Jak spędzić weekend w Debreczynie i okolicach

6,612

Co zwiedzić w weekend w Debreczynie?

Ostatnie tygodnie lata i początek jesieni to wspaniały czas, by spędzić na weekend w Debreczynie i jego okolicach. 

Miasto Debreczyn jest jednym z siedmiu centrów regionalnych Węgier. Dwukrotnie pełniło funkcję węgierskiej stolicy (w 1849 r. i 1944 r.). Składa się z dwóch części, połączonych ze sobą linią tramwajową: uzdrowiska i centrum.

Miasto położone jest w otoczeniu lasów i puszczy na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, w odległości ok. 224 km od Budapesztu. Jego historia sięga średniowiecza. Początkowo było osadą, w której osiedlały się różne grupy etniczne. Rozwój miasta nastąpił po najeździe tatarskim w 1241r.


Znajdź nocleg w Debreczynie ⇒ SPRAWDŹ


Co warto zobaczyć, będąc w Debreczynie? Postaram się przybliżyć Wam miejsca, które możecie odwiedzić.

WIELKI KOŚCIÓŁ REFORMOWANY

Niewątpliwym symbolem Debreczyna jest największa świątynia protestancka na Węgrzech – Wielki Kościół Reformowany. Ta neoklasycystyczna budowla przeszła w ostatnich latach gruntowny remont. W jej wnętrzach znajdziecie wielką wystawę historyczną.

Z wieży Kościoła rozpościera się niezapomniany widok na miasto. Podobno przy dobrej pogodzie można zobaczyć miejscowość Hortobágy.

Weekend w Debreczynie - co zwiedzić
Weekend w Debreczynie – co zwiedzić / źródło: Wikipedia

 

 

HORTOBÁGY

Gdybyście nie mogli dostrzec Hortobágy z wieży Kościoła, możecie wyruszyć w drogę i zwiedzić miejscowość osobiście. W tej, położonej 36 km na zachód od Debreczyna gminie, odnajdziecie wiele atrakcji.

Są to m.in. most dziewięcioprzęsłowy o długości 167,3 m, najdłuższy kamienny most na Węgrzech oraz Park Narodowy Hortobágy. Park wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego – chroniona jest tutaj specyficzna kultura pasterska.

Warto zwiedzić Park Narodowy Hortobágy
Warto zwiedzić Park Narodowy Hortobágy / źródło: www.zielonamapa.pl

 

 

ÁLMOSD

Ta mała węgierska miejscowość jest związana z historią Węgier. Istnieje tutaj zabytkowy Dom Kölcsey, w którym przebywał autor węgierskiego hymnu.

Na obrzeżach miejscowości możecie zobaczyć pomnik upamiętniający zwycięską węgierską bitwę pod Bocskai w 1604r. W jej rocznicę bitwa rozgrywana jest ponownie poprzez rekonstrukcję.

 

HAJDÚSZOBOSZLÓ

W odległości 20 km na południowy zachód od Debreczyna, położone jest Hajdúszoboszló, największy europejski kompleks uzdrowiskowy.

Miejscowość znajduje się na styku trzech węgierskich krain geograficznych, na Wielkiej Równinie. Panuje tu ciepły i suchy klimat – zarówno latem, jak i zimą. Jest znana przede wszystkim z leczniczych wód termalnych, które przyciągają tu co roku wielu turystów spoza Węgier – m.in. także z Polski.

Baseny w Hajdúszoboszló
Baseny w Hajdúszoboszló

Zainspiruj się:

 

 

 

Zai