Wczasy w górach – co zabrać do plecaka?

4,450

Co spakować na wczasy w górach?

Pakowanie się na wczasy w górach nie jednemu człowiekowi sprawia wiele trudności i stanowi najmniej entuzjastyczny element przygotowań do podróży. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jedziemy w góry, aby wędrować po górskich szlakach i wspinać się na górskie szczyty. Niektórzy wręcz odczuwają lęk przed tym, że czegoś im zabraknie tam, na górze.

Najważniejsze – przy pakowaniu zachowaj spokój

Kiedy podejdziecie do sprawy rozważnie i wyeliminujecie często towarzyszące emocje, związane z wyjazdem – może być tylko lepiej. Zaplanujcie wszystko od początku.

Jeśli ktoś posiada bogatą wyobraźnię, może nawet zobrazować sobie w myślach wędrówkę i zastanowić się nad każdą pakowaną rzeczą, czy aby na pewno przyda się w czasie drogi.

Będzie to trudne, zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się w góry pierwszy raz. Postanowiłam nieco pomóc, przynajmniej w podstawowych punktach pakowania górskiego ekwipunku.

 

Wczasy w górach? Na sam początek:  wybierz plecak. Na co zwrócić uwagę?

Pierwszą sprawą, o jakiej powinniście pamiętać jest ta, że plecak będzie z Wami przez całą drogę po górach. Nie będzie go gdzie zostawić. Na Waszych plecach będziecie go nieść przez całą długość szlaku.

Wraz z osiąganą wysokością będziecie coraz bardziej zmęczeni. Istotną rolę zatem będzie odgrywała jego wielkość. Powinna być dobrana w miarę jak najdokładniej do Waszych potrzeb. Przy wielkości plecaka najważniejszą rolę odgrywać będzie długość wycieczki oraz ilość spędzonych w górach dni.

Wczasy w górach - co zabrać do plecaka?
Wczasy w górach – co zabrać do plecaka?

Znajdź nocleg w polskich górach >>


Jaki powinien być plecak idealny na wczasy w górach?

Sprawa druga to funkcjonalność plecaka. Przy wyborze i zakupie nigdy nie sugerujcie się atrakcyjnością plecaka w sensie kolorów, wzorów na materiałach czy bogactwa ozdób. Dobry plecak powinien mieć wszystkie udogodnienia, jakie będą niezbędne w drodze.

Powinien mieć zewnętrzne kieszenie na jedzenie i picie. Wszelkie dodatkowe paski, gumki i wiązania służą do konkretnych celów, np. podpięcia różnych rodzajów ekwipunku.

Wczasy w górach - jaki plecak wybrać?
Wczasy w górach – jaki plecak wybrać?

 

Regulowany komin pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie objętości zawartości plecaka. Wszyty przeciwdeszczowy pokrowiec może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy w górach będzie padał deszcz, co zdarza się nadzwyczaj często.

Innymi ważnymi elementami są odpinane komory, stelaż czy dodatkowe mocowanie pasem piersiowym lub biodrowym. Istotny jest też materiał, z którego uszyto plecak – powinien dawać jak największe zabezpieczenie jego zawartości przed warunkami atmosferycznymi.

Na koniec sprawdźcie ile plecak waży bez ładunku. Najlepiej przymierzyć pusty plecak i sprawdzić, jak się w nim czujecie.

 

Ubranie w górach

W zależności od pory roku, w której wybierasz się na wczasy w górach, musisz przygotować odpowiedni ubiór. Pamiętajcie jednak podstawową rzecz, że w górach pogoda zmienia się w ciągu kilku minut. Wraz z wysokością jest zazwyczaj coraz chłodniej.

Wczasy w górach - w co się ubrać?
Wczasy w górach – w co się ubrać?

 

W wypadku, gdy świeci słońce w porach ciepłych, może być jednak także bardzo gorąco. Warto więc ubierać się warstwowo, by w każdej chwili można było zdjąć nie potrzebną część garderoby.

Zawsze miejcie przy sobie kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową, nawet jeśli na dole świeci słońce. Dodatkowe suche skarpetki również są niezbędnym wyposażeniem podczas wspinaczki.

Buty, w jakich idziemy w góry powinny być wygodne i bezpieczne, sznurowane, na bezpiecznych (nie śliskich) podeszwach. Wcześniej powinny być wypróbowane i sprawdzone. W żadnym wypadku nie idźcie w góry w nowych butach. Bolące, otarte stopy mogą być wielką przeszkodą w Waszej wędrówce.

Co jeszcze zabrać w góry? Czapka, rękawiczki i ciepła bluza powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego turysty, nawet jeśli na dole jest ciepło.

 

Jakie jedzenie jest najlepsze?

Przede wszystkim pamiętajcie o wodzie. Powinniście zabrać ze sobą jej spory zapas. Do jedzenia najlepsze wydają się kanapki, ewentualnie konserwy. Szybkiej energii doda Wam czekolada lub baton.

Wybierasz się na wczasy w górach? Zadbaj o jedzenie w podróży
Wybierasz się na wczasy w górach? Zadbaj o jedzenie w podróży

 


Sprawdź moje przepisy na podróż: Najlepsze Pasty na kanapki


 

Czego nie może zabraknąć w plecaku?

Nie zapomnijcie o podstawowej apteczce. Powinny się w niej znaleźć plastry, bandaż elastyczny, woda utleniona lub jodyna, można zabrać chustę trójkątną i gazę.

Niezawodnymi przedmiotami, służącymi od wieków do nawigacji, są mapa i kompas. Mapy nie powinno nigdy zabraknąć, gdy wybieracie się na wędrówkę po górach.

Wczasy w górach - czego nie zapomnieć?
Wczasy w górach – czego nie zapomnieć?

 

Innymi przedmiotami, które tam w górze mogą się okazać niezbędne są scyzoryk, zapałki, taśma klejąca, chusteczki higieniczne, latarka.

W dzisiejszych czasach o bezpieczeństwie niejednokrotnie decyduje także telefon. Pamiętajcie, by był naładowany. Można wziąć ze sobą dodatkowy bank energii.

Gdy zastanie Was w górach burza z piorunami dobrze jest jednak wyłączyć telefon. Aby takie sytuacje się nie zdarzały, zawsze należy sprawdzać pogodę i zrezygnować z wędrówki w czasie nawałnic. Burze są bezpośrednim zagrożeniem życia turystów.

 

Kilkudniowe wczasy w górach – dodatkowe wyposażenie

Przy noclegu w schronisku lub pod namiotem ciężar ładunku i jego objętość znacznie wzrosną. Śpiwór, karimata, namiot – zajmują wiele miejsca. Należy też zabrać ze sobą podstawowe kosmetyki.

Aby zminimalizować ich ciężar, zabierzcie ich tylko bardzo niewielkie ilości. Najlepiej przelać płynne kosmetyki, jak szampon czy mydło w małe opakowania wielkości 50 lub 100 ml.

Wybierasz się na wczasy w górach - spakuj specjalistyczny sprzęt
Wybierasz się na wczasy w górach – spakuj specjalistyczny sprzęt

 

Przy wspinaczce wysokogórskiej niezbędny będzie także specjalistyczny sprzęt, np. uprząż, lina czy haki. Ta część ekwipunku dotyczy jednak turystów, którzy posiadają niezbędne do tego celu umiejętności i są przygotowani, a zatem na pewno nie idą w góry pierwszy raz.

 

Pamiętajcie o zabraniu ze sobą…

Kończąc opis górskiego niezbędnika, należy jeszcze wspomnieć o dokumentach i gotówce. Najlepiej zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych czynników szczelnym i grubszym workiem foliowym. Worek strunowy zdaje się być najlepszym wyjściem.


Zobacz artykuł: Zakopane – atrakcje dla dzieci, których nie możecie pominąć