5 pomysłów na nietypowe pamiątki z podróży

1,954

Niemal wszyscy lubimy przywozić pamiątki z podróży. To rodzaj turystycznego trofeum, dowód na to, że było się w jakimś miejscu świata, ale też doskonały sposób, by zatrzymać te najpiękniejsze wspomnienia w pamięci. W miejscowościach turystycznych nie brakuje stoisk i sklepów z typowymi pamiątkami, jednak zbieranie ich bezrefleksyjnie nie jest dobrym pomysłem. Może wybierzesz jeden rodzaj suwenirów i zaczniesz je kolekcjonować?

Nasze pomysły na pamiątki z podróży

Magnesy

Magnesy rzadko kiedy kojarzą się z podróżami, ale już w wielu sklepikach znajdziemy duży wybór lodówkowych magnesów, których design nawiązuje do regionu albo miejscowości. Gdańska rybka, krakowski Smok Wawelski czy toruński piernik to tylko kilka przykładów. Magnesy są stosunkowo tanie, średnio 6-15 złotych za sztukę, więc można kupować je także w czasie jednodniowych wycieczek i tworzyć kolekcję na lodówce bądź na specjalnej tablicy.

Kubki

Jesteś miłośnikiem kawy albo herbaty? Pomyśl tylko, jak Twój ulubiony napar smakowałby z kubka przywiezionego z Chorwacji, Paryża albo Włoch. Wystarczyłoby poranne śniadanie, aby przenieść się myślami i wspomnieniami do miejsca ostatniego urlopu. To wcale nie muszą być kubki z symbolami danych miejscowości. Możesz zdecydować się na nietypowe wzory, dzięki którym Twoja kolekcja będzie naprawdę wyjątkowa.

Biżuteria

Która z kobiet nie lubi biżuterii? Przywożenie jej z podróży to jak zabieranie ze sobą najpiękniejszych wspomnień. Wiele regionów słynie z unikalnych błyskotek, na przykład wyrabianych z konkretnych kamieni albo utrzymanych w barwach związanych z lokalnymi tradycjami. Będąc nad morzem, trzeba przywieźć kolczyki z bursztynem, a będąc w górach, góralskie korale.

Regionalne alkohole

Przywożenie lokalnych przysmaków jest świetnym pomysłem, ale słodycze, makarony czy sery szybko znikają. Natomiast podróżując, możesz kupować regionalne alkohole, z których zrobisz imponująca kolekcję. Burbon ze Stanów Zjednoczonych, Prosecco z Włoch, Ouzo z Grecji. Również jeżdżąc po Polsce, znajdziesz regiony z wyjątkowymi alkoholami, na przykład miodami pitnymi, cydrami albo nalewkami leczniczymi.

Wizytówki regionu

Znasz wieś Koniaków? To tam powstaje najsłynniejsza koronkowa bielizna wykonywana tradycyjną metodą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. A może słyszałeś o Zalipiu? Miejscowości, gdzie domy i budynki gospodarcze pomalowane są w kwiaty i wzory? Warto odwiedzać charakterystyczne miejsca i przywozić z nich pamiątki, które będą związane wyłącznie z tym jednym regionem.

Tony Halik, jeden z najbardziej znanych polskich obieżyświatów, również zbierał pamiątki z podróży. Duża część z nich została przekazana przez Elżbietę Dzikowską, partnerką Halika, do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie teraz możemy je podziwiać. Ciekawostką jest jednak fakt, że jedną z jego kolekcji były… klucze hotelowe, które zabierał z miejsc, gdzie spędzał przynajmniej jedną noc. Choć kolekcja jest imponująca, to jednak nie polecamy tego typu suwenirów i zachęcamy do wybrania tych, które możemy legalnie ze sobą zabrać ;).

 

Miłośnikom zwiedzania z pewnością przypadnie do gustu nasz post: Najpiękniejsze jarmarki świąteczne