Ciekawe miejsca w Wielkopolsce. Najlepsze TOP 10.

93,476

Dlaczego do Wielkopolski?

Wielkopolska jest krainą historyczną położoną w środkowej i zachodniej Polsce. Jej historycznymi stolicami są Poznań i Kalisz. Władcy Wielkopolski, którymi byli książęta poznańscy i książęta kaliscy pochowani są w Złotej Kaplicy w Archikatedrze Poznańskiej i w kaliskiej Kolegiacie św. Pawła Apostoła. Historia spowodowała, że znajdziesz tam wiele atrakcji – zobacz niezwykle ciekawe miejsca w Wielkopolsce.

Najstarszymi i głównymi miastami Wielkopolski są Gniezno, Poznań i Kalisz. Kraina ta, leżąca nad Wartą, zajmuje obszary Niziny Południowowielkopolskiej i Pojezierza Wielkopolskiego. Jej nazwa wiąże się z ekspansją państwa Polan w X w. Początkowo była nazywana Polską („Polonia”). Później jej tereny poczęto nazywać Wielkopolską („Polonia Major”) wobec nazwy innej krainy historycznej Małopolski („Polonia Minor”).

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce to wiele miast i miasteczek, małych miejscowości, a także przyroda, chroniona poprzez liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.


Znajdź nocleg w Wielkopolsce ⇒

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce – TOP 10. które koniecznie trzeba odwiedzić:

#1. KÓRNIK

Na obecne miasto Kórnik składają się dwa dawne miasta Kórnik i Bnin, położone w odległości 1 km od siebie oraz leżący między nimi Prowent – obszar dworski. Rodowód Kórnika łączy go z czasami Mieszka I, w których na półwyspie Szyja powstał gród obronny i podgrodzie.

Atrakcjami Kórnika są m.in.: Zamek w Kórniku, w którym znajduje się dzisiaj muzeum z ekspozycjami wielu unikatowych przedmiotów, Ratusz neobarokowy w Kórniku oraz Ratusz barokowy w Bninie, Rynek z układem ulic, pochodzącym z XV w., Waga Miejska w Kórniku.

Zamek w Kórniku - ciekawe miejsca w Wielkopolsce
Zamek w Kórniku – ciekawe miejsca w Wielkopolsce /źródło: www2.kornik.pl

 

Ponadto w zabudowaniach dworskich znajduje się dom, w którym w 1923 r. urodziła się polska noblistka Wisława Szymborska. Aby upamiętnić poetkę, przy Promenadzie jej imienia postawiono pomnik – ławeczkę.

Ponadto turyści mogą tutaj wypoczywać nad 3 kórnickimi jeziorami (J. Kórnickie, J. Bnińskie, J. Skrzyneckie Duże). Pełne są one różnych gatunków ryb. Posiadają kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Po J. Kórnickim pływa statek wycieczkowy „Biała Dama”.

#2. SZLAK KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH WOKÓŁ PUSZCZY ZIELONKA

Wokół parku krajobrazowego, nazywanego Puszczą Zielonka, znajduje się specjalnie przygotowany szlak dla turystów poruszających się samochodem.

Szlak kościołów - ciekawe miejsca w Wielkopolsce / źródło: www.turystyka.puszcza-zielonka.pl
Szlak kościołów – ciekawe miejsca w Wielkopolsce / źródło: www.turystyka.puszcza-zielonka.pl

 

Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie zwiedzających z dziedzictwem sakralnej architektury drewnianej. Budulcem wszystkich obiektów jest drewno pochodzące z Puszczy Zielonka.

Miejscowości wchodzące w skład szlaku to: Kicin, Wierzenica, Uzarzewo, Długa Goślina, Węglewo, Kiszkowo, Łagiewniki Kościelne, Sławno, Skoki, Jabłkowo, Raczkowo, Rejowiec.

#3. GOŁUCHÓW

Miejscowość ta, położona ok. 13 km od Kalisza, znana jest przede wszystkim z pięknego renesansowego zamku oraz Jeziora Gołuchowskiego. W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zamek w Gołuchowie z lotu ptaka Fot. mrcytryna
Zamek w Gołuchowie z lotu ptaka Fot. mrcytryna

 

Nad J. Gołuchowskim znajduje się kąpielisko, ośrodek sportów wodnych oraz kemping. Ponadto w Gołuchowie posiada swoją siedzibę Ośrodek Kultury Leśnej ze 158-hektarowym arboretum oraz jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa. W pobliskiej zagrodzie żubrów można oglądać także daniele, koniki polskie i dziki.

#4. ŁYSY MŁYN

W odległości 15 km od centrum Poznania znajduje się staw i odrestaurowany młyn wodny, zbudowany na bezimiennym dopływie Warty. Wokół stawu prowadzi ścieżka dydaktyczna licząca 1,2 km długości. Tematem ścieżki jest rola wody w środowisku.

Łysy Młyn - co zobaczyć w Wielkopolsce?
Łysy Młyn – co zobaczyć w Wielkopolsce?

 

W młynie można znaleźć Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej. W miejscu, w którym mieści się ekspozycja poświęcona martwemu drewnu, dowiedzieć się można wiele o gatunkach zwierząt żyjących w drewnie. Ponadto znajduje się tutaj leśne laboratorium i wystawa zdjęć owadów. Wszystko to mieści się na trzech kondygnacjach młyna.

#5. ROGALOWE MUZEUM POZNANIA

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce to także Rogalowe Muzeum Poznania, w którego programie znajduje się ok. 50-minutowy pokaz rogalowy. Można w trakcie jego trwania zdobyć recepturę Rogali Śiwętomarcińskich, uczestniczyć w wypieku oraz degustacji rogali, posłuchać legend, poznać elementy poznańskiej gwary oraz historię Poznania.

Jeśli wizyta w Muzeum odbędzie się w południe, z jego okien można ujrzeć Poznańskie Koziołki, ponieważ Muzeum znajduje się na wprost poznańskiego Ratusza.

Rogalowe Muzeum Poznania - co zwiedzić w Wielkopolsce?
Rogalowe Muzeum Poznania – co zwiedzić w Wielkopolsce?

 

#6. AQUAPARK KALISZ

W Aquaparku czekają na amatorów kąpieli baseny wewnętrzne i zewnętrzne z mnóstwem dodatkowych atrakcji: zjeżdżalniami, ławeczkami, leżankami wodnymi, gejzerami powietrznymi i innymi urozmaiceniami. Ponadto w obiekcie znajduje się m.in. siłownia i fitness, kręgielnia, saunarium.

#7. DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

Najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Te pochodzące z XII w., z czasów panowania Mieszka III Starego drzwi są osadzone w kruchcie południowej archikatedry gnieźnieńskiej.

Drzwi Gnieźnieńskie / źródło: www.polimaty.pl
Drzwi Gnieźnieńskie / źródło: www.polimaty.pl

 

Przedstawiają żywot św. Wojciecha. Odlane są z brązu. Oba skrzydła zawierają po 9 kwater z płaskorzeźbami. Nie można dzisiaj stwierdzić kto był autorem drzwi. Różnice w wykonaniu reliefów wskazują na 3 wykonawców, którzy posiadali zdolności na różnym poziomie. Drzwi gnieźnieńskie są wielkim symbolem historii i kultury polskiej.

#8. KOPALNIA SOLI KŁODAWA

Jest to największa czynna kopalnia soli kamiennej w Polsce. Eksploatację jej złóż rozpoczęto w połowie XX w. Udostępniona jest dla turystów. Znajduje się tutaj najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie na poziomie 600 m pod ziemią. W jednej z grot solnych znajduje się kaplica z rzeźbą Świętej Kingi, wykonaną w soli.

#9. ŚREDZKA KOLEJ POWIATOWA

W sezonie turystycznym, trwającym od maja do listopada, można przejechać się tą koleją wąskotorową, która liczy 115 lat. Ruch odbywa się tutaj wyłącznie parowozami. Podróż wąskotorową ciuchcią zajmuje ok. godziny na trasie Środa – Zaniemyśl. Trasa ta ma długość 14 km.

Co zwiedzić w Wielkopolsce? Średzka wąskotorówka / źródło: www.sredzkakolej.pl
Co zwiedzić w Wielkopolsce? Średzka wąskotorówka / źródło: www.sredzkakolej.pl

 

#10. MUZEUM – PRACOWNIA LITERACKA ARKADEGO FIEDLERA W PUSZCZYKOWIE

Muzeum mieści się w domu Fiedlerów, położonym w Puszczykowie pod Poznaniem. Dom do dzisiaj jest zamieszkały przez synów i wnuki znanego podróżnika. W muzeum można oglądać wspaniałe pamiątki z podróży oraz ciekawe rekonstrukcje takie, jak posągi z Wyspy Wielkanocnej, kopia okrętu Kolumba czy kamienny kalendarz Majów.

 

Mogą Cię zainspirować: