Wrocław na weekend, czyli najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni

17,863

Dlaczego akurat Wrocław na weekend? W ciepłych porach roku chętniej wyjeżdżamy z miejscowości, w których mieszkamy na co dzień. Pragniemy odmiany i chcemy poznawać nowe miejsca. Praca i codzienne obowiązki często nie pozwalają nam na długie wycieczki.

Aby pogodzić nasze zobowiązania z chwilą wytchnienia i rozrywki, które przysługują każdemu z nas, można zaplanować wyjazd w czasie weekendu. W ten sposób, biorąc jeden dzień urlopu przed lub po weekendzie, możemy mieć do dyspozycji aż 3 dni odpoczynku.

3-dniowa wycieczka stwarza duże możliwości turystyczne. Jest to odpowiedni czas na odwiedzenie wielu miejsc. Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować 3-dniową wycieczkę do Wrocławia.

Co takiego można robić w tym pięknym mieście? Oto Wrocław na weekend – najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni.

#1. DZIEŃ PIERWSZY – WROCŁAWSKA STARÓWKA I ZABYTKI

Sercem Wrocławia jest Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część miasta powstała niegdyś na wyspie. W dzisiejszych czasach Ostrów Tumski wyspą już nie jest, jednak nadal można tam podziwiać średniowieczne zabytki powstałe za panowania pierwszych Piastów.

Kościół św. Idziego

Najstarszym z nich jest Kościół św. Idziego, wybudowany w stylu romańskim w I połowie XIII w. Sąsiaduje dzisiaj od północy z wrocławską archikatedrą – kościołem, który także jest jednym z najwspanialszych zabytków Wrocławia.

Obecna katedra jest czwartym z kolei kościołem budowanym w tym samym miejscu i pochodzi z XIII – XIV w. Budynek przechodził kolejno przebudowę w stylu gotyckim, renesansowym i wreszcie barokowym.

Późniejsze zniszczenia podczas pożarów, a także w wyniku wojny, spowodowały dalszą restaurację i odnowienie katedry. Dzisiejsza katedra jest gotycką bazyliką, otoczoną w większości gotyckimi kaplicami.

Wrocław na weekend? Koniecznie odwiedź wrocławski Rynek

Miejscem, którego nie można pominąć, znajdując się we Wrocławiu, jest Rynek wraz z dwoma ratuszami: Starym Ratuszem wybudowanym w stylu gotyckim i Nowym Ratuszem, reprezentującym styl historyzmu.

Wrocław na weekend najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni
Wrocław na weekend najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni

Ogromną ilość zabytków, reprezentujących styl baroku, klasycyzmu, historyzmu, secesji i modernizmu, stanowi ponad osiem tysięcy kamienic. Atrakcją miejskiej zabudowy jest jedyny w mieście działający paternoster.

To nic innego, jak winda bez drzwi, poruszająca się ze stałą prędkością, nie zatrzymująca się na poszczególnych piętrach. Znaleźć ją możecie w budynku Banku Zachodniego, usytuowanego na rogu Rynku oraz Placu Solnego.

Wrocław pełen jest zabytków, zarówno sakralnych, jak i świeckich. Spotkacie je wszędzie, poruszając się po mieście. Wszystkie są świadkami tysiącletniej, wspaniałej historii Wrocławia.

#2. DZIEŃ DRUGI – MUZEA, NAUKA, SZTUKA I KULTURA

Do muzeów, które trzeba zobaczyć będąc we Wrocławiu, należy kilkanaście placówek. Poniżej przedstawię najważniejsze z nich.

 • W Muzeum Narodowym znajdziecie m.in. zbiory przeniesione ze Lwowa i z Kijowa.
 • W Muzeum Architektury zgromadzono 25 tysięcy obiektów, z których w stałej ekspozycji można oglądać około 500 eksponatów.
 • Muzeum Książąt Lubomirskich to oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gromadzący dzieła sztuki, związane z dziejami narodu polskiego.
 • Muzeum Sztuki mieszczańskiej znajduje się w Starym Ratuszu.
 • Panorama Racławicka wraz z obrazem „Bitwa pod Racławicami” jest legendarnym obiektem, który dzisiaj możecie podziwiać we Wrocławiu.
 • Muzeum Miejskie ma siedzibę w odrestaurowanym pałacu królewskim. Możecie tam zobaczyć m.in. wystawę „1000 lat Wrocławia”.
 • Arsenał Miejski mieści się w gotyckim budynku arsenału na Starym Mieście. Znajduje się w nim m.in. Muzeum Militariów.
 • Muzeum Sztuki Medalierskiej gromadzi zbiory medalierskie i te z dziedziny falerystyki, jako jedyne w Polsce.
 • Muzeum Archidiecezjalne znajduje się na terenie Ostrowa Tumskiego – można w nim podziwiać zabytki starożytne i gotyckie.
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji to kolejna placówka muzealna unikatowa w Polsce, gromadząca zbiory poczty polskiej – najstarsze z nich pochodzą z XVI w.
 • Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawia zwiedzającym historię uczelni na przestrzeni wieków, począwszy od roku 1702.
 • Muzeum „Pana Tadeusza” może się poszczycić oryginalnym rękopisem poematu Adama Mickiewicza.

Oprócz muzeów, we Wrocławiu można wybrać się do jednego z kilkunastu teatrów. Najważniejsze z nich to Teatr Polski oraz Wrocławski Teatr Współczesny.

Ponadto w mieście znajduje się Opera Wrocławska i Filharmonia Wrocławska. Film można obejrzeć w jednym z kilku kin.


Wybierasz się do Wrocławia? Znajdź nocleg na Noclegi.pl


#3. DZIEŃ TRZECI – ROZRYWKA

Wrocław posiada kąpieliska stałe i sezonowe. Znajduje się tutaj jeden z najpopularniejszych parków wodnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jest to Aquapark Wrocław, posiadający baseny kryte i odkryte.

W sezonie zimowym można skorzystać z jednego z kilku lodowisk znajdujących się w mieście.

Wrocław na weekend najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni
Wrocław na weekend najciekawsze atrakcje do zobaczenia w 3 dni

Przejażdżki po mieście to kolejna atrakcja, którą ma do zaoferowania Wrocław. Można np. wybrać się w rejs po Odrze lub zwiedzić miasto, jadąc zabytkowym tramwajem.

Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego z pewnością nikomu nie trzeba reklamować. Ta najstarsza obecnie w Polsce placówka od lat przyciąga rzesze turystów. Atrakcyjność Wrocławskiego ZOO wzrosła w ostatnich latach jeszcze bardziej, dzięki nowemu obiektowi Afrykanarium.

Liczne parki i ogrody, a także nocne pokazy fontanny multimedialnej są kolejną rozrywką dostępną dla turystów. Dla wszystkich lubiących piesze wycieczki lub jazdy rowerem, znajduje się we Wrocławiu kilka turystycznych szlaków.

Może Cię zainteresować: