Polskie Malediwy – co skrywa Park Gródek w Jaworznie?

11,382

Śląska Chorwacja, Polskie Malediwy, Park Gródek – te wszystkie nazwy dotyczą tego samego miejsca. Od 2019 r. ten urokliwy zakątek nosi oficjalną nazwę Arboretum w Jaworznie. Skąd się wzięła jego popularność? Sprawdź, co ciekawego czeka na Ciebie w Jaworznie oraz okolicach i czym zachwyci Cię śląska przyroda!

 

Czym są „polskie Malediwy”?

Polskie Malediwy, czy śląska Chorwacja to nazwy, jakie turyści nadali parkowi, położonemu na terenie dawnego kamieniołomu w północno – wschodniej części Jaworzna w województwie śląskim. Park Gródek, a w zasadzie Arboretum w Jaworznie (od 2019 r.) to jedno z ciekawszych miejsc w Polsce. Główną atrakcją jest tu wodny zbiornik Wydra. Wypełnia go przejrzysta woda lazurowej barwy, którą zawdzięcza działalności tutejszego kamieniołomu. To właśnie od niej wzięła się słynna nazwa „polskie Malediwy”. Park Gródek skrywa jednak o wiele więcej atrakcji – warto odkryć je wszystkie!

W przeciwieństwie do innych miejsc, które turyści określają jako „polskie Malediwy”, Park Gródek jest w pełni bezpieczny i przystosowany dla zwiedzających. Należy to wiedzieć, by nie pomylić go z niebezpieczną okolicą zbiornika osadowego w Gajówce – tam wstęp jest surowo wzbroniony, ponieważ woda o przepięknej, turkusowej barwie ma silnie zasadowy odczyn, dlatego może spowodować poparzenie skóry.

Jeśli chcesz podziwiać lazurową wodę w otoczeniu majestatycznych skał i szumiących lasów, odwiedź Park Gródek w Jaworznie! Choć w tutejszych zbiornikach kąpiele również nie są zalecane, to drobny kontakt z wodą na pewno nie skończy się wizytą w szpitalu. To bardzo ważne, szczególnie dla rodziców małych dzieci.

Jaworzno – „polskie Malediwy” ze zbiornikiem Wydra, rezerwat Sasanka, czy Geosfera to miejsca, które powinny znaleźć się na każdej wakacyjnej liście. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą pod wrażeniem piękna śląskiej przyrody i na pewno spędzą tu wartościowy czas. Zabierz swoją rodzinę na Śląsk i odkryjcie tajemnicę, jaką skrywa Park Gródek w Jaworznie!

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Park Gródek Jaworzno – atrakcje

Polskie Malediwy w Jaworznie to coś więcej, niż dzikie rozlewiska otoczone skałami. Park Gródek posiada odpowiednią infrastrukturę, by zapewnić turystom bezpieczeństwo oraz umożliwić najlepsze sposoby odkrywania tego wyjątkowego terenu. Oto, co możesz zobaczyć, gdy odwiedzisz Jaworzno – Polskie Malediwy czekają na Ciebie i Twoją rodzinę!

Zbiornik Wydra

Tym, czego nie można pominąć, zwiedzając ten urokliwy park, jest lazurowy zbiornik. Gródek to nazwa kamieniołomu, w miejscu którego znajdują się tutejsze zalewiska – jedno dostępne dla miłośników nurkowania.

Południowa część parku skrywa zbiornik Wydra – ten sztuczny staw zachwyca odwiedzających niezwykle czystą wodą o oryginalnym, niebieskawym odcieniu. Co prawda kąpiel jest zabroniona, ale w niektórych sezonach kładka na zalewie jest pokryta wodą, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomoczyć stopy podczas spaceru.

Kręta kładka i altanki na zbiorniku Wydra

Drewniana konstrukcja na zbiorniku Wydra idealnie podkreśla charakter miejsca, jakim są Polskie Malediwy! Domki – altanki widokowe oraz kręta kładka, do złudzenia przypominają infrastrukturę w prawdziwym tropikalnym raju. Spacer tą krótką trasą, prowadzącą przez lazurową wodę będzie wspaniałą przygodą nie tylko dla najmłodszych!

Pomnik wydry

Park Gródek w Jaworznie warto odwiedzić także z powodu zamieszkującej w nim wydry. Wykonana jest z brązu, dlatego można ją do woli głaskać, bez obaw o ewentualne ugryzienie. Stanowi element wodotrysku, który w ciepłe dni umila odwiedzającym pobyt w parku. Pamiątkowe zdjęcie z wydrą musi znaleźć się w Twoim rodzinnym albumie!

Ścieżki dydaktyczne

Czym jeszcze zaskoczy Cię Park Gródek (Jaworzno)? Atrakcje ukryte wśród natury to także ścieżki dydaktyczne. Na terenie Arboretum znajdują się dwie takie trasy – Model układu słonecznego oraz Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Dzięki kolorowym tablicom z ciekawymi informacjami, zarówno mali, jak i duzi, mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na tematy związane z przyrodą oraz kosmosem.

Punkty widokowe na trasie spacerowej

Skąd najlepiej podziwiać Polskie Malediwy? Domki na wodzie to niejedyne miejsce, z którego można obserwować naturę. Punkty widokowe zlokalizowane na trasie spacerowej w Parku Gródek pozwolą Ci zobaczyć kamieniołom i zbiornik Wydra z góry! Ten widok na pewno zapisze się w pamięci, razem z pozostałymi wspomnieniami z wizyty w Jaworznie.

Polskie Malediwy – noclegi i atrakcje w okolicy

Polskie Malediwy to jedna z wielu atrakcji Śląska. Choć Park Gródek w Jaworznie i zbiornik Wydra są bardzo chętnie odwiedzane przez rodziny z małymi dziećmi, to warto wybrać się też do innych śląskich miejscowości.

Gdzie najlepiej się zatrzymać, żeby spędzić aktywny weekend na Śląsku i zobaczyć Polskie Malediwy? Noclegi dla całej rodziny bez problemu zarezerwujesz w jednym z miast, które także warto zwiedzić!

Katowice

Żeby odwiedzić Park Gródek, Jaworzno i inne okoliczne miejscowości, zarezerwuj nocleg w Katowicach. Tu zawsze jest co robić! Dzieci będą zachwycone wizytą w Muzeum Śląska oraz na wieży widokowej „Warszawa II”. Poznaj bliżej Katowice i pokochaj Śląsk!

Polskie Malediwy noclegi

Sosnowiec

Nocuj w Sosnowcu, jeśli chcesz odwiedzić Park Gródek! Jaworzno oddalone jest od Sosnowca o około 20 km. To świetna baza wypadowa do innych śląskich miast. W samej miejscowości możesz zobaczyć mnóstwo zabytkowych budowli, zwiedzić Egzotarium i poczuć adrenalinę na ściance wspinaczkowej. Nie zapomnij wybrać się na Polskie Malediwy! Noclegi dla całej rodziny zarezerwujesz w serwisie noclegi.pl.

Polskie Malediwy noclegi

Chorzów

Z Chorzowa do Jaworzna jest bardzo blisko, dlatego jeśli chcesz odwiedzić Park Gródek, możesz zarezerwować nocleg właśnie tutaj. Nie tylko najmłodsi będą zadowoleni z wizyty w Legendii – najstarszym lunaparku w Polsce. Warto wybrać się także do planetarium oraz tutejszego ZOO.

Polskie Malediwy noclegi

Tychy

To kolejne śląskie miasto, które można zwiedzić, a przy okazji odkryć Park Gródek, Jaworzno, atrakcje okolicznych miejscowości i piękno tutejszej przyrody. Same Tychy mają turystom bardzo wiele do zaoferowania – odpoczynek nad Jeziorem Paprocańskim, zwiedzanie Muzeum Miejskiego i aktywne popołudnie w parku linowym. Nie czekaj, zarezerwuj noclegi i przyjeżdżaj do Tychów!

Polskie Malediwy noclegi

Zabrze

W Zabrzu na pewno nie będziesz się nudzić. Zabytkowa kopalnia Guido, sztolnia Królowa Luiza, szyb Maciej i wiele innych pozostałości górniczej infrastruktury to tylko część zabrzańskich zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć! Poznaj podziemne tajemnice i przeżyj niezwykłą przygodę podczas weekendu w Zabrzu.

Polskie Malediwy noclegi

Śląsk jest naprawdę wyjątkowy, a jego miejscowości tylko czekają, by je odkryć! Zarezerwuj noclegi, wybierz się na weekend i odkryj piękno przyrody Parku Gródek. W wielu obiektach możliwa jest płatność bonem turystycznym – wykorzystaj go, zanim straci ważność.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Kiedy już zobaczysz Polskie Malediwy i poznasz Śląsk, nie rezygnuj z odkrywania Polski! Sprawdź – Najpiękniejsze atrakcje Dolnego Śląska.