Góry Sowie – sprawdź mapę i atrakcje

18,956

 

Góry Sowie pochodzenie i nazwa

Czy wiecie, jak ciekawa może być podróż w Góry Sowie? Jeśli macie wątpliwości, postaram się was przekonać o słuszności takiej turystycznej eskapady.

Góry Sowie tworzy pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. Znajduje się ono w południowo-zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim. Oprócz górskiego grzbietu głównego, wyróżniamy także pasma: Garbu Dzikiego oraz Wzgórz Wyrębińskich.

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa, wznosząca się na wysokość 1015 m n.p.m.

Góry Sowie są wyjątkowe ze względu na bardzo znaczące zalesienie, wynoszące około 90% powierzchni. Pierwotny drzewostan liściasty, składający się w przeważającej części z buków i jaworów, występuje tylko w kilku miejscach. Miejsca te dzisiaj są najczęściej objęte ochroną w postaci parku krajobrazowego lub rezerwatu przyrody. Na skutek historycznych wydarzeń ekonomicznych, wydobywaniu niegdyś węgla kamiennego i innych bogactw naturalnych, pierwotny drzewostan został w dużym stopniu utracony. W zamian zalesiono teren sztucznie, głównie świerkiem, który stanowi dzisiaj około 70% wszystkich drzew.

Góry Sowie – mapa

Fauna, występująca w Górach Sowich, również została w pewnym stopniu zmieniona przez człowieka. Na początku XX w. zostało sprowadzone tutaj stado muflonów, które na przestrzeni lat rozrosło się i liczy dzisiaj około 600 sztuk. Na uwagę zasługują także, mające tutaj swoje siedliska, nietoperze. Jest ich 13 gatunków, spośród 22 gatunków, występujących w Polsce. Natomiast, jeżeli chodzi o sowy, wbrew nazwie gór, jest ich tutaj mało. Występują jednak takie gatunki, jak sowa włochata, sóweczka i puchacz.

Góry Sowie - atrakcje - co warto zwiedzać
Góry Sowie – atrakcje – co warto zwiedzać (źródło: wojnicz.edu pl/gory-sowie-wycieczka-klasowa)

Przeszłość i budowa geologiczna Gór Sowich jest niezwykle ciekawa ze względu na ich pochodzenie i skomplikowaną tektonikę. Gnejsy, z których są w przeważającej części zbudowane, należą do najstarszych skał w Polsce, a także w Europie. Ich wiek datuje się nawet na 2,5 miliarda lat.

Atrakcje i pogoda w Górach Sowich

Do atrakcji turystycznych Gór Sowich, poza przepięknymi krajobrazami, należy kilka miejsc.

Pierwszym z nich jest najwyższy szczyt Wielka Sowa, na której znajduje się naturalna polana, zaliczająca się do partii regla górnego, nie występującego w pozostałej części gór. Na polanie tej znajduje się największy znany dzisiaj symbol Gór Sowich, którym jest wieża widokowa, sięgająca swą historią czasów pierwszego kanclerza Niemiec. Wieża ma 25 metrów, a z jej szczytu można podziwiać rozległy widok, obejmujący swym zasięgiem, niemal całe Sudety. Widać z niej wszystko od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika. W bezchmurne dni zobaczymy także Wrocław.

Góry Sowie - co warto zwiedzać
Góry Sowie – co warto zwiedzać (źródło:um.bielawa. pl)

Kolejną atrakcją jest bez wątpienia Srebrna Góra, od przeszło stulecia, nazywana Perłą Gór Sowich. Nazwę swą wywodzi zapewne od bogactwa, jakie z niej wydobywano od średniowiecza aż do XVII w. Jest to galena, czyli ruda ołowiu i srebra. Prawa miejskie otrzymała w 1536 r. Znajduje się tutaj Twierdza Srebrna Góra, kryjąca w swych komnatach historyczne tajemnice, wynikające ze skomplikowanych losów terenu Gór Sowich na przestrzeni wieków. Dobrze oznakowane szlaki turystyczne Srebrnej Góry, turyści mogą przemierzać pieszo, rowerem, a także konno.

Na górze Chojna znajduje się Zamek Grodno, jeden z najstarszych na Dolnym Śląsku, wzmiankowany w źródłach historycznych już w 1315 r. Pamięta on najstarsze czasy państwa polskiego, pamięta Czechy i najazd Szwedów, czasy rabusiów i odnowicieli. Atrakcją turystyczną są opowieści o zamkowym duchu Białej Damie, zachowane mury, wieża, komnaty, a także budynki gospodarcze, dziedziniec ze studnią oraz… sala tortur ze zrekonstruowanymi urządzeniami i narzędziami, za pomocą których zadawano ludziom cierpienie.

Z czasów II woj. świat. udostępniono do zwiedzania podziemne kwatery niemieckie , jako kompleks Podziemne Miasto Osówka oraz podziemny kompleks militarny „Rzeczka”. Zwiedzając podziemne bunkry, można przeżyć nie lada przygodę. Przyjmując wyzwanie, na pewno należy wykazać się mocnymi nerwami.

Zabytkiem, jakiego nie sposób pominąć w Górach Sowich, jest także barokowy kościół w Bożkowie, z pięknym wnętrzem i bardzo ciekawą amboną w postaci łodzi ze św. Piotrem, jako sternikiem i dwójką rybaków, wyciągających sieci.