Dziecko w podróży: 4 rzeczy, o których musi wiedzieć świadomy rodzic

767

Dziecko w podróży to wyzwanie dla każdego rodzica! Co zrobić, by podróż z małym dzieckiem stała się niezapomnianą przygodą, a przy tym od najmłodszych lat rozbudzała ciekawość świata. Oto kilka praktycznych rad, które ułatwią organizację podróży z dzieckiem i kilka wyjątkowych miejsc, do których warto się udać!

Czy podróżowanie kończy się wraz z pojawieniem się w rodzinie dziecka? Pożegnajmy ten mit raz na zawsze! W poniższym artykule przedstawimy sposoby na świadome i bezpieczne wczasy. Dobre przygotowanie do wyprawy to szczęśliwe dziecko w podróży!

Podróże z małym dzieckiem – kiedy najlepiej zacząć?

Gdyby zapytać rodziców o to, w kiedy rozpoczęły się ich wspólne podróże z dzieckiem, padłyby zapewne wszystkie możliwe odpowiedzi. Nie ma jednak jednego uniwersalnego przepisu. Każdy wiek dziecka jest dobry, by rozpocząć podróżowanie – pod warunkiem dobrego dopasowania planu wyprawy do możliwości malucha. W końcu całe życie przed nim – nie trzeba szykować się na wspinaczkę w Himalajach czy egzotyczne wakacje, by spędzić udane wczasy z kilkumiesięcznym bobasem.

Podróże z dziećmi rozpoczynane wcześnie pozwalają oswoić się maluchom z wyjazdami i spędzaniem czasu w nowych miejscach. Wbrew pozorom nie jest to wcale oczywista umiejętność, a za chęć poznawania świata odpowiada również sposób wychowania. Warto więc od pierwszych miesięcy życia planować wspólne urlopy – zarówno ze względu na wartość, jaką będą one stanowiły dla dziecka, jak i rodzicielską potrzebę odpoczynku i zmiany otoczenia.

Jak wiadomo, szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko – jeśli więc masz nawyk podróżowania i z niecierpliwością czekasz na powrót do zwiedzania, nie rezygnuj z tego. Zrealizuj swoje plany wraz z maluszkiem!

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Dziecko w podróży: jak wychować ciekawego świata podróżnika?

Małe dziecko uczy się przez naśladowanie. Wyłapuje nawet najbardziej subtelne zachowania i reakcje. Z pewnością zauważysz to, kiedy powtórzy przypadkiem zasłyszane słowa, oryginalnie nieprzeznaczone dla malutkich uszu lub zechce robić rzeczy tak samo jak mama, lub tata. Jeśli więc masz naturalną potrzebę eksploracji, próbowania nowych potraw, zwiedzania i aktywności na świeżym powietrzu oraz chęć poznawania nowych kultur, dziecko uzna to za najzwyklejsze zachowanie i będzie Twoim wiernym towarzyszem.

Podróż z małym dzieckiem jest jednak nieco trudniejsza do zaplanowania. Dobrze jest od razu założyć, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ciekawe miejsca mogą okazać się zupełnie nieinteresujące, a podczas całego wyjazdu największą atrakcją będzie plac zabaw lub restauracja serwująca chrupiące frytki. Mimo to warto przyzwyczajać pociechę do różnorodnych form spędzania czasu oraz nowego jedzenia, nawet jeśli maluch nie zapamięta wszystkiego z wakacji.

Podróż z małym dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Kilkumiesięczne dziecko jest bardzo wrażliwe na wiele czynników zewnętrznych, które mogą skutecznie popsuć mu nastrój. Oto co należy wziąć pod uwagę jeszcze przed wyjazdem, aby… nie obudzić się z ręką w nocniku.

1. Długa podróż samochodem – czy jest niezbędna?

Niektóre dzieci świetnie znoszą podróże samochodem. Z zaciekawieniem oglądają mknący za szybą świat, lubią pogawędki w trakcie jazdy i czują się świetnie pod względem fizycznym. Niestety może być i tak, że dziecko z fotelikiem niespecjalnie się polubi, albo w dzień wyprawy maluchowi pogorszy się nastrój.

Aby uniknąć stresu i niezwykle męczącej, wielogodzinnej jazdy, pierwszą podróż z małym dzieckiem zaplanuj do pobliskiego miejsca. Z pewnością na mapie znajdziesz lokalizacje warte odwiedzenia, a rodzinny weekend poza domem pozwoli na spokojne przetestowanie różnych rozwiązań.

Podróż z małym dzieckiem – o czym należy pamiętać?

2. Hotel z pralką lub spory zapas ubrań

Podróże z dzieckiem mogą oznaczać pożegnanie z maleńkimi walizkami kabinowymi, do których jakimś cudem byłeś w stanie spakować wszystko, co potrzebne na dwutygodniowe wakacje. Dzieci brudzą ubrania w trybie ekspresowym, a wczasy stwarzają o wiele więcej okazji do nabycia plam niż codzienność. Testowanie wszystkich lodziarni w danej miejscowości, rozmaite aktywności na świeżym powietrzu czy ciekawskie dotykanie wszystkiego, co nowe, sprawia, że dodatkowy bagaż z rzeczami na zmianę to absolutny must-have. Chyba, że będziesz mieć możliwość (i chęć!) skorzystania z pralki.

3. Preparaty ochronne: kremy z filtrem UV, środki na komary i kleszcze, okulary

Dbania o bezpieczeństwo nigdy dość! Przed podróżą koniecznie uzupełnij zapasy kremów z filtrem oraz środków na komary i kleszcze. Sprawdź, czy niczego nie brakuje w podróżnej apteczce, a każdy podróżnik ma spakowany kapelusz lub czapkę chroniącą przed słońcem i ciemne okulary.

4. Wizyta u lekarza medycyny tropikalnej

Jeśli wyjeżdżasz poza Europę, koniecznie wybierz się do lekarza specjalizującego się w chorobach tropikalnych. Nawet, jeżeli nie musisz przyjmować żadnych obowiązkowych szczepień, dzieci mogą być szczególnie narażone na ciężkie zachorowanie na dokładnie te same choroby. Zagraniczne podróże z dziećmi będą też wymagały wykupienia ubezpieczeń. W krajach UE/EFTA wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a w pozostałych regionach konieczne będzie ubezpieczenie prywatne.

5. Ulubione zabawki i „kocyk bezpieczeństwa”

Twoje poczucie bezpieczeństwa to jedno, a dziecka – wiąże się z zupełnie innymi kwestiami. Zadbaj o to, by dziecko w podróży miało przy sobie ukochane zabawki lub kocyk czy poduszkę. Da to maluchowi poczucie komfortu i pozwoli łatwiej oswoić się ze zmianą lokalizacji.

6. Bon turystyczny – ciekawe miejsca w Polsce w atrakcyjnej cenie

Wakacje z dwójką dzieci mogą odcisnąć się na rodzinnym budżecie, dlatego zanim je zaplanujesz, sprawdź ciekawe miejsca w interesującej Cię okolicy, które honorują Polski Bon Turystyczny (więcej o bonie przeczytasz tutaj!).

Podróż z małym dzieckiem – o czym należy pamiętać?

Wycieczka do Wrocławia, oferującego moc atrakcji dzieciom? A może tęsknicie za górami i chętnie przekonacie się, co Zakopane przygotowało dla najmłodszych? Za pomocą serwisu Noclegi.pl w kilka chwil zrobisz rezerwację – a pozostały czas możesz spędzić z bliskimi. W końcu nie ma nic cenniejszego niż wspólnie przeżywane chwile – dlatego tak cenimy szybkie i wygodne rozwiązania.

Jakie korzyści mają podróże z dziećmi?

Często mówi się, że podróże kształcą. Co właściwie stoi za tym stwierdzeniem? Dziecko w podróży ma kontakt z zupełnie nowym kawałkiem świata. Może poznawać kultury widziane najwyżej na kartach książek, próbować nowego jedzenia, słuchać obcych języków. Podróżujące dzieci uczą się tolerancji i szacunku do różnorodności. Inność nie stanowi dla nich problemu, ponieważ miały okazję ją na własne oczy zobaczyć, oswoić, poznać i zrozumieć. W czasie wakacji dziecko jest aktywne, spędza mnóstwo czasu na świeżym powietrzu oraz odwiedza ciekawe miejsca, których na co dzień nie ma w repertuarze.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Podróże z małym dzieckiem to wspaniała przygoda – zarówno dla rodziców jak i dzielnego maluszka. Odpowiednie przygotowanie i troska o bezpieczeństwo pozwolą cieszyć się wspólnym urlopem bezstresowo. Zachęcamy do zarezerwowania noclegów, póki jest możliwość skorzystania z bonu turystycznego. Serwis Noclegi.pl to szybkie i bezpieczne rezerwacje i największa baza ofert akceptujących płatność bonem.