Okolice Krakowa – co warto zwiedzić i poznać

4,436

 

Chciałoby się rzecz, nie samym Krakowem turysta żyje. Choć Małopolska słynie przede wszystkim ze swojej urokliwej stolicy pełnej zabytków i bogatej historii, to jednak jeśli już widziałeś Kraków albo wybierasz się tam po raz kolejny, warto zwiększyć zakres wycieczki i odwiedzić okoliczne miejscowości. Przekonasz się, jak wiele do zaoferowania ma województwo małopolskie i okolice Krakowa.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli „Wieliczka” jest uznawana za jeden z siedmiu cudów Polski (na wzór siedmiu cudów świata). Początki eksploatacji sięgają na tym terenie środkowego neolitu! Obecnie kopalnia składa się z dziewięciu poziomów. Największą atrakcją jest tzw. Trasa Turystyczna, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Liczy ona mniej więcej 3 kilometry oraz obejmuje 20 komór poświęconych np. Mikołajowi Kopernikowi, Kazimierzowi III Wielkiemu, Józefowi Piłsudskiemu. Na trasie znajduje się także kaplica św. Kingi, która żywotem i legendami związana jest z solą oraz kopalniami. Ciekawostką jest, że wyrobiska kopalni posłużyły jako plener do zdjęć kultowej komedii Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

Jeśli chcesz zwiedzić kopalnię w Wieliczce, nie zapomnij o ciepłym ubiorze, przygotuj się na temperaturę wynosząca około 15 stopni Celsjusza. Potrzebujesz mniej więcej 3 godzin, by zwiedzić Trasę Turystyczną oraz Muzeum Żup Krakowskich. Okolice Krakowa naprawdę mogą zadziwić.

Skansen w Wygiełzowie

Skansen w Wygiełzowie jest częścią większego kompleksu, Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Został oddany dla zwiedzających w 1973 roku. Obecnie w skansenie na turystów i miłośników folkloru czeka aż 25 cennych obiektów architektury budowlanej oraz mała architektura, która również była ważną częścią dawnych wsi. Istotnym zabytkiem skansenu jest kościół z początków XVII wieku, którego udało się pozyskać z oryginalnym wyposażeniem.

Zwiedzając skansen, nie zapomnij o innych elementach Parku, czyli o dworze oraz ruinach zamku Lipowiec. Można wykupić jeden bilet na zwiedzanie wszystkich obiektów. Potrzebujesz około 3 godzin, by zwiedzić całość.

Energylandia w Zatorze

Energylandia to w ostatnich latach jedna z największych atrakcji Małopolski. Park rozrywki położony jest w miejscowości Zator, w powiecie oświęcimskim – okolice Krakowa. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie tam coś dla siebie. Energylandia to trzy główne strefy zabaw: Bajkolandia, Strefa Famijilna oraz Strefa Ekstremalna. Karuzele i inne atrakcje dostosowane są do różnych grup wiekowych, a także dla rodziców z dziećmi, którzy chcą wspólnie spędzać czas. Nie brakuje obiektów gastronomicznych oraz sklepów. To kompleks w pełni przygotowany na przyjęcie całych rodzin, grupek przyjaciół czy wycieczek szkolnych.

Korzystanie z atrakcji Eneryglandii jest możliwe tylko w sezonie. Kolejny rozpoczyna się 2 kwietnia, ale już teraz można zaplanować swój pobyt.

Kraków niewątpliwie jest pięknym miastem, ale niejedynym miejscem, gdzie w Małopolsce można zobaczyć bądź zwiedzić ciekawe zabytki albo skorzystać z niezapomnianych atrakcji. Nawet jeśli planujesz wycieczkę do samego serca Krakowa, przeznacz jeden dzień, by opuścić granice miasta i udać się w nowe miejsce. Jeśli interesują Cię atrakcje w Krakowie, kliknij tu.