Czy warto podróżować z czworonogiem?

1,827

 

Pies czy kot to członek rodziny. Należy się o niego troszczyć jak najlepiej można. Zwierzęta nie mogą być traktowane jak zabawki, o czym doskonale zdają sobie sprawę odpowiedzialni opiekunowie, którzy na czas swoich urlopów i wyjazdów dbają o to, by ich czworonogom nie stała się krzywda. Część z nas zostawia zwierzęta pod opieką rodziny lub przyjaciół, a część decyduje się zabrać pupila ze sobą na wakacje lub weekend. Czy ta druga opcja ma sens? Czy warto podróżować z czworonogiem?

Odpowiemy na to pytanie w odniesieniu do psów oraz do kotów, czyli najliczniej reprezentowanych grup zwierzęcych, z którymi żyjemy pod jednym dachem.

Podróżowanie z psem

Zanim zdecydujesz się na podróżowanie z psem, musisz upewnić się co do dwóch rzeczy: stanu zdrowia pupila oraz jego reakcji na podróżowanie samochodem czy pociągiem. Najpierw więc udaj się do lecznicy weterynaryjnej i zrób badania kontrolne.

Możesz też dopytać lekarza weterynarii o leki bądź akcesoria warte spakowania do torby podróżnej, aby nic nie zaskoczyło Cię po drodze. Sprawdź również adresy i numery kontaktowe lecznicy zlokalizowanych w miejscowości, do której jedziesz. Zrób również próbę i zabierz psa na przejażdżkę. Sprawdź, jak reaguję na podróż, która trwa więcej niż kilkanaście minut. Choć psy zazwyczaj chętnie jeżdżą samochodami, to jednak niektóre wręcz panicznie się tego boją. Być może Twój czworonóg będzie takim przypadkiem.

Decydując się na zabranie psa ze sobą, przede wszystkim znajdź hotel, który akceptuje czworonogi. Pamiętaj także o bezpieczeństwie psa i swoim własnym w czasie podróży. Musisz robić częstsze postoje, o ile to możliwe i podróżujesz własnym samochodem, by pies mógł przez chwilę pobiegać i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nie zapomnij zabrać podstawowych akcesoriów, takich jak smycz czy ulubione zabawki psiaka.

Podróżowanie z kotem

Zupełnie inaczej wygląda podróżowanie z kotem. Koty to zwierzęta terytorialne, które przyzwyczajają się do miejsca, w którym mieszkają i jedzą. Czują się tam bezpiecznie i tak naprawdę niewiele przedstawicieli tego gatunku lubi zmieniać swoje terytorium. Jeśli jednak nie masz wyjścia albo wiesz, że kot lubi podróżować, dobrze się przygotuj.

Tak jak w przypadku psa, najpierw warto zadbać o zdrowie kota. Udaj się do weterynarza i zrób podstawowe badania. Koty, które chorują na układ moczowy bądź mają problemy behawioralne, mogą załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą bądź odczuwać duży ból i dyskomfort. Stąd też najlepiej przed wyjazdem dokładnie zbadać zwierzę.

W podróż koniecznie weź ze sobą kuwetę oraz poidełko. Przydadzą się także dopasowane do koty szelki oraz smycz. Kota koniecznie włóż do transportera, a transporter postaw z tyłu, za siedzeniem pasażera. Dzięki temu zapewnisz mu bezpieczeństwo. Zwierzakowi warto też zabrać jak najwięcej jego ulubionych rzeczy typu posłanie czy zabawki. Zapach będzie mu przypominał o domu.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, przemyśl jeszcze raz pomysł podróży z kotem. Jeśli nie możesz zostawić go u rodziny i nikt z bliskich osób nie zgodzi się doglądać kota w Twoim mieszkaniu co najmniej raz dziennie, możesz skorzystać z usługi petsittera, czyli opiekuna do zwierząt.

Pamiętaj, że tak samo jak dla człowieka, dla czworonoga podróż wiąże się ze stresem. Jeśli chcesz zabrać pupila ze sobą na wakacje, przygotuj siebie i jego, aby zadbać o Wasz wspólny komfort.