Najładniejsze parki miejskie w Europie

8,306

Nawet jeśli wybieramy się na krótki city break do jednej z europejskich aglomeracji, warto zatrzymać się na chwilę i przespacerować którymś ze znanych i lubianych miejskich parków. Zachwycają nie tylko ogromem i bogatą historią, ale także liczbą rozrywek i atrakcji. Nic więc dziwnego, że stały się ulubionym miejscem spacerów tysięcy mieszkańców oraz turystów z całego świata.

richmond-park-wikipedia

Richmond Park, Londyn

Londyn to nie tylko Hyde Park. Richmond Park to miejsce niezwykłe i znacznie większe od kultowego Hyde Parku o powierzchni 950 ha. Z uwagi na powierzchnię właśnie został uznany za największy ogrodzony park miejski w Europie. Co ciekawe, poza spacerowiczami nietrudno tu natknąć się na jednego z kilkuset jeleni. Pamiętajmy, że znajduje się tu także rezerwat przyrody.

amsterdam-bos

Amsterdamse Bos, Amsterdam

Park miejski bardzo lubiany przez amsterdamczyków i też licznie przez nich odwiedzany. To świetne miejsce do relaksu, ale także do bardziej aktywnego wypoczynku. Znaleźć tu można amatorów jazdy konnej, a także cyklistów i osoby jeżdżące na łyżworolkach. Można tu zażywać kąpieli słonecznych, a także kąpieli w zbiornikach wodnych. Jest tu też sporo atrakcji dla dzieci.

parc-guell

Park Guell, Barcelona

Park Guell to niewątpliwie jeden z najbardziej niezwykłych parków publicznych na świecie. Pierwotnie miało powstać w tym miejscu osiedle, coś w rodzaju miasta-ogrodu, gdzie znalazłoby się kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. Pewien przemysłowiec, Eusebi Güell, zainspirowany angielskimi dzielnicami-ogrodami, chciał stworzyć coś podobnego w Barcelonie. Zlecił stworzenie parku Gaudiemu. Ale z planowanych kilkudziesięciu budynków udało się stworzyć zaledwie dwa, za to wyjątkowe, w kształcie chatek z piernika. Powstały też inne budynki o równie cudacznych kształtach. Wielbiciele Gaudiego znajdą tu też dawny dom mistrza.

park-retiro

Park Retiro, Madryt

Jedno z ulubionych miejsc spacerowych w stolicy Hiszpanii. To wyjątkowy park miejski, który swą historią sięga czasów panowania Filipa IV. To niezwykłe miejsce, w której aż 130 ha stanowią lasy. Ale jest tu też przestrzeń dla tych, którzy poza spokojem i wytchnieniem od codziennych zajęć, szukają chwili na sport lub odrobinę kultury. Są tu m.in. korty tenisowe, jest boisko piłkarskie, jest sztuczne jezioro, gdzie można wypożyczyć łódkę, jest ogród różany oraz mnóstwo miejsc, które zachwycą spacerowiczów.

lasek-bulonski

Lasek Buloński, Paryż

Lasek Buloński jest wbrew swej nazwie parkiem o powierzchni około 850 hektarów. Miejsce to niezwykle cenione z uwagi na różnorodny drzewostan, liczne alejki, a także jeziora i stawy. Jest też dobre miejsca do uprawiania turystyki konnej lub kajakarstwa. Rowerzyści znajdą ścieżki rowerowe, a dzieci ulubione zoo i ogród botaniczny. Niestety w godzinach wieczornych i nocnych miejsce to cieszy się złą sławą.

phoenix-park

Phoenix Park, Dublin

Park z bogatą historią sięgającą 1830 roku. Urokliwie położony na lewym brzegu rzeki, do dziś uważany jest za jeden z największych parków miejskich w Europie. Jego powierzchnia wynosi niemal 8 km². W obrębie parku spacerowicze mogą podziwiać tereny sportowe, miejskie zoo czy rezydencję prezydenta. Przy odrobinie szczęścia, będąc w parku, możemy natrafić na wyścigi konne organizowane na torze wyścigowym.

fot. wszystkie zdjęcia – wikimedia commons