Ustroń atrakcje, których nie możesz pominąć [TOP 7.]

91,651

Ustroń atrakcje to jedno, ale gdzie leży to miasto?

Ustroń atrakcje, historia i najważniejsze zabytki – to wszystko polecam w artykule.

Ustroń jest miastem, położonym w południowej Polsce. Administracyjnie należy do województwa śląskiego i powiatu cieszyńskiego. Jest znanym uzdrowiskiem, miastem wypoczynkowym i wczasowym.


Znajdź nocleg w Ustroniu. Zobacz propozycje »


Ustroń historycznie należy do Śląska Cieszyńskiego. Położony jest w Beskidzie Śląskim, nad Wisłą. Centrum miasta położone jest w dolinie Wisły. Różnica poziomów pomiędzy centrum a wzniesieniami Czantorii Wielkiej i Równicy wynosi ponad 500 m.

 

Ustroń historycznie

Miejscowość powstała na przełomie wieków XIII i XIV. Wnioski takie można wyciągnąć z zapisów źródeł historycznych, datowanych na rok ok. 1305. Wzmiankują one po raz pierwszy o Ustroniu, który znalazł się w granicach Księstwa Cieszyńskiego, utworzonego przez Piastów w 1290 r.

W późniejszych latach miejscowość przeszła pod panowanie Czech, a następnie Austrii. W granicach państwa polskiego znalazła się ponownie w 1918 r.

Muzeum Ustrońskie
Muzeum Ustrońskie

 

Ludność zamieszkująca Ustroń na przestrzeni wieków, trudniła się wieloma zajęciami. Pierwotnie wieś żyła z rolnictwa. W trakcie trwania wojny trzydziestoletniej wojska neapolitańskie spaliły Ustroń w 1621 r.

Nakłoniło to część społeczności do osiedlania się w mniej dostępnych dla grabieżców terenach, położonych wyżej. Od tamtego czasu charakter części gospodarstw zmienił się na pasterski.

W XVIII w., po odkryciu rudy żelaza, powstała w Ustroniu pierwsza w Księstwie Cieszyńskim huta. Od tamtego czasu Ustroń był ośrodkiem przemysłowym. Kiedy w XIX w. odkryto właściwości lecznicze wody, Ustroń zaczął rozwijać się, jako miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, a huta została przeniesiona do pobliskiego Trzyńca.


Zainspiruj się: Kudowa-Zdrój atrakcje, które warto zobaczyć


 

Ustroń atrakcje, których nie możesz pominąć

Dzisiaj Ustroń posiada wiele ośrodków wypoczynkowych i leczniczych. Jako jedyny w Beskidzie Śląskim może szczycić się statusem uzdrowiska. Atrakcjami Ustronia jest wiele obiektów związanych z historią miasta, jak też z jego charakterem i położeniem. Oto kilka z nich.

1. LEŚNY PARK NIESPODZIANEK

Ustroń atrakcje - Leśny Park Niespodzianek
Ustroń atrakcje – Leśny Park Niespodzianek

 

Jest to jedyny w swoim rodzaju park – ogród zoologiczny. Żyją tutaj w naturalnych warunkach m.in. żubry, sarny i jelenie szlachetne, jenoty, żbiki, dziki, muflony, daniele. Do głównych atrakcji parku należą także sokolarnia i sowiarnia.

Można zwiedzić tutaj ścieżkę edukacyjną oraz aleję bajkową dla dzieci wraz z rozbudowanym placem zabaw. Jest to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu dla rodzin, wycieczek i gości indywidualnych.

 

2. GÓRSKI PARK RÓWNICA

Ustroń atrakcje - Równica / źródło: parkmania.pl
Ustroń atrakcje – Równica / źródło: parkmania.pl

 

Park ten położony jest na górze Równica, której szczyt znajduje się na wysokości 884,6 m n.p.m. Góra należy do Pasma Wiślańskiego Beskidu Śląskiego.

W Parku znaleźć można całoroczny tor saneczkowy typu roller coaster o długości 600 m. Prędkość na torze saneczkowym dochodzi do ok. 40 km na godzinę. Ze stoku, na którym się znajduje, rozciągają się przepiękne widoki na Beskid Śląski.

Ponadto w Parku mieści się kino sferyczne, kino 7D, quady i zjeżdżalnia. Można skorzystać z miejsca noclegowego w hotelu oraz zjeść w restauracji.

 

3. PIJALNIA WÓD W PARKU ZDROJOWYM

PIJALNIA WÓD W PARKU ZDROJOWYM / źródło: ustron.com.pl
PIJALNIA WÓD W PARKU ZDROJOWYM / źródło: ustron.com.pl

 

Pijalnię wybudowano nad źródłem wody Zygmunt. Woda z tego źródła ma odczyn słabo kwaśny i jest bardzo miękka. Jest zaliczana do wód wodorowęglanowo – wapniowych.

Obok pijalni znajduje się czynna poza okresem zimowym fontanna. Z fontanny wytryska woda solankowa z kilkunastu dysz w taki sposób, że może służyć przechodzącym obok osobom do zdrowotnych inhalacji.

Zarówno woda w pijalni wód, jak też inne atrakcje są darmowe.

 

4. MUZEUM USTROŃSKIE IM. JANA JAROCKIEGO

Muzeum Ustrońskie znajduje się w zabytkowym budynku huty „Klemens”. Budynek pochodzi z roku ok. 1800. Eksponaty gromadzone w muzeum dotyczą m.in. etnografii, sztuki, hutnictwa i kuźnictwa, lecznictwa uzdrowiskowego. Wokół muzeum znajduje się hutniczy skansen.

 

5. ZABYTKI USTRONIA

W Ustroniu zobaczyć można zabytki sakralne i świeckie.

Do najważniejszych zabytków sakralnych zaliczymy Kościół św. Klemensa. Przebudowany on został z kościoła drewnianego, o którym pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1447r. Ponadto w Ustroniu znajduje się drewniany kościół św. Anny, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Do innych zabytków sakralnych zaliczymy także pozostałe kościoły katolickie oraz ewangelicko – augsburskie w mieście.

Ze świeckich budynków na uwagę zasługuje m.in. karczma pochodząca z końca XVIII w., zespół dawnej huty „Klemens”, zespół dawnej huty „Teresa”, zespół dworski z XVIII i XIX w.

HUTA „KLEMENS” Ustroń / źródło: muzeum.ustron.pl
HUTA „KLEMENS” Ustroń / źródło: muzeum.ustron.pl

 

 

6. MUZEM REGIONALNE „STARA ZAGRODA”

Jest to prywatne muzeum znajdujące się w drewnianych, zabytkowych zabudowaniach, położnych niedaleko ustrońskiego rynku. Prezentowane są tutaj zbiory etnograficzne, przedstawiające codzienne życie mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Organizowane są także wystawy czasowe.

 

7. SZLAKI TURYSTYCZNE, OŚRODKI NARCIARSKIE I TRASY ROWEROWE

Ustroń to doskonała baza wypadowa w pobliskie góry: na Równicę, Czantorię lub Orłową. Z Ustronia prowadzi kilka turystycznych szlaków, m.in. Główny Szlak Beskidzki. Poza szlakami turystycznymi, istnieją w Ustroniu liczne szlaki spacerowe. Jeden z nich – Ścieżka Rycerska – ma charakter transgraniczny, polsko-czeski.

Czantoria
Czantoria

W Ustroniu działają także 3 ośrodki narciarskie, posiadające wyciągi krzesełkowe. Ponadto przez Ustroń biegnie 7 tras rowerowych.