Szlaki górskie Tatry i okolice, czyli gdzie wybrać się z plecakiem

18,914

Wycieczka w polskie góry, czyli szlaki górskie Tatry i okolice

Wycieczka w Tatry łączy się najczęściej z wyprawą w góry, a ta z kolei z zagadnieniem, jakie szlaki górskie podczas naszej wędrówki powinniśmy wybrać. Szlaki górskie w Tatrach są oznakowane i nie wolno z nich schodzić, ponieważ leżą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Istnieją szlaki łatwiejsze, trudniejsze i całkiem niebezpieczne. Każdy szlak ma swój kolor, oznaczenie czasu, jaki powinna nam zająć wędrówka oraz odległość od początku szlaku do jego końca. Wiele szlaków jest zamykanych w okresie jesienno – zimowym. Zamknięcie szlaków często obowiązuje aż do połowy maja.

Szlaki są oznakowane kolorami. Cóż oznaczają te kolory? Bynajmniej nie trudność.

 

Szlaki górskie – co znaczy kolor szlaku?

Długie, dalekosiężne szlaki oznaczone są kolorem niebieskim. Do najbardziej podstawowych i głównych szlaków odnosi się kolor czerwony. Kolor czarny jest informacją, że szlak jest krótki i końcowy. Droga do szczególnych miejsc jest oznaczona kolorem zielonym. Szlaki łącznikowe, czasami przejściowe znakowane są kolorem żółtym.

Szlaki, jakimi możemy zwiedzać Tatry są pogrupowane. Wyznacznikiem każdej grupy jest miejsce początkowe lub końcowe.

Szlaki górskie Tatry – siedem wyjątkowych tras

Dolina Pięciu Stawów Polskich np. posiada 7 szlaków z niej wychodzących i 3 do niej prowadzące. Z Doliny Pięciu Stawów możemy się dostać dwiema drogami nad Morskie Oko.

Zobacz także: 10 pięknych obiektów noclegowych z widokiem na góry

Krótsza droga prowadzi przez Świstówkę Roztocką, ponad dwa razy dłuższy czas zajmie nam szlak prowadzący przez Szpiglasową Przełęcz. Z Doliny Pięciu Stawów możemy wyruszyć także na Kozią Przełęcz, na Kozi Wierch, na Krzyżne, na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch oraz na Zawrat. Do doliny Pięciu Stawów możemy trafić znad Morskiego Oka wspomnianymi wyżej dwoma szlakami, bądź też z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki. Z Palenicy Białczańskiej prowadzi też trzeci szlak nad Morskie Oko.

Wejście na Morskie Oko zajmuje 4 godziny, ale widoki są warte tego czasu. Co istotne, można powiedzieć, że trasa jest dla każdego – także dzieci. Czarny Staw pod Rysami to punkt obowiązkowy.

W podobny sposób, jaki widzimy powyżej, wyznaczone są pozostałe szlaki. Są to szlaki wychodzące znad Morskiego Oka; prowadzące na i wychodzące z Hali Gąsienicowej; szlaki na Orlą Perć, Giewont, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy; szlaki Regli Tatr Wysokich; szlaki w Dolinie Kościeliskiej, w rejonie dolin zakopiańskich, w Dolinie Chochołowskiej; szlaki prowadzące do trzech jaskiń. Oprócz Tatr po stronie polskiej możemy wyjść także na szlaki w Tatrach Słowackich.

Zobacz również: Czy warto spędzić wakacje w górach?

Górskie szlaki w Tatrach
Górskie szlaki w Tatrach

Co zabrać sobie w podróż w Tatry?

Dróg prowadzących przez Tatry jest kilkadziesiąt. Nie sposób ich wszystkich tutaj omówić. Najlepszym wyjściem podczas planowania podróży, wydaje się zaopatrzenie się w mapę oraz dobry przewodnik.

Nie zapomnijmy też o prawidłowym spakowaniu się na taką pieszą wędrówkę. To, co ze sobą zabierzemy, jest bardzo ważne. Może ochronić nasze zdrowie, a nawet życie. W wysokie góry powinniśmy się wybierać zawsze z rozmysłem i zastanowić się nad każdym odcinkiem naszej pieszej wycieczki.

Szlaki górskie Tatry, a pogoda

Najważniejszą sprawą, o jakiej powinniśmy bezwzględnie pamiętać, jest górska, zmienna pogoda. Często inaczej jest u podnóża gór, a inaczej w drodze na szczyt. Każdy element pogody może być inny bądź zmienny: temperatura, wilgotność, siła wiatru, rodzaj opadów.

Zobacz więcej: Co zabrać w góry? Krótki poradnik

Przy planowaniu naszej podróży, przemyślmy także, ile dni będzie nam potrzebnych na zobaczenie tego, co sobie zaplanowaliśmy. Weźmy pod uwagę zmęczenie, które na pewno wystąpi, jak również warunki pogodowe, jakie mogą nam uniemożliwić wyjście w góry. Znajdźmy miejsce noclegu najlepiej przed wyjazdem i zarezerwujmy je na odpowiedni czas.

Polecamy: Noclegi w Zakopanem