Magia wsi, czyli najciekawsze miejsca poza miastem
Najciekawsze miejsca poza miastem: magiczne wsie
Po wakacjach zmienia się najczęściej nasz nastrój i chcielibyśmy spędzić swój wolny czas na łonie natury, w otoczeniu sielskich krajobrazów. Elementami, których najbardziej nam brakuje w czasie pozostałej części roku, wypełnionej pracą i obowiązkami, są spokój, cisza, świeże i zdrowe powietrze. Wszystkie te kojące czynniki możemy znaleźć na wsi. Najciekawsze miejsca poza miastem w Polsce znajdziesz nie tylko w wielkich miastach, lecz także w mało nzanych wsiach naszego kraju. Kryją one magiczne zagadki i atrakcje.
Opiszę dzisiaj specjalnie dla Was kilka takich miejsc, na widok których, odejdzie na bok cały balast, pozostawiony przez codzienną rzeczywistość.
Wieś Arkadia
Ta niesamowita wieś położona jest w okolicach Łowicza w województwie łódzkim. Magiczne miejsca, które znajdują się w Arkadii, pochodzą z czasów, kiedy wieś należała do rodziny Radziwiłłów w XVIII i XIX w. Największą atrakcją Arkadii jest romantyczny ogród w stylu angielskim, założony przez Helenę Radziwiłł w 1778 r.
Najważniejsze budowle znajdujące się w parku to m.in.: Grota Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Grecki, Świątynia Diany, Akwedukt na rzece Skierniewce. Inne obiekty zabytkowe to: Dom Murgrabiego, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Cyrk. Cały park położony jest przy Rezydencji Letniej Radziwiłłów. Dzisiaj Park w Arkadii jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz także: [TOP 6] Najlepsze uzdrowiska w Polsce
Wieś Moszna
Wieś, w której znajduje się niezwykły zamek, położona jest ok. 30 km od Opola. Przez kolejne stulecia zamek był we władaniu niemieckich rodów, zmieniających się na przestrzeni dziejów. Rozbudowywany był przez dziesięciolecia. Dzisiaj posiada 99 wież i 365 pomieszczeń. Legendy łączą nazwę wsi i sam zamek z historią Zakonu Templariuszy.
Na terenie zamku jest hotel, restauracja i kawiarnia. Znajdują się tu również gabinety Odnowy Biologicznej przy hotelu. Organizowane są letnie turnusy dla dzieci. Dla nich także działa w zamku prawdziwa Szkoła Czarodziejów.
Wieś Zalipie
Kolejna bajkowa wieś położona w gminie Olesno w województwie małopolskim. Piękne i kolorowe, malowane w kwiatowe wzory chaty, studnie i zabudowania wiejskie na myśl mogą przywodzić np. chatkę z piernika.
Zobacz także: Zalipie — miejsce, w którym czas płynie w kolorowych domach
Zwyczaj malowania chat powstał w końcu XIX w. Do dnia dzisiejszego, co roku, tydzień po Święcie Bożego Ciała we wsi odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowany dom. W Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego, można podziwiać artystyczne prace mieszkanek Zalipia.
Maleniec
Wieś, w której znajduje się Muzeum Techniki, położona jest 55 km od Kielc w województwie świętokrzyskim. Na terenach, na których położony jest m.in. Maleniec, w XVIII w. znajdowały się bogate złoża rudy żelaza. Wybudowano tu wtedy młyn, tartak i fryszernię (zakład metalurgiczny).
Budynki dzisiejszego Muzeum Techniki pochodzą jednak z 1837 r. Prezentowane są w nim kompletne, sprawne technologicznie linie produkcyjne. Ich uruchomienie jest możliwe, jeśli w zbiorniku wodnym, znajdującym się obok zakładu, woda zostanie odpowiednio spiętrzona. Widok wnętrza starej fabryki robi niesamowite wrażenie. Zupełnie, jakbyśmy się przenieśli w czasie.
Kletno
Jest to wieś w gminie Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim, stykająca się z rezerwatem Jaskinia Niedźwiedzia. Jaskinia ta, odkryta w II poł. zeszłego stulecia, jest najdłuższą jaskinią całych Sudetów. Położona jest w masywie Śnieżnika.
Korytarze Jaskini Niedźwiedziej rozłożone są na 3 poziomach i mają łączną długość ok. 4,5 km. Znajdują się w niej liczne formy naciekowe, dzięki którym jaskinia uznawana jest za jedna z najpiękniejszych w Polsce. Z jaskini wydobyto ok. 20 000 szczątków kostnych różnych zwierząt plejstoceńskich, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego i lwa jaskiniowego.