Weekend nad morzem, czy w polskich górach?

4,913

Dwa krajobrazy Polski

Miejsc, w których można spędzić weekend w Polsce jest bez liku. W ostatnich latach dodatkowo powstają coraz to nowsze atrakcje turystyczne w różnych częściach naszej dużej i pięknie ukształtowanej przez naturę ojczyzny. A to powstanie nowy skansen, a to wioska Wikingów, nowy park rozrywki czy kompleks wypoczynkowy.

Powstają także coraz to nowocześniejsze w swych ofertach hotele i pensjonaty, proponujące nam oszałamiające czasem rozrywki. Jednocześnie możemy zauważyć dbałość mieszkańców różnych terenów Polski o naturalne bogactwa naszej przyrody oraz o wytwory kultury i pracy naszych przodków.

Można nawet śmiało wysnuć wniosek, że kwestie kultywowania i promocji polskiej kultury i sztuki przeżywają swego rodzaju renesans.

W obliczu powyższego, rozpościera się przed nami ogromny wachlarz możliwości spędzenia weekendu w przeróżnych miejscach i krainach. Aby spędzić udany weekend nad morzem nie musimy nawet zbyt daleko wyjeżdżać z domu, aby przeżyć coś ciekawego lub nabyć nowych doświadczeń.

Kryteriów wyboru możemy zastosować przynajmniej trzy. Góry czy morze? Blisko czy daleko? Nowoczesne rozrywki czy tradycja? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze noclegu.

Weekend w górach

Jeśli w góry, to mamy ogromny wybór. Trzy pasma górskie, w jakie możemy się wybrać, to Góry Świętokrzyskie, Karpaty oraz Sudety. Wszystkie one dzielą się na mniejsze pasma mające swą odrębną historię i charakterystykę geograficzną. Najchętniej odwiedzamy części Karpat, jakimi są Tatry, Pieniny, Beskidy i Bieszczady. Znajdziemy tutaj stolicę polskich gór – Zakopane; liczne miejscowości uzdrowiskowe typu Krynica Zdrój. Pięknym miejscem, wartym naszej uwagi jest także Wisła i Babia Góra oraz źródła największej rzeki naszego państwa.

Gdzie wybrać się na majówkę? – ciekawostki i najlepsze noclegi Bieszczady

Weekend nad morzem

Nad morzem, oprócz tradycyjnych ośrodków wypoczynkowych i uzdrowiskowych, powstają nowe aparthotele i pensjonaty, często w bezpośredniej bliskości od brzegu. Najpopularniejszymi miejscami, w jakie możemy się wybrać, będzie ujście Wisły wraz z Trójmiastem. Można tam połączyć różne formy wypoczynku ze sobą, z uwagi na różnorodny charakter Gdańska, Sopotu i Gdyni. Do najbardziej ciekawych atrakcji, standardowo zaliczymy gdańską starówkę, sopockie molo oraz gdyński port. Z Trójmiasta blisko nam będzie do Mierzei Wiślanej i po przeciwnej stronie do Helu, malowniczego morskiego ośrodka. Im dalej na zachód, tym więcej pięknych piaszczystych plaż i miejscowości wypoczynkowych, z których możemy wymienić chociaż te większe, jak Władysławowo, Łeba, portowa Ustka, Darłowo czy Kołobrzeg.

Wybór noclegu

Tradycyjnymi miejscami, w jakich Polacy spędzają weekendy są różne krainy geograficzne Polski oraz mniejsze i większe miasta, miasteczka, uzdrowiska, atrakcyjne miejscowości. Na wschód od Wisły wybieramy miejsca szerokiego kontaktu z naturą, gdzie przyroda niejednokrotnie zachowała się w stanie nienaruszonym. Najbardziej zatem odwiedzanymi krainami będą Mazury, wspomniane wcześniej Bieszczady, puszcze, rezerwaty i parki przyrody oraz jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Na zachód od Wisły leży znacznie większa część naszego kraju, a więc miejsc wartych odwiedzenia jest proporcjonalnie więcej.

Jeśli weekend nad morzem ma być wyjątkowy nie zapomnij także o relaksie. Bardziej nowoczesnymi formami wypoczynku będą Aquaparki, juraparki, oceanaria, inne duże parki rozrywki, hotele SPA, różnego rodzaju rejsy po zbiornikach wodnych, spływy kajakowe, przeloty samolotami i balonami.

___

Zobacz także: