Szlak Orlich Gniazd w 3 dni – co warto zobaczyć?

27,554

Czy Szlak Orlich Gniazd jest Ci znany?

Wycieczki po Polsce cieszą się, jak co roku, nieustającą popularnością. Do wyboru turyści mają bez mała kilkadziesiąt tras. Możecie się wybrać na taką wycieczkę praktycznie w każdym zakątku Polski. Szlak Orlich Gniazd to jedna z najpopularniejszych tras, które warto odwiedzić w Polsce. Oprócz tego polecam:

 • Góry Świętokrzyskie,
 • Beskidy,
 • Lubelszczyzna wraz z Sandomierzem,
 • Kraków i okolice,
 • Wrocław z Zamkiem Książ,
 • Warszawa,
 • Tatry,
 • Bieszczady,
 • Mazury,
 • Podlasie,
 • Karkonosze,
 • Dolny Śląsk,
 • Trójmiasto, Toruń, Malbork,
 • Małopolska.

Oprócz tras zawierających atrakcje turystyczne w obrębie państwa polskiego, dostępne są także szlaki łączące nadgraniczne miejscowości polskie z miejscowościami po stronie Niemiec, Czech, Słowacji czy Ukrainy.

Szlak Orlich Gniazd mapa /źródło: www.orlegniazda.pl
Szlak Orlich Gniazd mapa /źródło: www.orlegniazda.pl

 

Co warto zobaczyć na szlaku?

Szlak Orlich Gniazd znajduje się pomiędzy Częstochową i Krakowem. Teren ten zwany jest Wyżyną Krakowsko – Częstochowską. Szlak ma dokładnie 163,9 km długości. Biegnie przez malownicze najwyższe wzniesienia Wyżyny, na których u początku państwa polskiego postawiono zamki warowne.

Szlak biegnie także przez Ojcowski Park Narodowy. Budują go wapienie, pochodzące z epoki jury. Powstały one ze szkieletów organizmów żyjących w niegdysiejszym morzu.

Atrakcjami Ojcowskiego Parku Narodowego są niezwykłe wapienne formy skalne oraz liczne jaskinie, głównie krasowe.

Szlak Orlich Gniazd - co warto zobaczyć
Szlak Orlich Gniazd – co warto zobaczyć

 

 

Wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd trwają zazwyczaj 3 dni

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzają zwykle Ojców i Ojcowski Park Narodowy, w których znajduje się mnóstwo turystycznych atrakcji.

W samym Ojcowie na Górze Zamkowej usytuowane są ruiny średniowiecznego zamku, należącego do Szlaku Orlich Gniazd. Oprócz zamku, w Ojcowie znajduje się także Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera.


Nocuj w Krakowie. Sprawdź noclegi »

Ponadto na trasie wycieczek nie braknie zazwyczaj odwiedzin późnorenesansowego Zamku na Pieskowej Skale, Kaplicy „Na Wodzie” czy Groty Łokietka o długości 320 m. Najbardziej znane skały, jakie umieszcza się  w programie wycieczki to Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Rękawica czy Skały Kawalerskie.

Jaki zamek warto zwiedzić?

Innymi punktami na mapie Szlaku Orlich gniazd są Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Podzamcze, Morsko, Mirów, Olsztyn. Znajdują się w nich ruiny zamków. Według większości zwiedzających, najpiękniejszy obiekt Szlaku Orlich Gniazd leży we wsi Podzamcze. Znajdują się tam ruiny Zamku Ogrodzieniec.

Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek w Ogrodzieńcu

We wsi Bobolice, leżącej również na Szlaku, obecni właściciele odbudowali z ruin Zamek Królewski. Oficjalne otwarcie po 12 latach odbudowy nastąpiło w 2011 r.

Niektóre źródła umieszczają na trasie Szlaku Orlich Gniazd także ruiny zamków w Rudnie, Babicach, Siewierzu oraz zamki królewskie w Będzinie i Krakowie (Wawel).

Częstochowa i Jasna Góra

Jeden dzień wycieczki przeznaczany jest zazwyczaj na zwiedzanie Częstochowy i Jasnej Góry. Atrakcjami, które znajdują się na drodze turystów są Sanktuarium i Klasztor Paulinów oraz Kaplica Matki Bożej z cudownym obrazem Czarnej Madonny. Oprócz tego zwiedza się także Skarbiec, Arsenał, Salę Rycerską i Wieżę Jasnogórską, jak również Muzeum 600-lecia jasnej Góry.

Pustynia Błędowska

Na drodze wycieczek objazdowych Szlakiem Orlich Gniazd znajduje się także często Pustynia Błędowska. Pustynia w XX w. zaczęła zarastać samoistnie oraz w wyniku działalności człowieka.

Szlak Orlich Gniazd - Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

 

Działania, mające przywrócić jej pustynny krajobraz, podjęto od roku 2000. Na pustyni znajdują się następujące punkty widokowe: Wzgórze Czubatka, Wzgórze Dąbrówka oraz Róża Wiatrów.

Na Pustyni Błędowskiej odbywają się różne imprezy cykliczne, jak biegi, pikniki, koncerty.

Mogą Cię zainteresować: