[TOP 5.] Bydgoszcz – atrakcje, których nie możesz pominąć

4,871

Bydgoszcz atrakcje, ciekawostki

Co Ci przychodzi do głowy, gdy myślisz Bydgoszcz atrakcje? To ósme pod względem liczby mieszkańców (ok. 355 600) miasto w Polsce, które oferuje piękne miejsca. Ma to związek z tym, że Bydgoszcz położona nad Brdą i Wisłą, posiada bardzo bogatą historię. Co ciekawe, tereny Bydgoszczy zamieszkałe były już od 9000 lat.

Znajdź nocleg w Bydgoszczy  ⇒

W granicach Polski znalazły się od początków istnienia państwa. W XI w. założony został tutaj gród pełniący funkcje strażnicze i gospodarcze: przebiegał tędy szlak bursztynowy. Prawa miejskie nadał Bydgoszczy Kazimierz Wielki w 1346 r.

Spichlerz - Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć
Spichlerz – Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć

 

 

Bydgoszcz atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć

W dzisiejszych czasach, podobnie jak w przeszłości, Bydgoszcz jest bardzo ważnym ośrodkiem w Polsce. Stała się prawdziwym centrum naukowym i kulturalnym. Znajduje się tutaj bardzo wiele atrakcji, które mogą zaciekawić turystów.

Bydgoszcz widnieje od ośmiu lat w gronie 10 najlepszych miejsc, wartych odwiedzenia na mapie Polski, w rankingach turystycznych. Poniżej przedstawię niektóre z atrakcji, jakie możesz zobaczyć w tym niezwykłym mieście.

 

Stary Rynek

Najstarsza część miasta z bogatą historią, dokumentowaną przez prace archeologiczne, niegdyś była wyspą, poprzez system fos zasilanych przez rzekę Brdę. Rynek istniał od czasu lokowania miasta w 1346. Pierwotnie posiadał zabudowę drewnianą.

Stare Miasto - Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć
Stare Miasto – Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć

 

Murowane zabudowania w stylu gotyckim pojawiły się tutaj pod koniec XV w. Rozbudowane zostały w XVII w. w stylu barokowym. Kolejne przebudowy nastąpiły w XX w. Do dzisiejszych czasów przetrwały zabytkowe kamienice usytuowane wokół Rynku. Istniejący tu wcześniej ratusz rozebrano przez władze pruskie w czasie zaborów.

 

Europejskie Centrum Pieniądza w Bydgoszczy

Jest to oddział Muzeum Okręgowego, powstały w ostatnim ocalałym budynku po dawnej mennicy bydgoskiej, czynnej w latach 1594 – 1688. Została tutaj wybita największa i najbardziej wartościowa moneta staropolska w 1621 r.

W dzisiejszym Muzeum można podziwiać okazy bite dawniej w bydgoskiej mennicy, jak również monety pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Organizowane są tutaj także inne wystawy, których tematem jest obieg pieniądza.

 

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy

Największy park miejski w Polsce położony zaledwie 3 km od centrum. Położony jest na obszarze zajmującym ponad 800 ha. Znajduje się tutaj Ogród Zoologiczny specjalizujący się w hodowli rodzimych zwierząt.

W Parku Rozrywki – Zaginiony Świat można zobaczyć m.in. okazy owadów w wielkim powiększeniu, ponad 50 modeli dinozaurów. Można się też przejechać dookoła parku kolejką parkową, odwiedzić park linowy czy odwrócony dom.

Przejrzyj noclegi w Bydgoszczy  ⇒

Kolejną atrakcją jest Ogród Botaniczny, Ośrodek Rekreacji Konnej czy Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W zimie możemy odwiedzić stok narciarski. Pozostałe atrakcje to np. Bydgoski Klub Golfowy, plaża i grillowanie w parku, Wakepark, wędkowanie czy pole paintballowe.

 

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Muzeum posiada zbiory zarówno dawnych eksponatów, jak też związanych z dzisiejszą fotografią. Na terenie Muzeum prowadzona jest działalność edukacyjna, wystawiennicza oraz animacyjna.

Wśród usług proponowanych przez Muzeum znajdują się takie ciekawe oferty, jak wykonanie tematycznej sesji fotograficznej przy wykorzystaniu muzealnych eksponatów oraz digitalizacja zbiorów i retusz starych zdjęć. Można także wybrać się na muzealną lekcję fotografii lub skorzystać  z szeregu przygotowywanych warsztatów czy pokazów.

 

Wieża Ciśnień i Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

Wieża Ciśnień usytuowana przy ul. Filareckiej 1, połączona była niegdyś z Halą Pomp przy ul. Gdańskiej 242. W muzeum znajdują się eksponaty muzealne, którymi są dawne urządzenia wodociągowe (hydranty, zdroje uliczne i pompy).

Wieża Ciśnień - Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć
Wieża Ciśnień – Bydgoszcz atrakcje, których nie możesz pominąć

 

Ciekawym obiektem jest replika średniowiecznego rurmusa, za pomocą którego zasilano w wodę Bydgoszcz z pobliskiej Brdy. Można także zobaczyć drewniane rury oraz wyposażenie dawnych toalet czy łazienek. Eksponowane są dawne zdjęcia, dokumenty i wiele innych ciekawych obiektów i atrakcji.


Czytaj artykuł: Najciekawsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć jeszcze w 2018 roku