Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Zobacz, jak to zrobić

11,145

Weekendowe zwiedzanie Warszawy

Warszawa – stolica Polski i największa polska metropolia. Miasto i jego losy splecione są nierozłącznie z historią Polski. Jest to także miasto bardzo nowoczesne, które rozwinęło się w ostatnich latach z wielkim rozmachem, na miarę najznamienitszych europejskich stolic. Dlatego, zwiedzanie Warszawy jest trudne tylko w dwa dni, ale pomogę wybrać Ci najważniejsze punkty na mapie stolicy Polski.

Każdy mieszkaniec naszego kraju powinien choć raz wybrać się chociaż na weekendowe zwiedzanie Warszawy, ale warto zauważyć, że jest ona równie chętnie odwiedzana przez zagranicznych turystów.

Rozległe miasto trudno jest zwiedzać, jeśli nie posiadacie dobrze opracowanego planu. Z pomocą mogą Wam przyjść zorganizowane wycieczki z przewodnikiem.

Te najlepsze zabiorą Was w podróż po Warszawie do określonych miejsc, łącząc atrakcje według bliskości położenia względem siebie lub tematycznie. Najczęściej, wybierając dobrego przewodnika, można dopasować program zwiedzania do własnych potrzeb.

Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Koniecznie zobacz Pałac Kultury i Nauki
Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Koniecznie zobacz Pałac Kultury i Nauki

 

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

Poniżej przedstawię Wam dwie propozycje takich wycieczek z przewodnikiem. Być może skorzystacie z tych podpowiedzi, kiedy zwiedzanie Warszawy stanie się także Waszym udziałem.

Każda trasa wycieczki  zajmuje czas w różnym stopniu. O dokładną ilość godzin, jakie będziecie musieli przeznaczyć na jej pokonanie, najlepiej zapytać przewodnika.

Warszawskie Stare Miasto

Obowiązkową pozycją na mapie zwiedzania Warszawy jest Zamek Królewski, a właściwie zespół zamkowy, oprócz Zamku obejmujący także pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego.

Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta

Warto tutaj wspomnieć, że po Zamku Królewskim mogą oprowadzać grupę zwiedzających tylko przewodnicy posiadający certyfikat Muzeum.

Następnym punktem będzie Plac Zamkowy, na którym rozpoczyna się Trakt Królewski. Znajduje się na nim najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny warszawski pomnik, czyli Kolumna Zygmunta.

Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Po pierwsze - Stare Miasto
Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Po pierwsze – Stare Miasto

 

Katedra św. Jana Chrzciciela

Następnym obowiązkowym miejscem zwiedzania powinna być Katedra św. Jana Chrzciciela. O jej wyjątkowości w historii Polski stanowią takie przeszłe wydarzenia, które odbywały się w jej murach, jak koronacje królów Polski czy zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja.

Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? - Katedra Św. Jana Chrzciciela / źródło: www.atrakcje.info.pl
Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? – Katedra Św. Jana Chrzciciela / źródło: www.atrakcje.info.pl

 

Wygłaszał tutaj swoje kazania Piotr Skarga. Pochowano w niej m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Jana Paderewskiego czy Henryka Sienkiewicza.

Barbakan

Chętnie odwiedzane przez turystów są także Mury obronne Starego Miasta oraz Barbakan. W Barbakanie w sezonie letnim możecie obejrzeć stałą ekspozycję Muzeum Warszawy.

Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Po drugie - Barbakan
Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Po drugie – Barbakan

 

Tematem wystawy jest Stare Miasto i jego mury obronne. Oprócz powyższych zabytkowych atrakcji, na Starym Mieście obejrzeć można także liczne kamienice, z których każda posiada swoją własną historię.

 

Trakt Królewski i Wilanów

Na Trakt Królewski w Warszawie składa się kilka ulic prowadzących od Placu Zamkowego do Wilanowa. Są to następujące ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska oraz Sobieskiego. Przy ulicach tych znajduje się bardzo wiele zabytkowych budowli i pomników.

Do najważniejszych zabytków przy Krakowskim Przedmieściu należą Pałac Czapskich, w którym znajduje się obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Potockich – siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki. Pomniki usytuowane przy Krakowskim Przedmieściu to m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Bolesława Prusa, Pomnik Adama Mickiewicza.

Rondo generała Charles’a de Gaulle’a

Przy Nowym Świecie znajduje się także mnóstwo obiektów, głównie kamienic. Charakterystycznym obiektem Nowego Światu jest Rondo generała Charles’a de Gaulle’a, na środku którego znajduje się sztuczna palma.

Zwiedzanie Warszawy - Palma / źródło: www.kontynent-warszawa.pl
Zwiedzanie Warszawy – Palma / źródło: www.kontynent-warszawa.pl

 

Łazienki Królewskie

Najważniejszymi zabytkami przy Alejach Ujazdowskich są m.in. Belweder, Łazienki Królewskie, Ogród Botaniczny i Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Znajdź nocleg w Warszawie ⇒

Najbardziej znane pomniki, które możemy tutaj znaleźć to Pomnik Józefa Piłsudskiego, Pomnik Fryderyka Chopina i Pomnik Henryka Sienkiewicza. Znajduje się tutaj także zabytkowy Park Ujazdowski.

Pałac w Wilanowie

Wilanów wszyscy kojarzą zapewne z Pałacem w Wilanowie: barokowym pałacem króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Przetrwał on w niezmienionej formie architektonicznej historyczne koleje losu Polski, zabory i wojny.

Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Pałac w Wilanowie
Zwiedzanie Warszawy w dwa dni? Pałac w Wilanowie

 

Do najważniejszych kulturalnych imprez, jakie się odbywają w pałacu należą Letnie Królewskie w Ogrodzie Różanym, a także Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Obecnie znajduje się tutaj m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


A Ty, jakie atrakcje i miejsca w Warszawie lubisz najbardziej? Daj znać w komentarzu 🙂

 

Jeśli wybierasz się do Zakopanego, polecam artykuł [TOP 5] Najlepsze atrakcje w Zakopanem. Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Wiesz co to jest Ścieżka w Koronach Drzew i gdzie się znajduje?