Najciekawsze miejsca w Polsce, które warto zobaczyć jeszcze w 2018 roku
Najciekawsze miejsca w Polsce – czyli co warto zobaczyć jeszcze w tym roku?
Gdzie znajdziesz najciekawsze miejsca w Polsce? Trudno wybrać kilka takich miejsc z tego powodu, że jest ich zwyczajnie całe mnóstwo.
Biorąc pod uwagę różne okoliczności, jak np. środowisko naturalne, wkład kultury ludzkiej na przestrzeni wieków czy niecodzienność i niepowtarzalność miejsca, spróbuję zmierzyć się z tak obszernym tematem.
Przedstawię Wam 5 takich miejsc, które na pewno należą do najciekawszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd powstał na terenie, przez który wiedzie Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten to liczący 163 km odcinek pomiędzy Częstochową i Krakowem, znajdujący się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Na skałach usytuowane są tam zamki lub ich ruiny w większości pochodzące z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Zamki nazywane są Orlimi Gniazdami z powodu ich niedostępności dla wroga w czasach średniowiecznych. W epoce, w której powstały, miały bronić granicy Królestwa Polskiego.
Zamki stoją w przeważającej części na wapiennych skałach. Obszar Parku obejmuje różnie usytuowane tereny, bardzo malownicze i piękne. Zamki wbudowują się w ten naturalny krajobraz, stanowiąc przejaw harmonii pomiędzy przyrodą i wytworami ludzkiej kultury.
Najważniejsze z zamków położone są w Mirowie, Bobolicach, Morsku, Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale, Ojcowie, by zakończyć Szlak na Wawelu w Krakowie. Niewątpliwie są to najciekawsze miejsca w Polsce.
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Według znakomitej większości, jest to najpiękniejsza dolina w Tatrach. Obejmuje sześć jezior: Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski, Zadni Staw Polski i najmniejsze Wole Oko. Ostatnie jezioro czasem okresowo wysycha, dlatego nie zostało uwzględnione w nazwie doliny.
Cała Dolina Pięciu Stawów została wyżłobiona przez lodowiec. Znajduje się ona na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m. Otaczają ją skaliste szczyty Tatr, zarówno te znajdujące się na granicy ze Słowacją, jak i te które w całości położone są w granicach Polski.
Mamy noclegi w polskich Tatrach. Sprawdź >>
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzą szlaki górskie. Na wysokości 1670 m n.p.m., nad Przednim Stawem, znajduje się najwyżej położone schronisko w Polsce. Idąc do Doliny napotkacie na drodze największy tatrzański wodospad – Siklawę, osiągający około 70 m wysokości.
Najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie to Wielki Staw Polski. Widok Doliny naprawdę zapiera dech w piersiach. Znajdują się tu niezwykle rzadkie w Polsce rośliny alpejskie oraz dzikie zwierzęta, np. niedźwiedzie. Chociaż dotarcie tutaj i z powrotem równe jest przejściu około 17 km po górach, warto choć raz w życiu odwiedzić to miejsce.
Błędne Skały
Najciekawsze miejsca w Polsce? Na pewno Błędne Skały. Na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się zupełnie niezwykły labirynt skalny wyrzeźbiony przez naturę w procesie wietrzenia skał. Cały obszar zajmuje ponad 20 ha, a trasa turystyczna jest długa na kilkaset metrów.
W najwęższych miejscach odległość między blokami skalnymi wynosi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów i trzeba się przeciskać pomiędzy skałami. Wysokość korytarzy skalnych dochodzi do około 10 metrów. Długość trasy zajmuje czas przejścia równy około 40 min.
Aby się nie zgubić w tym przedziwnym miejscu, pod żadnym pozorem nie wolno schodzić z wytyczonej ścieżki. Skały tworzą swoiste twory skalne w postaci grzybów, maczug, słupów przypominających podpory sklepień.
Masz ochotę zobaczyć Błędne Skały? Znajdź najbliższy nocleg w Kudowie-Zdrój >>
Jest to krajobraz tak magiczny i nieprzeciętny, że kręcono tutaj takie filmy, jak „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Dwa światy”. Błędne Skały leżą pomiędzy znanym uzdrowiskiem Kudowa-Zdrój a wsią Karłów.
Półwysep Helski
Niezwykły kształt Mierzeja Helska zawdzięcza prądowi morskiemu, płynącemu wzdłuż polskiego brzegu w kierunku wschodnim. Ma ona długość 35 km. Półwysep Helski w dzisiejszym kształcie powstał w XVII w., kiedy połączone zostały w całość występujące tutaj wysepki.
Znajdują się tutaj nadmorskie miejscowości: Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel. Wzdłuż mierzei ciągną się przepiękne piaszczyste plaże, oblegane w lecie przez turystów.
Chcesz wybrać się nad polskie morze? Sprawdź popozycje noclegów nad morzem >>
Półwysep Helski jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój kształt. Wyjątkowe są tutaj: podłoże – w głównej mierze piaszczyste, roślinność – głównie nadmorskie trawy i sosny oraz zwierzęta – niezliczone ilości ptactwa. Morski klimat powoduje, że zimy są łagodne, lata bez upałów, a jesień jest cieplejsza od wiosny.
Łazienki Królewskie w Warszawie
Niezwykła rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zajmuje 76 ha powierzchni, z czego wody występują na obszarze 4,9 ha. Jest to miejsce niedzielnych spacerów mieszkańców Warszawy oraz siedziba Muzeum Łazienki Królewskie.
Niewątpliwie na terenie warszawskich Łazienek znajdują się najciekawsze miejsca w Polsce. Usytuowanych jest tam około 40 budynków. Dziesięć z nich posiada bardzo wielką wartość artystyczną i historyczną. Do parku można się dostać przez którąś z 10 bram.
Znajdź nocleg w Warszawie >>
Na największą uwagę zasługuje Pałac na Wyspie, Biały Domek, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Stara oraz Nowa Pomarańczarnia. Pomnik Fryderyka Chopina to uczęszczane miejsce, w pobliżu którego odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie. Charakterystyczne dla Łazienek są także Most i Pomnik Jana III Sobieskiego.
—
Polska skrywa niezwykłe miejsca, nie tylko w popularnych miastach. Zobacz artykuł: Magia wsi, czyli najciekawsze miejsca poza miastem.