Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – na jaki szlak warto się wybrać?

2,140

Zależy Ci na aktywnym wypoczynku? Zabierz rower na wakacje! Przedstawiamy najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – sprawdź, którędy przebiegają ciekawe szlaki i gdzie najlepiej zatrzymać się na nocleg, żeby odpocząć i zregenerować mięśnie po wyczerpującej aktywności. Te urokliwe miejscowości kuszą, by je odkryć!

 

Trasy rowerowe – sposób na aktywne wakacje

Przez ostatnie lata, w Polsce bardzo poprawiły się warunki do uprawiania cykloturystyki. Wytyczone trasy rowerowe są na ogół bezpieczne i zaplanowane tak, by można było uniknąć dróg szybkiego ruchu i co najważniejsze – zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc.

Wiele szlaków rowerowych przebiega przez parki krajobrazowe, w okolicach rezerwatów i parków narodowych. Wakacje na rowerze to nie tylko sposób na to, by móc podziwiać te ciężko dostępne zakamarki. To może być wyjątkowy czas obcowania z przyrodą i aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Szlaki rowerowe w Polsce

Jeśli w tym roku, planujesz pokonać przynajmniej jeden szlak rowerowy, pomyśl o organizacji takiej wyprawy. Podstawą oczywiście jest odpowiednie wyposażenie – przede wszystkim sprawny rower, kask, oświetlenie, bidon i wszystko, co niezbędne do szybkiej naprawy w razie awarii na trasie. Pamiętaj, że Twój bagaż na szlak rowerowy nie może być zbyt ciężki – wieziesz go samodzielnie. Sakwy rowerowe wypełnij tym, co najważniejsze. Przydadzą się lekkie ubrania na każdą pogodę, podstawowe kosmetyki i uzupełniona apteczka.

Długie trasy rowerowe pokonuje się wiele dni, dlatego należy zaplanować także posiłki i noclegi. Jeśli chcesz nocować w swoim namiocie, musisz dodatkowo zabrać śpiwór, karimatę i małą poduszkę. Choć amatorów noclegów pod chmurką nie brakuje, to jednak trzeba brać pod uwagę zmienność pogody i wagę bagażu. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować noclegi w wybranych wcześniej punktach szlaków rowerowych. To nie tylko okazja, by odpocząć, wziąć prysznic i uzupełnić zapasy, ale również zwiedzić ciekawe miejscowości.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – gdzie warto pojechać?

Nie musisz jechać daleko, by szukać szlaków rowerowych. Na pewno w niedalekim sąsiedztwie znajdziesz wiele dróg dla rowerzystów, które prowadzą przez wyjątkowe okolice. Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce, idealne, aby wyruszyć w nie całą rodziną. Sprawdź, na jaki szlak warto wybrać się w tym roku!

Green Velo

Chyba każdy amator jazdy na dwukołowym rumaku słyszał o Green Velo! To najdłuższy szlak rowerowy w Polsce, który biegnie wzdłuż północno – wschodniej granicy. Od początku do końca, mierzy prawie 1900 km – tylko najbardziej wytrzymali pokonają taką odległość na dwóch kołach! Jeśli czujesz, że cała trasa rowerowa Green Velo to zbyt duże wyzwanie, zawsze możesz pokonać tylko jej część. Bliskość parków krajobrazowych, narodowych i rezerwatów, zachęca, by wybrać się na przejażdżkę tą okolicą!

Podlaski Szlak Bociani

To dużo krótsza, ale równie piękna trasa rowerowa. Jej długość wynosi 412 km, a na szlaku mija się m.in. parki narodowe – Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, Suwalski Park Krajobrazowy, mnóstwo zabytków kultury pogranicza oraz XIX – wieczną Twierdzę Osowiec. Ten rowerowy szlak pozwala odkryć najpiękniejsze zakątki Podlasia.

Szlak rowerowy Miejsca Mocy

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce znajdziesz także w innych zakamarkach kraju! Szlak rowerowy Miejsca Mocy biegnie przez tereny województwa świętokrzyskiego. Ta zamknięta pętla liczy aż 583 km i prowadzi przez urokliwe okolice, pełne zabytkowych obiektów sakralnych i zapierających dech w piersi widoków. Trasa rowerowa zaczyna się i kończy w Kielcach, dlatego warto zarezerwować tu noclegi, by wyruszyć już z samego rana, a po wielu dniach jazdy, odpocząć i świętować pokonanie trasy. Rowerowe wakacje czas zacząć!

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Wśród szlaków rowerowych, na wyróżnienie zasługuje także Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. W przeciwieństwie do poprzedników nie jest aż taki długi – cała trasa rowerowa mierzy ok.189 km. Swoją podróż możesz rozpocząć w Częstochowie, a zakończyć w Krakowie lub na odwrót. Po drodze zobaczysz zabytkowe zamki i ruiny średniowiecznych polskich twierdz. Szykuje się niezwykła przygoda!

To oczywiście nie wszystkie najlepsze trasy rowerowe w Polsce. Do wyboru masz mnóstwo szlaków rowerowych, które warto pokonać, by odkryć najpiękniejsze miejsca w kraju!

Szlaki rowerowe w Polsce – gdzie warto się zatrzymać?

Jak zaplanować noclegi, by bez trudu pokonać rodzinne trasy rowerowe w Polsce? Niezależnie od tego, czy chcesz jechać w pojedynkę, czy zamierzasz zabrać najmłodszych, warto wyznaczyć kilka punktów wzdłuż szlaków rowerowych, gdzie będzie można przenocować. Trasy rowerowe nad morzem, w górach, czy w okolicach parków narodowych obejmują wiele ciekawych miejscowości, pełnych atrakcji turystycznych dla małych i dużych! Warto wybrać się na nie po rodzinną przygodę – także wraz z najmłodszymi miłośnikami jednośladów.

Lidzbark Warmiński

To piękne miasto leży na trasie kilku szlaków rowerowych. Oprócz słynnego Green Velo, przebiegają tędy także krótsze trasy rowerowe – Łynostrada i „Kolejowym Szlakiem” Lidzbark Warmiński – Orneta. W samej miejscowości zwiedzisz słynny Zamek Biskupów Warmińskich i liczne obiekty sakralne oraz infrastrukturę obronną. Gdy już odkryjesz to miasto i wypoczniesz, w każdej chwili możesz wrócić na swój rowerowy szlak lub przeżyć przygodę i pokonać ciekawe trasy rowerowe nad morzem!

Augustów

Jeśli planujesz pokonywać większe szlaki rowerowe w Polsce, takie jak Green Velo, czy Podlaski Szlak Bociani, zaplanuj noclegi w Augustowie. Masz niepowtarzalną szansę, by zobaczyć Kanał Augustowski – skorzystaj z niej, a wybrana trasa rowerowa będzie jeszcze ciekawsza!

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Narewka

Według wielu cyklistów właśnie tędy wiodą najlepsze trasy rowerowe w kraju. Samą Narewkę przecina Podlaski Szlak Bociani, a tuż obok przebiega Green Velo – najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Nocując tu, odpoczniesz nad brzegami Narewki i zwiedzisz zabytkową cerkiew. Zarezerwuj noclegi, by zregenerować siły, zanim znów wrócisz na szlak rowerowy:

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Krasnystaw

Trasy rowerowe w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Podróżując na dwóch kółkach po województwie lubelskim, zaplanuj postój w Krasnymstawie. Wiodą tędy dwie dość nowe trasy rowerowe – Green Velo i okoliczna Greenways Dziedzictwo Wschodu.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Kielce

Trasy rowerowe w Polsce znajdziesz również w województwie świętokrzyskim. Nocując  w Kielcach, możesz pokonać ostatni odcinek Green Velo lub odpocząć przed wyjazdem do Krakowa, gdzie czeka Wiślana Trasa Rowerowa. Same Kielce również oferują wiele atrakcji turystycznych. Zarezerwuj noclegi w okolicy i sprawdź, co czeka na odwiedzających:

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Podlesice

Tędy przebiega Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, dlatego jeśli szukasz postoju na drodze z Krakowa do Częstochowy, nocuj w Podlesicach, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Niedaleko znajdują się także nieco krótsze rodzinne trasy rowerowe, np. Leśno Rajzo. Tu za noclegi zapłacisz bonem turystycznym:

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Szlaki rowerowe w Polsce czekają na cyklistów nie tylko latem! Green Velo, czy Wiślana Trasa Rowerowa są równie piękne jesienią. Podróżowanie na dwóch kołach to doskonały sposób na aktywny weekend i budżetowe wakacje. Może w tym roku odkryjesz nowe trasy rowerowe? Pamiętaj, że komfortowe noclegi to podstawa dobrego wypoczynku, dlatego zarezerwuj je już dziś!