10 pomysłów na weekend w górach

56,978

Weekend w górach – jak ciekawie go spędzić?

Weekend w górach jest wspaniałą alternatywą spędzenia wolnego czasu. Górskie powietrze, niezapomniane panoramy gór, słońce i błękit nieba – to wszystko, za czym każdy tęskni, jest na wyciągnięcie ręki. Gdzie pojechać tym razem? Przygotowałam ranking 10 miejsc, które musisz zobaczyć.

 

#1. Pieniny – Niedzica – Spiska Kraina

Od Niedzicy i Czorsztyna rozpoczynają się Pieniny Właściwie. Niedzica znana jest przede wszystkim ze średniowiecznego Zamku Dunajec, usytuowanego na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego.

10 pomysłów na weekend w górach - Niedzica
10 pomysłów na weekend w górach – Niedzica

 

Znajduje się tam również Rodzinny Park Rozrywki – Spiska Kraina, w którym mieszczą się Park Miniatur Podhala (Orawy, Spisza i Podhala) oraz Park Minatur Śladami Objawień Matki Bożej. Na pięknych, zielonych, podgórskich terenach znajdują się tam miniatury wielu budowli. Wykonano je z niezwykłą dbałością o szczegóły.

 

#.2 Góry Złote – Lądek-Zdrój – kopalnia złota

Lądek-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce . Jest zaliczany do mezoregionu Gór Złotych (pasma górskiego w Sudetach Wschodnich). W zimie jest ośrodkiem narciarskim.

Na weekend w górach: Kopalnia Złota Złoty Stok/ źródło: www.kopalniazlota.pl
Kopalnia Złota Złoty Stok/ źródło: www.kopalniazlota.pl

 

23 km od Lądka-Zdroju w Miejscowości Złoty Stok znajduje się Muzeum Kopalni Złota. W udostępnionym do zwiedzania skarbcu mieści się ekspozycja imitacji 1066 sztabek złota. Jest to symbol 16 ton złota, jakie wydobyto z kopalni przez 1000 lat.

 

#3. Tatry – Zakopane – Motylarnia

Zakopane jest bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów ośrodkiem, ponieważ widok na Tatry jest tutaj przepiękny. Wszędzie jest także blisko, rozpoczynają się tutaj górskie szlaki.

Zakopane Motylarnia /źródło: www.zakopaneatrakcje.info
Zakopane Motylarnia / źródło: www.zakopaneatrakcje.info

 

Spoglądając na Zakopane z innej perspektywy, polecę Wam dzisiaj Motylarnię, w której możecie zobaczyć kilkadziesiąt gatunków motyli z całego świata. Motyle są żywe i swobodnie latają w Motylarni. Mogą Wam przysiąść np. na ramionach. Największa rozpiętość skrzydeł motyla, jaką możecie tutaj zobaczyć, to prawie 30 cm.

 

#4. Beskid Mały – Żywiec – wyciąg narciarski Grojec i Stary Zamek

Beskid Mały stanowi część Beskidów Zachodnich. Z okolic miasta Żywiec widać wiele kopulastych szczytów Beskidów Zachodnich.

Beskid Mały / źródło: Wikipedia
Beskid Mały / źródło: Wikipedia

 

W zimie w Żywcu można wybrać się na narty, korzystając z wyciągu Grojec. Można też przez cały rok zwiedzać zabytki. Jednym z nich jest Stary Zamek z XVI w. – siedziba Muzeum Miejskiego w Żywcu. Ekspozycje w muzeum dotyczą historii miasta i sztuki sakralnej.

 

#5. Tatry – Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś leżąca w pobliżu Zakopanego. Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska położona jest jedna z najbardziej uczęszczanych przez turystów atrakcji polskich Tatr – Morskie Oko.

Morskie Oko
Morskie Oko

 

Weekend w górach nad Morskim Okiem to jeden z wymarzonych przez wielu weekendów. Po wyczerpującej wędrówce możecie zażyć ciepłej kąpieli w Termach Bukovina.


Sprawdź obiekty noclegowe, w których zapłacisz Bonem Turystycznym ⇒


 

#6. Granica Beskidów Zachodnich i Pienin – Szczawnica – spływ Dunajcem

W tym mieście uzdrowiskowym można poprawić kondycję górnych dróg oddechowych. Swoisty mikroklimat sprzyja tutaj poprawie zdrowia. Znajduje się tu 12 źródeł kwaśnych wód, mających lecznicze właściwości.

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

 

Weekend w górach można spędzić też aktywnie, wybierając się na spływ Dunajcem. W otoczeniu pięknych górskich widoków płynąć możecie kajakiem lub pontonem na trasach różnej długości.

 

#7. Góry Sanocko-Turczańskie – Lesko – Kamień Leski

Góry Sanocko – Turczańskie to pasmo górskie w Beskidach Lesistych w Karpatach Wschodnich. Leżą na północ od Bieszczadów.

Około 3 km od centrum Leska w Glinnem wyrasta z ziemi wysoki na 20 metrów piaskowiec – gigantyczny głaz. Miejscowi zwą go Kamieniem Diabła. Wg legendy upuścił go tutaj diabeł, który miał zamiar zniszczyć jeden z kościołów.

 

#8. Beskid Śląski – Wisła – stoki narciarskie i Muzeum Beskidzkie

Z racji swego położenia w Beskidzie Śląskim, w miejscowości panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa.

W Wiśle znajduje się też Muzeum Beskidzkie , w którym można zobaczyć ekspozycje związane z życiem codziennym i kulturą śląskich górali.

Beskid Śląski
Beskid Śląski

 

#9. Karkonosze – Karpacz – Dziki Wodospad

Karpacz słynie z wielu atrakcji. Jest w zimie stolicą narciarstwa. Popularne są jego zabytki takie, jak np. Kościół Wang.

Znaleźć w nim możecie także Dziki Wodospad, który powstał po uregulowaniu nurtu rzeki Łomnicy. Woda spływa w nim z wysokości kilku metrów, dając ochłodę nawet w największe upały.

Dziki Wodospad / źródło: www.karpacz.net
Dziki Wodospad / źródło: www.karpacz.net

 

#10. Góry Krucze – Kamienna Góra – Projekt ARDO

Góry Krucze są częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim. U stóp Gór Kruczych leży Kamienna Góra.

W podziemnych korytarzach w centrum Kamiennej Góry znajduje się Muzeum – Projekt ARDO. W ekspozycji muzeum znaleźć można unikalne na skalę światową eksponaty, pochodzące z czasów II woj.świat. Są to np. części pocisków V-1 oraz rakiety V-2.


Mogą Cię zainteresować na weekend w górach: