Elbląg atrakcje, których nie możesz pominąć

8,177

Elbląg historycznie

Historia Elbląga ściśle wiąże się z historią Polski i szerzej – Europy. Śledząc losy miasta, moglibyśmy odbyć swoistą podróż w czasie, z której wynieślibyśmy, niezwykle bogatą w epizody i fakty, lekcję historii. Ponieważ interesują nas przede wszystkim miejsca, które w Elblągu warto odwiedzić, sprawę historii miasta musimy potraktować niestety pobieżnie.

Dość wspomnieć, że losy miasta, będącego nadmorskim portem i ważnym ośrodkiem handlowym, kształtowały się wraz z rozwojem wydarzeń poczynając od czasów plemion pruskich, poprzez panowanie Zakonu Krzyżackiego, przynosząc wreszcie miastu złote lata w granicach Polski.

Elbląg atrakcje, których nie możesz pominąć
Elbląg atrakcje, których nie możesz pominąć

 

Elbląg doświadczył też szwedzkiego potopu, a później zaborów. Szczególnie dwa przełomowe wydarzenia w historii miasta mają wpływ na stan jego zabytków w dniu dzisiejszym. Pierwszym jest zburzenie przez elblążan w 1454 r. Zamku Krzyżackiego, który był podobno drugim pod względem rozmiarów i wspaniałości po zamku malborskim.

Był to wynik antykrzyżackiego powstania i zabezpieczenie się miasta przed powrotem Krzyżaków. Drugie wydarzenia dotyczą 1945 r., kiedy zaciekłe walki niemiecko – radzieckie obróciły miasto w gruzy. Zrabowano też przemysłowe wyposażenie fabryk miasta i wywieziono w głąb Związku Radzieckiego.

 

Co warto zobaczyć w Elblągu?

Z uwagi na powyższe, zwiedzanie Elbląga możecie rozpocząć od Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. Mieści się ono w Podzamczu wspomnianego, zburzonego Zamku Krzyżackiego. W związku z tym, że Stare Miasta Elbląga zostało całkowicie zrujnowanie, a jego odbudowa w stylu średniowiecznym trwa do dzisiaj, na terenie miasta prowadzi się wciąż prace archeologiczne.

Przepiękne miasto Elbląg atrakcje turystyczne, zabytki, miejsca, które warto zobaczyć to przede wszystkim chata Wikingów, Kanał Elbląski i liczne kościoły.

Skutkują one odnalezieniem mnóstwa, unikatowych na skalę europejską i światową, eksponatów. Są to np. najstarsze znalezione w Europie okulary z XV w., jedna z trzech zachowanych na świecie -giterna z XV w. (instrument strunowy), czy średniowieczna winda. Muzeum posiada bardzo bogate zbiory, a na jego dziedzińcu znajduje się zrekonstruowana chata Wikingów z Truso.

Z zachowanych do dzisiejszych czasów zabytków, wymienić można obiekty sakralne w postaci kościołów i cerkwi. Najstarsze kościoły pochodzą z XIII – XV w. Kościół katedralny Św. Mikołaja został przebudowany po pożarze z 1777 r., ale zachował bogate gotyckie wyposażenie wnętrza. Warto zobaczyć też Kościół Bożego Ciała, Kościół Świętego Ducha, Kościół św. Antoniego.


Znajdź nocleg w Elblągu ⇒


 

Elbląg atrakcje i zabytki, których nie możesz pominąć

Z 1309 r. zachowała się Brama Targowa oraz pozostałości fortyfikacji miejskich. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Elbląga. Obecnie na jednym z jej najwyższych pięter znajduje się taras widokowy. Można podziwiać z niego panoramę Starego Miasta.

Jednym z nielicznych zachowanych, oryginalnych średniowiecznych zabytków Starego Miasta, jest unikatowa w Polsce, Ścieżka kościelna. Zachowany fragment posiada 10 gotyckich łęków, wspierających przeciwległe ściany.

Elbląg - atrakcje, których nie możesz pominąć
Elbląg atrakcje, których nie możesz pominąć

 

Zwiedzanie Elbląga nie powinno odbyć się bez zobaczenia Kanału Elbląskiego, który został uznany za pomnik historii i jeden z 7 cudów Polski. Na Kanale znajduje się 5 pochylni i 4 śluzy. Teren Kanału stanowi Obszar Chroniony Krajobrazu Kanału Elbląskiego.


Zobacz artykuł: Atrakcje Wrocław? 7 miejsc, które trzeba zobaczyć