Spacer w koronach drzew pięknych Tatr

51,459

Co to za tajemniczy spacer w koronach drzew?

Zastanawiacie się o co chodzi w tytule niniejszego wpisu? Opowiem Wam dzisiaj o widoku na Tatry z wierzchołków drzew. Widoku, który sami będziecie mogli obejrzeć, jeśli tylko odwiedzicie Dolinę Bachledzką lub po słowacku Balchledovą Dolinę w Tatrach.

Dolina ta leży na północnych stokach Magury Spiskiej na Słowacji. Aby do niej dotrzeć, trzeba odwiedzić słowacką miejscowość Żdiar – oddaloną od polskiej granicy zaledwie o 15 km.

Spacer w koronach drzew pięknych Tatr
Spacer w koronach drzew pięknych Tatr

 

Od jesieni 2017 r. dostępny jest dla turystów nowy drewniany szlak o wdzięcznej nazwie Bachledka, dzięki któremu można udać się na wyjątkowy spacer w koronach drzew w Tatrach.

Zanim dotrzemy do samego szlaku i wieży widokowej, czeka nas 2 km spacer przez las, czasami pod górę, ale warto. Siatka rozciągnięta na szczycie podnosi poziom adrenaliny 🙂
Widoki po prostu zapierają dech!

Ten niezwykły szlak ma 1234 m długości. W najwyższym punkcie szlaku możecie spacerować 24 m nad ziemią. Dotrzeć do szlaku możecie na piechotę, jeśli ktoś lubi piesze wycieczki. Wygodną, alternatywną formą dostania się do szlaku jest dojechanie doń trzyosobową kolejką krzesełkową.

Nie tylko spacer w koronach drzew?

Na końcu szlaku czeka na Was nie lada atrakcja: 32-metrowa wieża widokowa. Na jej szczycie rozciągnięta jest siatka, przez którą możecie zobaczyć głębię pod Waszymi stopami. Z wieży natomiast możecie zobaczyć panoramę Tatr Bielskich, Pienin wraz z Trzema Koronami i zamkiem w Niedzicy oraz Zamagurza.

Wyjątkowy spacer w koronach drzew - Tatry
Wyjątkowy spacer w koronach drzew – Tatry

 

Sam szlak i wieńcząca go wieża to nie wszystko. Z wieży można zjechać na ziemię 67-metrową suchą zjeżdżalnią, najdłuższą na Słowacji. Spacer w koronach drzew na całej długości przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Czynny jest przez cały rok. Otwarty jest w różnych godzinach, w zależności od pory roku: w lecie – najdłużej, w zimie – najkrócej. Z psami nie można po nim spacerować. Można zostawić je bezpłatnie w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach.

Czy można spacerować w chmurach z dziećmi?

Szlak posiada również liczne atrakcje dla dzieci takie, jak przystanki edukacyjne czy rozrywkowe. Można się na nich dowiedzieć, jakie rośliny rosną w Tatrach, a także jakie zwierzęta zamieszkują tatrzańskie tereny. Jest to doskonałe miejsce dla spędzania czasu z rodziną.

 

Gdzie znajdziemy szlak w chmurach Tatr?

Jeszcze kilka informacji o samej miejscowości Żdiar, znanej w języku polskim także jako Zdziar, Żdżar lub Żar.

Sprawdź noclegi w miejscowości Zdziar ⇒

Powstała ona w drodze kolonizacji wołoskiej, przybyłych z polskich terenów osadników w II poł. XVI w. Budownictwo wykazuje wpływy podhalańskie, chociaż kilka części wsi uważanych jest za tzw. pamiątkę słowackiej kultury narodowej. Wśród większości mieszkańców obecna jest w życiu codziennym gwara polska identyczna z tą występującą na polskim Spiszu.

Spacer w koronach drzew widok na Tatry
Spacer w koronach drzew widok na Tatry

 

Żdiar jest największym ośrodkiem turystycznym usytuowanym w Tatrach Bielskich. Słynie z wyciągów, pensjonatów i hoteli. Głównymi terenami narciarskimi są Dolina Bachledzka i Średnica. Na górskie wędrówki można się zdecydować, wybierając jeden z pięciu szlaków. Są tutaj także doskonałe warunki na uprawianie paralotniarstwa.

Znajdź nocleg w miejscowości Zdziar ⇒

Zwiedzić możecie Muzeum Zdiarsky Dom, w którym znajdują się relikty pochodzące z góralskiego życia codziennego. Obejrzeć można m. in. kuchnię, narzędzia, meble czy instrumenty muzyczne.

Zdziar – Spacer w koronach drzew
Zdziar – Spacer w koronach drzew

Nieopodal Żdiaru znajduje się też Jaskinia Bielska (po słowacku Belańska) z bogatą szatą naciekową. Żyje w niej co najmniej 7 gatunków nietoperzy. Można ją zwiedzać z przewodnikiem. Czas zwiedzania wynosi ok. 70 minut.


Wybierasz się na Słowację? Sprawdź noclegi ⇒


Zainspiruj się: