Podgląd na Kamery Karpacz – jesienne krajobrazy [WIDEO 24h]

10,699

Karpacz i jego historia

Przybliżę po krótce historię tego pięknego miasta, opowiem co warto zobaczyć i podpowiemy, gdzie znajdziesz kamery Karpacz.

Historia Karpacza jest różna od większości górskich miejscowości, a jej początki są owiane pewną tajemnicą okoliczności, związanych z pierwszymi osadnikami – poszukiwaczami złota.

U stóp Karkonoszy założyli oni osadę w XII w. Losy Karpacza wiążą się bezpośrednio z pobliskimi Kowarami, w których wydobywano rudy żelaza już od 1158 r., zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez księcia Bolesława Kędzierzawego.


Znajdź nocleg w Karpaczu >>


Kuźnie i hamernie w Kowarach potrzebowały dużych ilości węgla drzewnego. Dostarczali go „kurzacy”, czyli smolarze mieszkający na terenach dzisiejszego Karpacza.

 

Co można zobaczyć w Karpaczu?

Turystyka w Karpaczu sięga końca wieku XVII, kiedy wybudowano i poświęcono kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce. Prekursorami dzisiejszych turystów byli pielgrzymami udający się do miejsca kultu. Turystyka, jaką znamy obecnie, poczęła rozkwitać w Karpaczu w II połowie XIX w. wraz z rozwojem kolei i sportów zimowych.

W początkach XX w. wybudowano skocznię narciarską Orlinek, jak również tor saneczkowy. Budowa związana była z pierwszymi turniejami sportów zimowych, odbywającymi się w miejscowości. Wtedy Karpacz stał się miejscowością wypoczynkową.

Powstawały pensjonaty i hotele, gospody i zajazdy. W drugim dziesięcioleciu XX w. osada dysponowała tysiącem miejsc noclegowych, czekających na turystów. Dzisiaj Karpacz może ugościć kilkanaście tysięcy przyjezdnych.

 

Górskie szlaki?

W lecie Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Karkonoszy. Jest początkiem lub przystankiem wielu górskich szlaków, którymi możecie wędrować zwiedzając te piękne góry.

Zimą odbywa się tu prawdziwe narciarskie szaleństwo. W Karpaczu i okolicach istnieje kilkanaście ośrodków narciarskich, z których najbardziej popularne to Stacja Narciarska Biały Jar, Kompleks Narciarski Kopa, Stacja Narciarska pod Wangiem, Kompleks Narciarski Śnieżka.

Śnieżka - Podgląd na Kamery Karpacz
Śnieżka – Podgląd na Kamery Karpacz

 

Bardzo wiele wyciągów zapewnia nieprzerwaną możliwość korzystania z licznych tras narciarskich i zimowych atrakcji. Oprócz możliwości uprawiania narciarstwa, w Karpaczu znajduje się jedno całoroczne lodowisko i kilka zimowych. Obecne są też góry typowo saneczkowe, idealne dla snowtubingu i torów pontonowych.

 

Świątynia Wang

Atrakcjami  turystycznymi Karpacza są także inne miejsca w mieście. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest Świątynia Wang – jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce.

Słowo „Wang” odnosi się do norweskiego miasteczka, z którego kościół został przeniesiony za sprawą króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV w pierwszej poł. XIX w. Pierwotnie miał stanąć w muzeum Berlinie, ostatecznie jednak trafił do Karpacza.

Budynek świątyni wybudowany został na przełomie XII i XIII w. z sosny norweskiej. Kiedy go transportowano, został najpierw rozebrany, a później złożony na miejscu.

Świątynia Wang - Podgląd na Kamery Karpacz
Świątynia Wang – Podgląd na Kamery Karpacz

 

Przy rekonstrukcji i naprawie zniszczeń, został nieco przebudowany i wzbogacony o murowaną dzwonnicę.

 

Karkonoskie Tajemnice

Innym, dość nowym obiektem, którego nie można pominąć, będąc w Karpaczu, są Karkonoskie Tajemnice.

Karkonoskie tajemnice - Podgląd na Kamery Karpacz / źródło: http://www.karkonoskietajemnice.pl
Karkonoskie tajemnice – Podgląd na Kamery Karpacz / źródło: http://www.karkonoskietajemnice.pl

 

Jest to miejsce przygotowane w sposób interaktywny i multimedialny, mające zapoznać zwiedzających z historią, naturą i legendami Karkonoszy. Karkonoskie Tajemnice w plebiscycie National Geographic Traveler zdobyły pierwsze miejsce w kategorii „7 Nowych Cudów Polski”.

 

Punkt anomalii grawitacyjne

Jeszcze bardziej tajemnicze zjawisko można spotkać na ulicy Strażackiej, pomiędzy mostem na Łomnicy a hotelem Piecuch. Jest to punkt anomalii grawitacyjnej.

Punkt anomalii grawitacyjnej, Karpacz /źródło: www.crazynauka.pl
Punkt anomalii grawitacyjnej, Karpacz /źródło: www.crazynauka.pl

 

Wszystkie koliste przedmioty lub pojazdy nie zabezpieczone hamulcami toczą się tutaj pod górę. Jedni mówią, że zjawisko to przeczy prawom fizyki, inni, że jest to tylko iluzja optyczna. Jak jest naprawdę, oceńcie sami, gdy będziecie odwiedzać Karpacz.

 

Kamery Karpacz – gdzie oglądać?

W Karpaczu jest dużo kamer, z których możecie oglądać obraz na żywo. Trzy kamery zamieszczone są w Stacji Narciarskiej Biały Jar (widok na wypożyczalnię, widok na dolną stację, widok na stok).

Kamery Karpacz – widok na Biały Jar:

Dwie kamery zamontowane są w centrum Karpacza, jedna na deptaku. Jest także kamera z widokiem na Świątynię Wang. Kamera na Kopę obejmuje szczyty Kopy i Czarnego Grzbietu, wyciąg Zbyszek i Kompleks Śnieżka.

Kamery Karpacz – widok na deptak:

 

Ze Schroniska Strzecha Akademicka można oglądać także przekaz na żywo ze szlaku biegnącego obok. Innym Schroniskiem z kamerą internetową jest Samotnia. Na Śnieżce znajdują się kamery z widokiem na szlaki i kolej gondolową.

Za pomocą kamer można obejrzeć obecną sytuację na stokach, górskich szlakach i w Karpaczu, natężenie ruchu turystycznego oraz aktualną pogodę i temperaturę powietrza.


Zobacz artykuł: Karkonoska ścieżka w koronach drzew