Co warto zobaczyć w Warszawie? Najciekawsze atrakcje

5,916

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Kiedy wybieracie się do stolicy Polski? Bez względu na to, jaki termin wybierzecie, przyda się Wam kilka wskazówek, co warto zobaczyć w Warszawie.

 

Najważniejsze miejsca zabytkowe

Do najważniejszych zabytków, jakie należy zwiedzić, będąc w Warszawie należą: Stare Miasto, Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie.

Co warto zobaczyć w Warszawie - Starówka
Co warto zobaczyć w Warszawie – Starówka

 

Zarówno warszawska Starówka, jak też Zamek Królewski zostały odbudowane po niemal kompletnych zniszczeniach w czasie ostatniej wojny.

Trud mieszkańców Polski włożony w odbudowę Warszawy został nagrodzony w 1980 r., w którym wpisano centrum Warszawy na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako zupełnie wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji.

W przeciwieństwie do Starego Miasta, Pałac w Wilanowie przetrwał do dzisiejszych czasów w niezmienionej formie architektonicznej. Znajduje się tutaj Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Miejsce to jest siedzibą dla wielu imprez kulturalnych w stolicy.

 

Najważniejsze ogrody w Warszawie

Pierwszym ogrodem miejskim w Polsce jest Ogród Saski w Warszawie. Powstał w I poł. XVII w. za panowania króla Augusta II Mocnego. Mógł do niego wejść każdy, kto był ładnie ubrany. Park odtworzono po wojnie, jednak niektórych obiektów, jak np. Pałacu Saskiego nie odbudowano.

Co warto zobaczyć w Warszawie - Łazienki Królewskie
Co warto zobaczyć w Warszawie – Łazienki Królewskie

 

Miejscem, które niewątpliwie kojarzy się z Warszawą są Łazienki Królewskie. Ten zespół pałacowo – ogrodowy pochodzi także z XVIII w.  Założył go Stanisław August Poniatowski w czasach, gdy jeszcze nie wybrano go na króla Polski.

Łazienki Królewskie posiadają mnóstwo zabytkowych budowli, pomników i obiektów. Są miejscem spotkań warszawiaków oraz miejscem imprez kulturalnych, odbywających się w Warszawie.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego liczy blisko 200 lat. W Ogrodzie znajduje się wiele działów tematycznych, w których oglądać możecie różnego rodzaju rośliny, pochodzące zarówno ze świata, jak też z Polski.

Co warto zobaczyć w Warszawie - BUW i jej ogrody
Co warto zobaczyć w Warszawie – BUW i jej ogrody

 

Prowadzone są tutaj badania naukowe i warsztaty edukacyjne. W Bibliotece Ogrodu można na miejscu skorzystać z bogatego księgozbioru.

 

Muzea Warszawy

Muzeum Fryderyka Chopina jest placówką kultywującą pamięć o największym polskim kompozytorze oraz przygotowującą ekspozycje i wystawy w różnych kontekstach tematycznych.

Co warto zobaczyć w Warszawie - Muzeum Fryderyka Chopina
Co warto zobaczyć w Warszawie – Muzeum Fryderyka Chopina

 

Przygotowywane są tutaj lekcje muzealne dla szkół i przedszkoli, specjalny program dla rodzin, dorosłych, a także nauczycieli i przewodników. Poza stałą ekspozycją, organizowane są także wystawy czasowe.

Muzeum Powstania Warszawskiego to najchętniej odwiedzane muzeum przez turystów. W Muzeum znajduje się wiele ekspozycji. Dostępne są także lekcje muzealne dla najmłodszych.

Muzeum Narodowe w Warszawie jest muzeum sztuki, które gromadzi zbiory sztuki polskiej i obcej, pochodzące ze wszystkich epok historycznych. Możecie tu podziwiać zbiory sztuki starożytnej, np. egipskiej, a także zbiory sztuki wczesnochrześcijańskiej, średniowiecznej, nowożytnej i współczesnej.

Oprócz wymienionych wyżej, w Warszawie znajduje się wiele innych muzeów i ośrodków kulturalnych wartych odwiedzenia.

 

Atrakcje dla dzieci

Centrum Nauki Kopernik to świetna zabawa dla dzieci na najwyższym intelektualnym poziomie. Przygotowano tutaj wiele działów tematycznych, dostosowanych do wieku odwiedzających Centrum dzieci.

Co warto zobaczyć w Warszawie - Centrum Nauki Kopernik/ źródło: www.warsawtour.pl
Co warto zobaczyć w Warszawie – Centrum Nauki Kopernik/ źródło: www.warsawtour.pl

 

Warszawskie ZOO, założone w 1928 r. jest jednym z najstarszych zoologicznych ogrodów w Polsce. Atrakcją tego ZOO są codzienne pokazy karmienia zwierząt, które na pewno spodobają się najmłodszym gościom ogrodu.

Taras widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Można podziwiać stąd panoramę Warszawy. Na taras ten jedzie się windą.


Znajdź nocleg w Warszawie » 

Powyżej przedstawiłam tylko kilkanaście atrakcji turystycznych Warszawy. Tak na dobry początek. Nasza stolica ma do zaoferowania o wiele, całe mnóstwo, więcej atrakcji i miejsc godnych polecenia.

Pamiętajcie, by Wasze odwiedziny stolicy Polski nie odbyły się bez zobaczenia któregoś z pomników lub wizerunków Warszawskiej Syrenki.

Co warto zobaczyć w Warszawie - Warszawska Syrenka
Co warto zobaczyć w Warszawie – Warszawska Syrenka

 

Najbardziej znane znajdują się na Rynku Starego Miasta, na Powiślu i na Wiadukcie im. Stanisława Markiewicza.


Lubisz spędzać czas z rodziną? Mam dla Ciebie 5 inspiracji na fajne wczasy z rodziną. Jeśli nie byłeś jeszcze w Bydgoszczy, czas poznać [TOP 5.] Bydgoszcz – atrakcje, których nie możesz pominąć.