Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew

26,574

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew – gdzie dokładnie?

Ścieżka w koronach drzew jest nie lada atrakcją położoną w czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego w miejscowości Janské Lázně (Jańskie Łaźnie). Jest alternatywą dla bardzo popularnego drewnianego szlaku, znajdującego się w Tatrach Słowackich, zwanego Bachledką.

Karkonoska ścieżka w koronach drzew
Karkonoska ścieżka w koronach drzew

 

Aby ukazać wyjątkowość czeskiej Ścieżki w Koronach Drzew, przybliżę Wam miasto Jańskie Łaźnie, opisując jego największe atrakcje i atuty, z których słynie.

Jańskie Łaźnie to bardzo znane uzdrowisko naszych południowych sąsiadów. Ciekawostką jest to, że miasto jest jedynym uzdrowiskiem po czeskiej stronie Parku, podczas gdy po stronie polskiej, leżącej na Dolnym Śląsku, posiadamy 12 miejscowości uzdrowiskowych.

Znajdź nocleg w Karkonoszach >>

 

Jańskie Łaźnie leżą u podnóża Czarnej góry (czeska Černa hora), która wznosi się na wysokość 1299 m n.p.m. Możemy na nią pojechać kabinową koleją linową, która dociera na sam wierzchołek. Ponadto w mieście dostępne są inne kolejki linowe i wyciągi oraz trasy biegowe.

W zimie Jańskie Łaźnie stanowią drugi, najwyżej oceniany w Czechach, ośrodek narciarski. W lecie natomiast jest to znakomity teren dla turystów poruszających się pieszo lub na rowerach. Miasto stanowi też doskonała bazę wypadową w najwyższe partie czeskich Karkonoszy.

Budynki zdrojowe, zbudowane na źródłach termalnych, pochodzą z różnych epok. Najbardziej znany jest neorenesansowy budynek Kolonady, powstały na samym początku XX w.  Połączono go w ostatnich latach z nowoczesnym centrum uzdrowiskowym.

Oprócz tych ośrodków,  główną atrakcję Jańskich Łaźni stanowi interesująca nas Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew.  Ma ona długość ponad 1300 m. Jest to drewniany szlak umieszczony na wysokości wielu metrów ponad poszyciem lasu. Efektem wędrówki wzdłuż tego szlaku, jest spacer pomiędzy koronami świerków, z których większość jest drzewami wiekowymi, mającymi nawet 150 lat.

Karkonoska ścieżka w koronach drzew
Karkonoska ścieżka w koronach drzew

 

Całą okazałość drzewostanu można zaś zobaczyć z wysokiej na 45 metrów wieży, będącej najwspanialszym miejscem widokowym Karkonoskiej Ścieżki w Koronach Drzew. Na szczyt wieży idzie się drewnianym chodnikiem układającym się w serpentynę, wijącą się wokół centralnej metalowej wieży.

Można się na nią dostać z różnych poziomów drewnianego chodnika i przemieszczać się po niej kręconymi schodami. Z wewnętrznej wieży można także dostać się na 50 metrową zjeżdżalnię i skrócić sobie czas schodzenia na dół.

Opcja dla odważnych - Karkonoska ścieżka w koronach drzew
Opcja dla odważnych – Karkonoska ścieżka w koronach drzew

 

Pod wieżą, w podziemnym centrum edukacyjnym o powierzchni 150 m², można dowiedzieć się wielu informacji o karkonoskim lesie, m. in. o systemie korzeniowym drzew i faunie zamieszkującej to środowisko.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew łączy w sobie wiele atrakcji. Kącik adrenaliny składa się z 3 przystanków. Poziom adrenaliny może wzrosnąć u zwiedzających np. przy zadaniu utrzymania równowagi nad „przepaścią” lub przy zjeździe zjeżdżalnią z wieży widokowej. Ponadto do dyspozycji turystów oddane są 3 przystanki edukacyjne, w których można dowiedzieć się wiele o florze i faunie karkonoskiego lasu.

Atrakcje dla dzieci - Karkonoska ścieżka w koronach drzew
Atrakcje dla dzieci – Karkonoska ścieżka w koronach drzew

 

Ścieżka otwarta jest codziennie, z wyjątkiem 24 grudnia. W zależności od pory roku, godziny otwarcia są różne. Ostatni zwiedzający w ciągu dnia wpuszczani są na Ścieżkę godzinę przed zamknięciem.

Godziny otwarcia

Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień 9:30 – 19:00
październik 10: 00-18: 00
Listopad, grudzień 10: 00-16: 00
Styczeń, luty, marzec 10: 00-16: 00
Kwiecień, maj 10: 00-18: 00

 

Karkonosze. Czechy - ścieżka w koronach drzew
Karkonosze. Czechy – ścieżka w koronach drzew / źródło: Karkonosze.pl

 

Wstęp na Ścieżkę jest płatny – przykładowa opłata:

  • Dorosły 220 CZK
  • Bilet ulgowy (dzieci 3-14 lat, powyżej 65 lat) wynosi 180 CZK
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 1-2 dzieci poniżej 14 lat) 560 CZK

Dodatkowo płatne są: zwiedzanie z przewodnikiem, korzystanie ze zjeżdżalni czy parkingu. Dla szkół, przedszkoli, rodzin z dziećmi, osób w wieku ponad 65 lat, osób niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku od 3 do 14 lat przewidziane są zniżki. Można też wykupić specjalne pakiety. Cała Ścieżka jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Karkonoska ścieżka w koronach drzew
Karkonoska ścieżka w koronach drzew

 

Jańskie Łaźnie znajdują się ok. 43 km od Karpacza i ok. 65 km od Szklarskiej Poręby. Granicę najlepiej przekroczyć odpowiednio: na Przełęczy Okraj w przypadku, gdybyśmy jechali z Karpacza lub w Jakuszycach w przypadku jazdy ze Szklarskiej Poręby.

W okolicach Karkonoskiej Ścieżki w Koronach Drzew znajdują się miejsca, które także warto odwiedzić, będąc w pobliżu.

Wyjątkowym pomnikiem, ukrytym w lesie, jest Zameczek Leśny Aichelburg (Lesni Hrádek Aichelburg). Jest to budowla wzniesiona wysoko nad doliną Úpy przez pracowników, ku czci zmarłego samobójczą śmiercią, 38-letniego hrabiego Aichelburgu – Bertholda.

Karkonosze. Czechy - ścieżka w koronach drzew
Karkonosze. Czechy – ścieżka w koronach drzew

 

Dzieci na pewno będą zainteresowane odwiedzeniem Wystawy „Do Karkonošova, poświęconej skrzatom z Karkonoszy i postaciom z bajek. Znajduje się ona w miejscowości Svoboda nad Úpą.

Wspaniały widok na przedgórze Karkonoszy, Góry Orlickie i Ziemię Broumovską można podziwiać z 22-metrowej wieży widokowej Zlatá Vyhlidka. Znaleźć ją można w Jańskich Łaźniach, podobnie jak usytuowany w pobliżu Kolonady, Pomnik Karkonosza – władcy gór, wyłaniającego się z kamienia.