Krynica Morska atrakcje, które warto zobaczyć

6,301

Krynica Morska atrakcje turystyczne

Krynica Morska to wyjątkowa miejscowość, której obszar lądowy w całości należy do Parku Krajobrazowego “Mierzeja Wiślana”. Równocześnie jest to także obszar należący do HELCOM MPA: Bałtyckiego Systemu Obszarów Chronionych. Ponadto jedna z dzielnic Krynicy Morskiej – Przebrno mieści rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej, a na obszarze morskim gminy znajduje się specjalny teren ochrony ptaków. Gdy znajdziecie się w mieście Krynica Morska atrakcje czekają tam na Was na wyciągnięcie ręki.

Noclegi.pl to jedyny portal, na którym możesz zapłacić bonem turystycznym online

Podczas, gdy na co dzień Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast pod względem ludności w Polsce, w sezonie przyjeżdżają doń rzesze turystów.

W dzisiejszym wpisie przybliżę Wam nieco kilka najważniejszych atrakcji, jakie możecie zobaczyć w tym mieście.


Zobacz noclegi w Krynicy Morskiej ⇒


 

#1. Wielbłądzi Grzbiet

Krynica Morska atrakcje / źródło: www.namierzeje.pl
Krynica Morska atrakcje / źródło: www.namierzeje.pl

 

Tę wydmę trzeba zobaczyć z kilku co najmniej powodów. Po pierwsze jest to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej. Po drugie zaś jest najwyższą stałą wydmą na terenie Europy. Osiąga wysokość 49,5 m n.p.m. Tylko z tego szczytu można jednocześnie zobaczyć Zalew Wiślany, jak też Zatokę Gdańską.

Od centrum Krynicy Morskiej dzieli Wielbłądzi Grzbiet 40 minut marszem. Aby się na nim znaleźć należy iść ulicą Gdańską w kierunku Nowej Karczmy, która jest częścią Krynicy Morskiej od 1991 r.

Należy iść tuż przy żółtym szlaku turystycznym i skręcić wraz z oznaczeniami tego szlaku nad brzeg Zalewu Wiślanego. Po kilkuset metrach dróżka zaprowadzi turystów na przełęcz, a następnie na sam szczyt wydmy.

 

#2. Kościół Parafialny pw. św. Piotra Apostoła i Franciszka z Asyżu

Kościół Parafialny pw. św. Piotra Apostoła i Franciszka z Asyżu / źrodło polska.org.pl
Kościół Parafialny pw. św. Piotra Apostoła i Franciszka z Asyżu / źrodło polska.org.pl

 

Historia tego kościoła rozpoczyna się w czasach, kiedy to był on zaledwie kaplicą. Należała ona do sióstr katarzynek, czyli Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny Męczennicy. Kościół został wybudowany w tym miejscu w roku 1938, a poświęcony został w 1939 r. Był to wtedy kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza.

Działania wojenne podczas II wojny światowej sprawiły, że kościół został w pewnym stopniu zniszczony. Po wojnie przeprowadzono w nim remont i poświęcono po raz drugi. Od 1957 r. przejęli go ojcowie Kapucynowie. Samodzielna parafia rzymskokatolicka znajduje się tutaj od r. 1974.

 

#3. Latarnia Morska Krynica Morska

Latarnia Krynica Morska
Latarnia Krynica Morska

 

Latarnia ta leży na Mierzei Wiślanej. Wybudowano ją w celu uzupełnienia oznakowania brzegu pomiędzy Helem a Piławą (dzisiejszy Bałtijsk w Rosji w obwodzie kaliningradzkim). Zatem nie miała ona wskazywać drogi do portu.

Budowa pierwszej latarni trwała rok i zakończono ją w 1895 r. Wzniesiono ją na wydmie o wysokości 29 m w odległości 300 m od Krynicy Morskiej. Latarnia była dziełem elbląskiego rzemieślnika Edwarda Stacha.

Latarnia uległa zniszczeniu w 1945 r. Wycofujący się stąd Niemcy zaminowali obiekt. Pod jego gruzami stracili wtedy życie żołnierze radzieccy.

Nową latarnię wybudowano po wojnie w odległości 15 m od ruin poprzedniej. Aparat optyczno – świetlny w laternie umieszczono na wysokości 53 m n.p.m. Ciekawostką jest fakt, że wieża latarni jest pusta w środku.

 

#4. Port morski Krynica Morska

Krynica Morska
Krynica Morska

 

Port morski w Krynicy Morskiej położony jest w południowej części Mierzei Wiślanej nad Zalewem Wiślanym. W jego skład wchodzą dwie przystanie: jachtowo-pasażerska na wschodzie oraz rybacka w zachodnim basenie portowym.

Część przystani jachtowo-żeglarskiej jest wyznaczona jako miejsce dla JachtKlubu Krynica Morska oraz dla jednostek profesjonalnych. W pozostałej części mogą cumować jachty gościnne.

Przystań rybacka znajduje się w odległości ok. pół kilometra na zachód od przystani jachtowo-pasażerskiej. Jest ona dostępna nie tylko dla rybaków, ale także dla jachtów. Statki rybackie z Krynicy Morskiej posiadają sygnaturę KRM na burcie.

 

#5. Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana / źródło: www.parkmierzeja.pl
Mierzeja Wiślana / źródło: www.parkmierzeja.pl

 

Park ten obejmuje obszar licznych wydm. Najwyższa z nich to wyżej wspomniana wydma Wielbłądzi Grzbiet. Chronione są tutaj kolonie lęgowe m in. kormoranów i czapli siwych.

Park zajmuje powierzchnię 4 410 ha.

Dominuje tutaj roślinność iglasta z przewagą sosny, odporna na odchody ptaków oraz trawy. Roślinność liściasta została w dużej mierze wyeliminowana poprzez wcześniejszy niekontrolowany wyrąb lasu.

Mogą Cię zainteresować: