Gdzie nad morze w wakacje? 3 miejscowości, których nie możesz pominąć

10,040

Gdzie nad morze w wakacje?

To pytanie zadaje sobie teraz wielu turystów, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych miejscowości przygotowane specjalnie dla Was. Gdzie nad morze – polecamy 3 przepiękne miejscowości nad morzem.

WŁADYSŁAWOWO

Oprócz pięknej i zadbanej plaży, znajdziecie we Władysławowie i jego okolicach dużo ciekawych atrakcji. Do tych, które na pewno warto odwiedzić, należy Dom Rybaka. Jest on przykładem socrealistycznej architektury z lat 50-tych XX w. Dzisiaj znajdują się w nim urzędy, a także wystawy i atrakcje turystyczne.

Gdzie nad morze w wakacje? 3 miejscowości, których nie możesz pominąć
Gdzie nad morze w wakacje? 3 miejscowości, których nie możesz pominąć

 

Na szczycie wieży Domu Rybaka znajdziecie dwa tarasy widokowe, z których rozciąga się widok na panoramę Władysławowa i okolic, a także na Morze Bałtyckie. Wewnątrz ma swoją siedzibę Muzeum Motyli, posiadające zbiory ponad 3000 gatunków motyli nocnych i dziennych oraz wystawa Magiczny Zawrót Głowy.

Magiczny Zawrót Głowy posiada eksponaty dotyczące iluzji i zagadek ludzkiej percepcji. Przy każdym eksponacie można znaleźć szeroko opisaną historię  jego powstania i objaśnienie dotyczące reakcji nań ludzkiego organizmu.

Innymi atrakcjami Władysławowa są Hallerówka i Adiutantówka. Pierwszy budynek poświęcony jest pamięci generała Józefa Hallera oraz wojennych losów regionu.

W drugim budynku znajdziecie informacje i eksponaty poświęcone historii stylu plażowego. Można tutaj podziwiać różne okazy z ubiegłego stulecia od ubrań zaczynając, na muzyce z początków XX w. kończąc.

 

A może Swarzewo?

W Swarzewie, oddalonym od Władysławowa około 5 km znajdziecie Muzeum „Kocham Bałtyk”. Można w nim obejrzeć żyjątka wodne pod mikroskopem, zobaczyć wystawę z klocków lego lub zrobić zdjęcie na tle trójwymiarowych murali, które robią niesamowite wrażenie.

Muzeum Kocham Bałtyk - gdzie nad morze
Fot. Muzeum Kocham Bałtyk – gdzie nad morze

 

Kolejną atrakcją Swarzewa jest Labirynt w Polu Kukurydzy. Najlepiej chodzić po nim w sierpniu, ponieważ w tym miesiącu kukurydza osiąga największą gęstość.

 

Sławutowo do zwiedzenia

W odległości 18 km od Władysławowa – w Sławutowie – odwiedzić możecie średniowieczną osadę. Osada zbudowana jest w kształcie średniowiecznego grodu, wewnątrz którego znajdują się słowiańskie chaty.

Całość wybudowana jest zgodnie z tradycją – bez użycia gwoździ. Możecie dowiedzieć się tutaj bardzo wielu rzeczy na temat życia naszych przodków i średniowiecznej rzeczywistości.

Gdzie nad morze - Gród Sławutowo
Gdzie nad morze – Gród Sławutowo / źródło: www.slawutowo.pl

 

JASTRZĘBIA GÓRA

Około 8 km na zachód od Władysławowa położona jest Jastrzębia Góra. Wybrzeże w Jastrzębiej Górze ma charakter klifowy i dochodzi w najwyższym miejscu do 33,2 m wysokości n.p.m. Znajdują się tutaj 3 nadmorskie kąpieliska.

Atrakcją turystyczną Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar – 350–metrowej długości wąwóz prowadzący nad Morze Bałtyckie. Stoi w nim pomnik poświęcony pamięci króla Zygmunta III Wazy.


Znajdź nocleg w Jastrzębiej Górze »


Latarnia Morska Rozewie

Niedaleko od Lisiego Jaru znajduje się Latarnia Morska Rozewie. Wewnątrz znajduje się wystawa miniatur innych polskich latarni morskich. Można tutaj wyjść na taras widokowy.

W Jastrzębiej Górze znajduje się także najbardziej na północ wysunięty skrawek Polski. W jego okolicach usytuowany jest pomnik nazwany „Gwiazdą Północy”.

Kolejną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Oceanarium, mieszczące się na tyłach budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W dwóch pomieszczeniach można tutaj oglądać wiele gatunków ryb oraz małego rekina, kameleona, węże. Jeśli spodoba się komuś ten rodzaj rozrywki, może wybrać się do znacznie okazalszego i większego Akwarium Gdyńskiego w Trójmieście.

 

PUCK

W odległości około 18 km na południowy wschód od Jastrzębiej Góry oraz około 10 km na południe od Władysławowa znajduje się nadmorskie miasto Puck. Od nazwy miasta wywodzi się nazwa Zatoki Puckiej. Co roku organizowane są w Zatoce Mistrzostwa Europy i Świata w zakresie żeglarstwa i windsurfingu.

Na plażach Zatoki Puckiej istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania siatkówki plażowej, a także kitesurfingu.

W Pucku znajdziecie m.in. strzeżone plaże oraz sławne Molo w Pucku. W Porcie Morskim Puck znajduje się przystań rybacka i port jachtowy. Można stąd odbywać rejsy wycieczkowe po Zatoce Puckiej.

W lecie odbywają się festiwale letnie na plaży. Warto zobaczyć także Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Znajdują się tam m.in. takie eksponaty, jak „skarb z Władysławowa” kultury łużyckiej oraz skarb bursztynowy z II w. n.e., znaleziony pod fundamentami puckiego zamku krzyżackiego.

Wakacje nad morzem - Puck na lato
Wakacje nad morzem – Puck na lato

 

Co warto zobaczyć w Pucku?

Puck oferuje turystom także wiele obiektów zabytkowych, jak gotycki kościół, barokowy szpital, klasztor sióstr sercanek, zabytkowe kamienice, neogotycki ratusz czy ruiny zamku krzyżackiego.

W okolicach Pucka warto zobaczyć Groty Mechowskie we wsi Mechów, Pałac neogotycki w Rzucewie czy Sanktuarium w Swarzewie.

 

Może Cię zainteresować: