Turystyka uzdrowiskowa w Polsce: najpopularniejsze uzdrowiska

7,668
Krynica-zdrój uzdrowisko
Krynica-zdrój uzdrowisko

Turystyka to nie tylko zagraniczne wyjazdy, weekendowe wypady za miasto czy podróże autostopem przez świat. Wycieczki kształcą, ale jak się okazuje, również uzdrawiają. W Polsce turystyka uzdrowiskowa kwitnie w najlepsze. A czym jest i gdzie znajdziemy najlepsze uzdrowiska?

Czym jest turystka uzdrowiskowa?

Turystyka uzdrowiskowa jest jednym z rodzajów turystki zdrowotnej, czyli takiej, której cel to regeneraca organizmu, odzyskanie sił psychicznych i fizycznych. Jeśli uprawiamy turystykę uzdrowiskową, to znaczy, że wyjeżdżamy do jednego z około 40 uzdrowisk w Polsce (kilkadziesiąt miejsc ma potencjał, żeby uzdrowiskiem zostać, ale nie spełnia wszystkich kryteriów). W uzdrowiskach znajdują się naturalne surowce wykorzystywane w leczeniu.

Pod tym względem nasz kraj może się pochwalić kilkoma uzdrowiskami o znaczeniu międzynarodowym. To nie tylko chyba najbardziej popularny Ciechocinek, ale również Krynica, Busko-Zdrój czy Szczawnica.

Krynica-Zdrój

To najwyżej położone w Polsce uzdrowisko, o którym wzmianki pojawiały się już w pierwszej połowie XVIII wieku. Spotykali się tu i przebywali pisarze, malarze, polska inteligencja. Wystarczy wymienić Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Artura Grottgera, Juliana Tuwima oraz Jana Kiepurę. Współcześnie Krynica-Zdrój jest dużym i znaczącym ośrodkiem, może pomieścić 4000 kuracjuszy. W mieście znajdują się pijalnie 7 wód. Leczy się tutaj głównie choroby układu trawiennego, moczowego i krążenia.

Ciechocinek

Ciechocinek jest nie tylko najpopularniejszym, ale również największym uzdrowiskiem w Polsce, może jednocześnie przyjąć aż 12 tysięcy osób. Za umowny rok powstania uzdrowiska przyjmuje się 1836, kiedy to zaczęto regularnie wykorzystywać solankę do celów leczniczych. Kilka lat później utworzono budynki uzdrowiskowe. W Ciechocinku leczy się przede wszystkim choroby związane z narządem ruchu oraz układem oddechowym. W tym ostatnim pomaga oddychanie powietrzem w pobliżu tężni solnej.

 

Polanica-Zdrój uzdrowisko
Polanica-Zdrój uzdrowisko

Polanica-Zdrój

Choć Polanica-Zdrój nie należy do największych i najbardziej znaczących ośrodków leczniczych, to jednak wyróżnia się na tle innych. Polanica specjalizuje się bowiem w leczeniu chorób układu pokarmowego z naciskiem na schorzenia wrzodowe. Turystyce zdrowotnej w tym miejscu niewątpliwie sprzyja łagodny, podgórski klimat. Ośrodek uzdrowiskowy otoczony jest przez piękny park ze starymi drzewami. Uzdrowisko to popularne miejsce weekendowych wypadów organizowanych przez okolicznych mieszkańców.

Kołobrzeg

Turystyka uzdrowiskowa kojarzy się w głównej mierze z górami, jednak i nad morzem można spotkać uzdrowiska. Jednym z nich jest Kołobrzeg, gdzie wydobywa się leczniczy torf oraz wody mineralne. Przez cały rok leczy się tutaj zarówno dorosłych, jak i dzieci. Terapiom poddaje się osoby z chorobami, takimi jak cukrzyca, otyłość, alergiczne zapalenie skóry.

Turystyka uzdrowiskowa to z całą pewnością ważna część całej turystyki w Polsce. Przestaje pokutować mit, że sanatoria są wyłącznie dla starszych, schorowanych osób. To miejsca, w których można się w pełni zregenerować, podleczyć, ale też po prostu odpocząć i nabrać psychicznej równowagi.