Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

7,121

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wiele miejsc czeka na Was w tym wspaniałym mieście. W tym krótkim wpisie mogę przedstawić Wam tylko niektóre z nich. Kolejnymi być może zainteresujecie się na miejscu, gdy wybierzecie się do Wrocławia.

Wrocław założono w X w. Od tamtej pory gród wybudowany na niegdysiejszej wyspie – Ostrowie Tumskim, przeobraził się w wielką, nowoczesną aglomerację miejską. Niektóre z miejskich zabytków pamiętają całą historię od pierwszych Piastów, a nawet wcześniejsze czasy. Zarówno z historią, jak i z nowoczesnością możecie spotkać się we Wrocławiu wszędzie.


Zobacz noclegi we Wrocławiu ⇒


Jeśli podróżujecie pociągiem, pierwszym miejscem, które warto zobaczyć we Wrocławiu będzie:

#1. DWORZEC KOLEJOWY WROCŁAW GŁÓWNY

Dworzec Kolejowy we Wrocławiu wybudowano w połowie XIX w., a następnie rozbudowano na przełomie XIX i XX w. Ostatni remont i modernizacja miały miejsce w latach 2010-2012. W pewnym czasie był to największy dworzec w Europie.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu - Wrocław Główny
Co warto zobaczyć we Wrocławiu – Wrocław Główny / źródło: Wikipedia

 

Elewacja zewnętrzna dworca nawiązywała pierwotnie do angielskiego neogotyku. Rozbudowa dworca dodała elementy historyzmu i secesji do pierwotnej konstrukcji. Dworzec jako jeden z nielicznych w Polsce ma halę peronową, długą na ponad 170 metrów.

 

#2. HALA STULECIA, PERGOLA, FONTANNA MULTIMEDIALNA

Te trzy atrakcje można zwiedzić w niedługim czasie, ponieważ położone są blisko siebie.

Hala Stulecia to widowiskowo – sportowa hala z początków XX wieku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest przykładem wrocławskiego modernizmu. Kiedyś znajdowały się tutaj największe na świecie w chwili wybudowania organy. Niestety zostały częściowo zdewastowane, a później w latach 50-tych XX w. przeniesione do Archikatedry Wrocławskiej.

Fontanna multimedialna Wrocław / źródło: www.wroclaw.se.pl
Fontanna multimedialna Wrocław / źródło: www.wroclaw.se.pl

 

Pergola znajduje się przy północno – wschodniej stronie Hali Stulecia wokół sztucznego stawu z fontanną. pergola zbudowana jest z żelbetowych słupów zwieńczonych kratą, po których płoży się winorośl. Fontannę zamieniono w 2009 roku w Fontannę Multimedialną. wykorzystuje ona około 300 dysz wodnych, efekty świetlne i dźwiękowe.

Wszystkie trzy atrakcje umiejscowione są w Parku Szczytnickim.

 

#3. OGRÓD JAPOŃSKI

W tym samym Parku Szczytnickim, obok Pergoli, znajduje się Ogród Japoński. pochodzi on także z tego samego okresu, co poprzednie atrakcje, tj. z początków XX w. W 1913 r. prezentowany był na Wystawie Ogrodniczej, jako jedyny ogród egzotyczny.

Ogród japoński / źródło: www.globtroterek.com
Ogród japoński / źródło: www.globtroterek.com

 

Po zakończeniu Wystawy Ogród częściowo zdemontowano. Obecnego kształtu nadała ogrodowi dopiero współpraca polskich i japońskich projektantów i ogrodników w latach 1995 – 1999. Obecnie Ogród Japoński we Wrocławiu to unikatowy obiekt w Europie, reprezentujący kulturę i sztukę Japonii.

 

#4. OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

Ogród ten został założony w 1811 r. Znajduje się w odległości 2 km od Rynku Starego Miasta we Wrocławiu i częściowo położony jest w obrębie najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego.

Ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego / www.visitwroclaw.eu

Dzisiejszy Ogród zajmuje powierzchnię 7,4 ha i prezentuje około 7,5 tysiąca gatunków roślin. Ogród został podzielony na różne działy. Znajdują się w nim dwa stawy. Przez większy staw można się przeprawić pieszo na drugą stronę.

 

Mogą Cię zainteresować: