Kudowa-Zdrój atrakcje, które warto zobaczyć

15,591

Kudowa-Zdrój atrakcje – co warto zobaczyć?

Kudowa-Zdrój to miasto uzdrowiskowe. Położone jest w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim. Geograficznie miasto leży w dolinie znajdującej się pomiędzy Górami Stołowymi a Pogórzem Orlickim. Oba te regiony należą do Sudetów Środkowych. Myślisz Kudowa-Zdrój atrakcje… co zwiedzić? A o tym za chwilę.

Kudowa-Zdrój usytuowana jest nad potokiem Bystra, który należy do zlewiska Morza Północnego. Od Kotliny Kłodzkiej oddziela Kudowę-Zdrój Przełęcz Polskie Wrota. Dzięki położeniu miasta na południowych stokach, klimat jest tutaj łagodniejszy w porównaniu z innymi miejscowościami, leżącymi w Kotlinie Kłodzkiej.

Kudowa-Zdrój i jej ciekawa historia

Historyczna przynależność Kudowy-Zdroju wiąże się z istnieniem w latach 1459 – 1816 hrabstwa kłodzkiego, którego losy łączą się z Czechami. W źródłach historycznych, przetrwałych do naszych czasów, pierwsze wiadomości na temat miejscowości pochodzą z roku 1354.

Ówczesna wieś nosiła nazwę „Lipolitov” i była zamieszkiwana przez ludność czeską. Nieco później zmieniono nazwę na „Chudoba”. Z późniejszych czasów pochodzi nazwa „Čermenské Lázně”. Związana jest zapewne ze źródłami wód leczniczych, jakie odkryto w miejscowości w XVII w. Powstanie pierwszych urządzeń kąpielowych datuje się na rok 1636.

Kudowa-Zdrój noclegi

Dzisiaj Kudowa-Zdrój posiada 7 dzielnic. Są to: Brzozowie, Bukowina Kłodzka, Czermna, Jakubowice, Pstrążna, Słone i Zakrze. Kilkusetletnia historia miejscowości pozostawiła po sobie wiele zabytków, z których najbardziej niezwykłą i najczęściej odwiedzaną atrakcją jest  Kaplica Czaszek znajdująca się w dzielnicy Czermna.

 

4 miejsca warte polecenia w Kudowie-Zdroju

#1. KAPLICA CZASZEK

Kaplica znajduje się w odległości około 1 km od centrum miasta. Jest to jedyna w Polsce oraz jedna z trzech w Europie kaplica tego typu. Budowano ją przez blisko 30 lat, począwszy od roku 1776. Jej pomysłodawcą i budowniczym był niemiecki ksiądz czeskiego pochodzenia Wacław Tomaszek.

Pomysł zrodził się po odkryciu w skarpie blisko dzwonnicy kościoła ludzkich szczątków: kości i czaszek. Były to kości ofiar prawdopodobnie trzech wojen śląskich, które miały miejsce między 1740 a 1763 rokiem, a także epidemii cholery, która wybuchła po ostatniej wojnie śląskiej, tzw. wojnie siedmioletniej z lat 1756-1763. Straty ludności w Kotlinie Kłodzkiej w wyniku tych wydarzeń to prawdopodobnie około 80%.

Kudowa-Zdrój atrakcje Kaplica Czaszek
Kudowa-Zdrój atrakcje Kaplica Czaszek / źródło: www. kudowa-info.pl

 

Kości okazało się być bardzo wiele. Przez 20 lat zbierano je także z okolic Kudowy, Polanicy i Dusznik. Grabarz, Jan Langer, oczyszczał wszystkie kości poprzez gotowanie i odpowiednie impregnowanie. Ostatnie kości umieszczono w kaplicy w roku 1804. W roku tym umarł też ksiądz Tomaszek. Zgodnie z jego wolą, także jego kości spoczęły w kaplicy.

Wnętrze kaplicy wyłożone jest około 3 tysiącami czaszek i kości. W krypcie pod podłogą znajduje się dalsze 20 do 30 tysięcy kości. Pośrodku kaplicy ustawiono skromny ołtarz. Przed wejściem do kaplicy zaś stoi pomnik z napisem w trzech językach – niemieckim, czeskim i polskim – o następującej treści: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.

#2. PARK ZDROJOWY

Park ten został założony w 1787 r. przez barona von Stillfried, u podnóża wzniesienia, zwanego Górą Parkową, w miejscu, gdzie wypływają źródła mineralne. Zaprojektowano park zgodnie ze wzorem parku angielskiego. W początku XIX w. park powiększono. Lata świetności parku przypadają na lata dwudzieste XX w. Obecnie wykonywane są prace, mające na celu przywrócić stan parku właśnie z tego okresu.

Do najważniejszych obiektów architektonicznych Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdroju należy kilka budynków. Jednym z nich jest „Zameczek” wybudowany w 1772 r., jako dom gościnny dla kuracjuszy. Dzisiaj znajduje się w nim sanatorium.

Kudowa-Zdrój atrakcje Park Zdrojowy
Kudowa-Zdrój atrakcje Park Zdrojowy / źródło: www. kudowa-info.pl

 

Innym jest budynek z 1905 r., znany jako Książęcy Dwór. Jest to dawny dom zdrojowy. Dzisiaj w jego murach mieści się Sanatorium Polonia i Teatr Zdrojowy.

Z początku XX w. pochodzi także budynek Pijalni Wód, utrzymany w barokowej i secesyjnej konwencji. Wnętrze Pijalni Wód zdobią malowidła i freski węgierskiego artysty Arpada v. Molnara. Uwieczniają one obrazy zdroju i Dolnego Śląska z lat powstania budynku. Pijalnia połączona jest z otwartą konstrukcją żeliwną, dawną halą spacerową, dzisiaj zwaną „Teatrem Pod Blachą”. Odbywają się tam koncerty muzyki.

Kudowa Zdrój i Park Zdrojowy
Kudowa Zdrój i Park Zdrojowy / źródło: www.kudowazdroj.pl

 

Najstarsze drzewo parku to jesion wyniosły rosnący tutaj ok. 300 lat. Najpiękniejsze drzewo to buk purpurowy liczący ok. 200 lat. Ponadto znajduje się tu roślinność egzotyczna, nie występująca naturalnie w Polsce. Pochodzi ona z Ameryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. W okresie letnim aleja prowadząca do stawu zdrojowego zachwyca okazałymi palmami. Każdej wiosny układane są piękne, kolorowe, kwiatowe dywany.

#3. SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW

Kudowa-Zdrój: atrakcje to nie tylko wspomniane wyżej zabytki. 200 m od Kaplicy Czaszek znajduje się niezwykłe gospodarstwo, łączące funkcje  skansenu, zwierzyńca i muzeum. Tematem przewodnim tej atrakcji są ginące już dzisiaj zawody. Można tutaj m.in. samodzielnie utoczyć z gliny naczynie na kole garncarskim, ozdobić je i zabrać jako pamiątkę. Można także zapoznać się ze starodawnym sposobem pozyskiwania mąki, wyrabiania i pieczenia chleba. Następnie można zjeść świeżo upieczony chleb ze smalcem lub masłem.

W chatce robótek ręcznych wystawione są starodawne przyrządy i maszyny, służące naszym przodkom do robót ręcznych. Znajdują się tu zgromadzone stroje ludowe, koronki, serwetki i inne wytwory ludzkich rąk. W kuźni można oglądać kowala przy pracy.

Na terenie gospodarstwa stoi wiatrak z 1902 r. Przywieziono go aż spod Sandomierza. Na turystów czeka także zwierzyniec, w którym można zobaczyć m.in. wielbłąda, kangura, osła i inne gatunki zwierząt. W specjalnie przystosowanym szałasie istnieje możliwość rozpalenia ogniska i wspólnego biesiadowania.

#4. SZOPKA W CZERMNEJ

W latach 1904 – 1924 zbudowano szopkę. Składa się ona z około 250 ruchomych figurek, wyrzeźbionych w drzewie lipowym. Szopkę tę można oglądać w dzielnicy Czermna.


Znajdź nocleg w Kudowie-Zdroju »


Ponadto w Kudowie-Zdroju znajdują się:

  • Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych – dawne Muzeum Żaby,
  • Muzeum Zabawek,
  • Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego ze skansenem,
  • 3 publiczne źródła wody mineralnej: Marchlewski, Śniadecki i Moniuszko.

Kudowa-Zdrój to także doskonała baza wypadowa dla wycieczek w Góry Stołowe.

Zainspiruj się: