Góry Świętokrzyskie – ciekawe miejsca, których nie możesz pominąć

33,671

Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć?

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam, jakie atrakcje oferują Góry Świętokrzyskie. Są to tak wspaniałe polskie góry, że zostaną w Waszej pamięci na długo po ich odwiedzeniu. Co jest w nich takiego wyjątkowego?

To z czym kojarzą się Góry Świętokrzyskie to skałki ostańcowe i gołoborza. Są to charakterystyczne twory skalne tych gór, ponieważ obok Sudetów, są najstarsze w Europie.

Zostały wypiętrzone 500 milionów lat temu. W późniejszym czasie podlegały jeszcze kolejnym procesom wypiętrzania na przemian z niszczeniem i zalewaniem przez morza.

Góry Świętokrzyskie i ich wyjątkowy klimat
Góry Świętokrzyskie i ich wyjątkowy klimat

 

Ta przeszłość geologiczna odpowiada właśnie za powstanie ostańców – wyizolowanych form skalnych powstałych na skutek wietrzenia i erozji oraz gołobórz – rumowisk skalnych pokrywających stoki. Te same procesy geologiczne odpowiadają także za stromość stoków Gór Świętokrzyskich oraz za głębokie doliny.


Znajdź: Góry Świętokrzyskie noclegi


 

Góry Świętokrzystkie i ich atrakcje

Wspaniałym pomnikiem przyrody, unikatowym na skalę światową, jest Puszcza Jodłowa – zespół leśny jedliny polskiej. Jest to bór jodłowo-bukowy porastający Łysogóry. Wchodzi on w skład utworzonego tutaj Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Nazwa Góry Świętokrzyskie pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które są przechowywane w tabernakulum w kaplicy Oleśnickich w klasztorze na Świętym Krzyżu (jest to dawna nazwa Łysej Góry).

Góry Świętokrzyskie i Łysa Góra /źródło: Lecebochce.pl
Góry Świętokrzyskie i Łysa Góra /źródło: Lecebochce.pl

 

Historia klasztoru i relikwii związana jest z czasami panowania Bolesława Chrobrego. Według legendy relikwie pochodzące z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, miał podarować klasztorowi św. Emeryk – syn króla węgierskiego Stefana I.

Klasztor był jednym z najważniejszych polskich sanktuariów, do którego pielgrzymowali licznie wierni z różnych stron. Od opactwa pochodzi nie tylko nazwa Gór Świętokrzyskich, ale również województwa świętokrzyskiego.

Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica – najniższy szczyt Korony Gór Polskich. Osiąga wysokość 611,8 m n.p.m. Potoczna nazwa to Góra Świętej Katarzyny. Góra ta jest całkowicie porośnięta lasem.

Szczyt od północy i południa otaczają gołoborza. Według legend u podnóża Łysicy, w miejscu, gdzie znajduje się dzisiaj klasztor sióstr bernardynek, znajdowała się niegdyś pogańska świątynia. Przez Łysicę prowadzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

 

Góry Świętokrzyskie i najważniejsze pasma górskie

Góry Świętokrzyskie składają się z kilkunastu pasm górskich, które układają się równolegle do siebie. Łysogóry są najwyższym pasmem Gór Świętokrzyskich.

Jednym z wyjątkowych pasm górskich jest Pasmo Chęcińskie inaczej zwane Grzbietem Chęcińskim. Na jego terenie, we wnętrzu niewielkiego wzniesienia o nazwie Malik, wznoszącego się na wysokość  270 m n.p.m., znajduje się jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń – Jaskinia Raj.

Łączna długość korytarzy Jaskini Raj wynosi 240 metrów, do zwiedzania udostępnionych jest 180 m. Przejście trasy zajmuje około 45 minut. Jaskinię można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada. Jaskinia jest nieczynna w poniedziałki, Święta Wielkanocne, 31 sierpnia i 1 listopada.

Jaskinia Raj to bogactwo i różnorodność form naciekowych. Oglądać można stalagmity i stalaktyty, draperie i kolumny naciekowe, a także misy martwicowe, perły jaskiniowe, „pola ryżowe” i jeziorka. W zimie hibernują tutaj nietoperze, w szczególności nocek duży. Obok jaskini znajduje się szlak turystyczny, który prowadzi z Chęcin do Kielc.


Sprawdź: Góry Świętokrzyskie hotele


 

Góry Świętokrzyskie i ich stolica Kielce

Turystycznym, ekonomicznym, naukowym i kulturalnym centrum regionu Gór Świętokrzyskich są Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego.


Sprawdź: Kielce noclegi


W obrębie miasta położone są dwa pasma Gór Świętokrzyskich: Kadzielniańskie i Dymińskie. W granicach administracyjnych Kielc położona jest duża część Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

Góry Świętokrzyskie - Chęciny
Góry Świętokrzyskie – Chęciny

 

Na terenie miasta położonych jest natomiast wiele rezerwatów przyrody, jak np. Kadzielnia czy Wietrznia. Ciekawa topografia miasta charakteryzuje się dużą różnicą wysokości n.p.m. – od 260 do 408 m.

W Kielcach znajduje się także jeden ze szczytów Pasma Dymińskiego, wznoszący się na wysokość 408 m n.p.m. – Telegraf. Jest to najwyżej położone miejsce w mieście.Na jego stoku znajduje się 500 – metrowa trasa narciarska. Różnica poziomów trasy wynosi 100 m. Jest ona zaliczana do trudnych tras.

 

Warto przeczytać: