[TOP 6] Najbardziej doceniane uzdrowiska w Polsce

9,436

Liczne uzdrowiska w Polsce – które wybrać?

W Polsce 45 miejscowości (lub ich części) zostało do tej pory uznanych za miejscowości uzdrowiskowe. Aby dana miejscowość mogła uzyskać status uzdrowiska, musi spełniać wymogi ustawy, która reguluje te kwestie. Przedstawię Wam dzisiaj uzdrowiska w Polsce, które uchodzą za najlepsze.

1. Ciechocinek

Kiedy słyszycie nazwę Ciechocinek, na pewno większość z Was kojarzy ją z najbardziej znanym uzdrowiskiem w Polsce. Miasto to, z bogatą historią, wpisaną w losy Polski, jeszcze jako osada, później wieś, znane było z leczniczych właściwości tutejszych źródeł. Pierwsze lecznicze kąpiele w wodzie solankowej odnotowane są w źródłach historycznych z lat 1828-1829.

TOP 1. Ciechocinek  - Najbardziej doceniane uzdrowiska w Polsce
TOP 1. Ciechocinek  – Najbardziej doceniane uzdrowiska w Polsce

 

Podstawą rozwoju uzdrowiska w Polsce są wody lecznicze, pochodzące z licznych źródeł solankowych. Leczone są tutaj różne rodzaje chorób reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, narządów ruchu. Leczy się także choroby układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Sprawdź noclegi w Ciechocinku ⇒

Znajdują się tutaj liczne sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, ośrodki wypoczynkowe i hotele. Miasto pozbawione jest praktycznie przemysłu, a jego naturalne bogactwo sprawia, że jest bardzo znane zarówno w Polsce, jak i w Europie.

2. Nałęczów

Jeśli chodzi o inne uzdrowiska w Polsce, to nie można tu pominąć Nałęczowa. Przede wszystkim choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca. Leczy się również pacjentów przejawiających stany wyczerpania psychofizycznego. Specyficzny mikroklimat i wysoka jonizacja powietrza powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie się dolegliwości powstałych na skutek chorób serca.

Sanatorium Jesienna Rezydencja Nałęczów
Sanatorium Jesienna Rezydencja Nałęczów

 

Zobacz noclegi w Nałęczowie ⇒

Lecznicze właściwości wód nałęczowskich znane były już w XIX w. Nałęczów był w tym czasie funkcjonującym już uzdrowiskiem, a jego kuracjuszami byli tacy znani pisarze, jak m. in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz.

Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej romantycznych miejsc pośród uzdrowisk w Polsce. Poza pięknymi krajobrazami, bliskością Kazimierza Dolnego i Puław, ma także do zaoferowania wiele zabytkowych i muzealnych obiektów.

3. Krynica – Zdrój

Krynica – Zdrój miejscowością uzdrowiskową jest od początków XIX w. Wtedy znane już były źródła wody mineralnej. Jednak dopiero odwierty na głębokość 810 m w początkach XX w., odkryły jedną z najsilniej nasyconych wolnym dwutlenkiem węgla wód mineralnych w Europie.

Hotel SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój****
Hotel SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój****

 

Krynica jest znanym ośrodkiem leczniczym i sanatoryjnym. Leczone są tutaj schorzenia układu trawiennego, moczowego, krążenia oraz przemiany materii. Bywali tu m.in. Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, królowa Holandii Juliana i wielu innych sławnych ludzi. Krynica jest także znanym ośrodkiem narciarskim.

Zobacz noclegi w Krynicy-Zdroju ⇒

4. Kamień Pomorski

W Kamieniu Pomorskim możemy się spotkać z nowoczesną bazą uzdrowiskową połączoną z tradycją leczniczą w ośrodkach sanatoryjnych i innych placówkach zdrowotnych. Substancjami leczniczymi są tutaj cenne surowce naturalne, jakimi są solanka i borowina. Ponadto zbawienny wpływ na zdrowie kuracjuszy ma morski klimat i spokój urokliwego miasta. Leczone są tutaj m.in. choroby narządów ruchu, reumatologiczne, neurologiczne, kardiologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych.

TOP 4. Kamień Pomorski - uzdrowiska w Polsce /źródło: dobrypowiat.pl
TOP 4. Kamień Pomorski – uzdrowiska w Polsce /źródło: dobrypowiat.pl

 

W 2015 r. została oddana do użytku jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Polsce. Uzdrowisko może się także poszczycić przeprowadzaniem rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych za pomocą egzoszkieletu.

Zapytaj o noclegi w Kamieniu Pomorskim ⇒

Poza uzdrowiskowym charakterem miejscowości, turystów może zachwycić bogactwo zabytków, z których część pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Odbywa się tutaj m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej czy Regaty na Zalewie Kamieńskim.

5. Szczawnica

Kolejne uzdrowisko w Polsce, powstałe jeszcze w XIX w., może poszczycić się unikalnym mikroklimatem, wywierającym korzystny i leczniczy wpływ na poprawę zdrowia oraz na schorzenia górnych dróg oddechowych. O leczniczych właściwościach kwaśnych wód, pochodzących z 12 źródeł, wiedziano już w XVI w. Oprócz szerokiej gamy schorzeń układu oddechowego, uzdrowisko leczy też choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz reumatologiczne.

TOP 5. Szczawnica - uzdrowiska w Polsce
TOP 5. Szczawnica – uzdrowiska w Polsce

 

Wybierasz się do Szczawnicy? Sprawdź noclegi ⇒

W Szczawnicy można wybrać się także na piesze wędrówki po jednym z pięciu dostępnych szlaków turystycznych. Miasto wiąże się także z historią polskiego kajakarstwa. Znajduje się tutaj Stacja Narciarska Palenica. Można więc w Szczawnicy zadbać o swoje zdrowie nie tylko poprzez lecznicze właściwości uzdrowiska, ale także aktywnie wypoczywając .

6. Lądek – Zdrój

Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, ponieważ urządzenia kąpielowe, wg źródeł historycznych, istniały tutaj już w 1241 r. Cieplice siarczkowe i fluorkowe, zawierające gaz szlachetny radon, są podstawą dla wód termalnych, używanych w uzdrowisku. Leczone są tutaj schorzenia reumatologiczne i neurologiczne. Uzdrowisko specjalizuje się także w leczeniu bezpłodności, dzięki zastosowaniu wód radonowych.

TOP 6. Lądek-Zdrój - uzdrowiska w Polsce
Willa Bursztynowe Buki Lądek-Zdrój

 

Pozostałymi atrakcjami turystycznymi są niewątpliwie liczne zabytki sakralne i świeckie, Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, Arboretum – leśny ogród botaniczny oraz dwa dostępne szlaki turystyczne. W okolicy można zwiedzić m. in. ruiny średniowiecznego zamku Karpień czy Jaskinię Radochowską.

Sprawdź propozycje noclegów w miejscowości Lądek-Zdrój ⇒

Znanymi osobistościami, które korzystały z usług oferowanych przez uzdrowisko były np. Johann Wolfgang Goethe, caryca Katarzyna, prezydent USA John Quincy Adams.

Słyszałeś o spacerze w chmurach? Dowiedz się więcej w naszym artykule: Spacer w koronach drzew pięknych Tatr