Co zobaczyć w Warszawie zimą? 5 miejsc, którymi się zachwycisz

15,502

5 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy (nawet zimą)

Latem jest łatwiej, a co zobaczyć w Warszawie zimową porą? Warszawa, jest nie tylko stolicą Polski, ale także miastem bardzo niezwykłym. Drugiego takiego nie znajdziecie nigdzie indziej. Prawie całkowicie zburzone w czasie II woj.świat., zostało odbudowane z ruin pracą i trudem całego narodu. Właśnie dlatego, zupełnie wyjątkowo, centrum Warszawy znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako przykład kompletnej rekonstrukcji.

M.in. z powyższych względów trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „Co zobaczyć w Warszawie?”.


Wybierasz się do Warszawy? Sprawdź noclegi »

Na pewno nie można pominąć wszystkich miejsc i zabytków związanych z historią Polski i samej Warszawy. Obok miejsc historycznych zaś, znajdują się w Warszawie także niezwykłe miejsca, związane bardziej z nowoczesnością, nauką i przyszłością.

Nie można również stwierdzić jednoznacznie, jakie miejsce w Warszawie jest najważniejsze. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką Warszawy jest niewątpliwie Stare Miasto, Plac Zamkowy przy Zamku Królewskim oraz Kolumna Zygmunta.

 

Co zobaczyć w Warszawie? Polecamy wyjątkowe miejsca:

1.ZAMEK KRÓLEWSKI

Zamek Królewski posiada bardzo długą i bogatą historię. Przechodził różne koleje losu i był świadkiem wielu wojen. Po ostatniej wojnie odbudowany został z niemal kompletnych zniszczeń, jakich dokonały wojska niemieckie w 1944 r. Zamek udostępniono publiczności dopiero w 1984 r., a prace wykończeniowe trwały do roku 1988.

Dzisiaj znajduje się w nim muzeum, które od 2014 r. nosi nazwę „Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej”. W latach 2017 – 2019 odbyła się rekonstrukcja dolnego ogrodu zamkowego. Ogród został już otwarty dla zwiedzających.

Na Zamku Królewskim przechowywane są niezwykłe zabytki oraz dzieła sztuki. W Kaplicy Małej Zamku Królewskiego znajdują się insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Na Zamku Królewskim przechowywane są także insygnia władzy Prezydenta RP przekazane w 1990 r. przez Ryszarda Kaczorowskiego.

Co zobaczyć w Warszawie - Zamek Królewski
Co zobaczyć w Warszawie – Zamek Królewski

 

Zwiedzając Zamek Królewski będziecie mogli zobaczyć m.in. dwa obrazy Rembrandta: „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz  „Uczony przy pulpicie”. Złożono tutaj skrzypce wykonane przez Antonio Stradivari, powstałe w 1685 roku. Otrzymały one imię „Polonia”, a przywilej grania na nich należy do Janusza Wawrowskiego, polskiego skrzypka, wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wycieczka do Zamku Królewskiego być może skłoni Was do odwiedzenia in. miejsc związanych z historią. Możecie wybrać się np. do Pałacu w Wilanowie lub Łazienek Królewskich.

 

2. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Historia Łazienek Królewskich wiąże się z nazwiskami znanych polskich rodów. Miejsce to służyło w średniowieczu książętom mazowieckim jako zwierzyniec, do polowania.

Później ziemie należały do rodu Lubomirskich, którzy wybudowali na nich dwa pawilony: Ermitaż i pawilon Łaźni. Następnie Ujazdów wraz ze zwierzyńcem zakupił od Lubomirskich późniejszy król Polski – Stanisław August Poniatowski.

Co zobaczyć w Warszawie - Łazienki Królewskie
Co zobaczyć w Warszawie – Łazienki Królewskie

 

Przekształcił on zwierzyniec w letnią rezydencję królewską. W miejscu dawnej sadzawki wykopano dwa stawy na północ i na południe od pawilonu Łaźni, który z kolei przebudowano w Pałac Na Wyspie.

Przy fantazyjnie ukształtowanej linii brzegowej południowego stawu wzniesiono scenę Amfiteatru, wzorowanego na teatrze Herkulanum (zniszczonego podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r.). Drugi teatr umieszczono w budynku Starej Pomarańczarni.

Po śmierci króla Łazienki należały jeszcze 19 lat do rodziny Poniatowskich, po czym zostały sprzedane carowi Aleksandrowi I. Romanowowie dalej rozbudowywali Łazienki. Z czasów ich panowania pochodzi m.in. Świątynia Sybilii.

Co zwiedzić w stolicy - Pomnik Fryderyka Chopina
Co zwiedzić w stolicy – Pomnik Fryderyka Chopina

 

Po I woj.świat. Łazienki przeszły na własność Skarbu Państwa. Z okresu międzywojennego pochodzi słynny secesyjny pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający kompozytora siedzącego pod wierzbą.

W 1940 r. został on wysadzony przez Niemców i przetopiony przez nich na broń. Od 1959 r. do dnia dzisiejszego w okresie od maja do września, w niedziele, organizowane są koncerty chopinowskie pod odbudowanym w 1958 r. pomnikiem.

Dzisiaj Łazienki Królewskie, odbudowane po wojnie, to samodzielne muzeum. Zajmują obszar 76 ha. Znajduje się w nich ok. 40 budynków, a na ich teren prowadzi 10 bram.

Warszawa, oprócz wspomnianych wyżej, posiada mnóstwo innych muzeów i obiektów, jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, znajdujące się w  domu jej urodzenia czy Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Miejsc wartych Waszego zainteresowania jest całe mnóstwo.

Warszawa to także miasto pełne technologicznych nowości i rozwiązań. Idąc z duchem czasów, możecie wybrać się do jednego z wielu atrakcyjnych, nowoczesnych miejsc.

 

3. CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Jest to niewątpliwie jedna z czołowych propozycji dla wszystkich odwiedzających Warszawę. Czeka tutaj na turystów około 400 eksponatów na wystawach stałych i czasowych.

Centrum Nauki Kopernik - co warto zobaczyć w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik – co warto zobaczyć w Warszawie

 

W międzyplanetarną podróż można wybrać się w Planetarium, które nosi nazwę „Niebo Kopernika”. Czekają tutaj także laboratoria chemiczne, biologiczne, fizyczne oraz robotyczne, w których pod okiem specjalistów można wykonać samodzielnie liczne doświadczenia.

 

4. MUZEUM ŚWIAT ILUZJI

Muzeum mieści się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Bawi zwiedzających pokazując świat iluzji optycznych oraz różnych paradoksów. Wszelkich atrakcji w muzeum jest ponad 60. Organizatorzy Muzeum zapraszają wszystkich do zabrania ze sobą telefonów, w celu wykonania rewelacyjnych zdjęć, jakich podobno nie można zrobić nigdzie indziej.

Muzeum Świat Iluzji / www.swiatiluzji.pl
Muzeum Świat Iluzji / www.swiatiluzji.pl

 

5. CENTRUM PIENIĄDZA NBP im. Sławomira S. Skrzypka

Pomimo, że placówka ta ukazuje historię pieniądza na przestrzeni dziejów, czyni to w sposób bardzo nowoczesny. Miejsce to jest idealne do zwiedzania go z rodziną, z wycieczką szkolną czy grupą wycieczkową.

Centrum Pieniądza NBP mieści się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, przy ul. Świętokrzyskiej. Zwiedzanie z animatorem zajmuje około 1,5 godziny.

CENTRUM PIENIĄDZA NBP im. Sławomira S. Skrzypka
CENTRUM PIENIĄDZA NBP im. Sławomira S. Skrzypka

 

Są tutaj do obejrzenia wystawy stałe. Można się na nich zapoznać ze znaczeniem pieniądza w poszczególnych epokach, jak też zdobyć wiedzę z dziedzin z pieniądzem związanych, głównie z ekonomii. W skarbcu będziecie mogli zobaczyć autentyczne bogactwa, a także dotknąć i podnieść prawdziwą sztabę złota.

A kto wybiera się na Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Warszawie?

Mogą Cię zainteresować: