Majówka we Wrocławiu – co warto zobaczyć i o czym warto wiedzieć

6,128

Majówka we Wrocławiu

Spoglądając na mapę Polski w poszukiwaniu miejsca, gdzie moglibyśmy się udać na majówkę, być może zainteresuje nas jedno z najstarszych polskich miast. Miasto to, ma najprawdopodobniej swe korzenie już w czasach antycznych: niecodziennie piękny, pełen atrakcji Wrocław. Jest to miasto, w którym niezwykła historia przeplata się z nowoczesnością. Jeśli zatem zastawiasz się czy majówka we Wrocławiu ma sens, tym wpisem udowodnię Ci, że to genialany pomysł.

Każdy jest tam w stanie znaleźć coś interesującego dla siebie. Wybierając Wrocław, jako cel podróży, możemy być pewni, że majowa wycieczka przyniesie nam satysfakcję i pozostawi w nas niezapomniane wrażenia; być może sprawi, że zechcemy wracać tutaj częściej.

Wrocław jest klasyfikowany jako metropolia globalna, a więc miasto mające międzynarodowy zakres oddziaływania w ekonomii, kulturze i polityce. Jest miastem uniwersyteckim oraz ważnym ośrodkiem kultury.

W historii Polski obecny jest od samych początków państwa Piastów. W historii świata natomiast możemy z całym prawdopodobieństwem domyślać się istnienia miejscowości w jego dzisiejszej lokalizacji, studiując antyczną mapę Ptolemeusza Klaudiusza, pochodzącą z połowy II wieku n.e.

Ukształtowanie geograficzne Wrocławia wpływa na charakter miasta. Leży on nad rzeką Odrą i jej czterema dopływami, dodatkowo przepływa przez niego rzeka Dobra i wiele strug. Bliskość rzek i kanałów sprawia, że w mieście, według niektórych szacunków jest, około 400 mostów i kładek.

W obrębie miasta jest wiele naturalnych i kilka sztucznych wysp. Warto też nadmienić, że jako jedno z nielicznych miast w Europie, Wrocław posiada zachowaną i stale wypełnioną wodą fosę miejską. Z wyżej wymienionych powodów często bywa nazywany Wenecją Północy.

Majówka we Wrocławiu - co zwiedzić
Majówka we Wrocławiu – co zwiedzić

Dlaczego majówka we Wrocławiu?

Dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać zabytki, bogactwo zachowanych budowli i innych dóbr kultury jest oszałamiające. Najstarsze zachowane budynki pochodzą z XIII wieku i są to obiekty sakralne i miejskie. Style architektoniczne przeplatają się tutaj ze sobą począwszy od gotyku, kończąc na współczesności.

Miasto może poszczycić się wieloma kościołami, klasztorami, dwoma ratuszami, licznymi pałacami oraz parkami i pomnikami, a także największym skupiskiem w Polsce. Wrocław to także jedno z najliczniejszych w Europie miast z zabytakami: ponad ośmioma tysiącami zachowanych zabytkowych kamienic pochodzących z XIX i początków XX wieku.

Możemy tutaj znaleźć najstarszy w Polsce dzwon zegarowy i najstarszy zegar wieżowy pochodzący z 1368 roku, jak również najstarszą restaurację w Europie, pochodzącą z XIV wieku „Piwnicę Świdnicką”, umiejscowione w jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. Ratusz wraz z kompleksem urbanistycznym tworzy zaś jeden z największych rynków staromiejskich w Europie.

Ogród japoński - majówka we Wrocławiu
Ogród japoński – majówka we Wrocławiu

Co warto zobaczyć w okolicy Wrocławia?

Jeśli majówka we Wrocławiu, to także okolica. Kiedy jesteśmy we Wrocławiu nie sposób nie wspomnieć o Ostrowie Tumskim; Panoramie Racławickiej; założonym w 1865 roku Ogrodzie Zoologicznym, wzbogaconym w 2012 roku o kompleks Afrykanarium (unikalne na skalę światową oceanarium, które jako pierwsze w świecie zostało poświęcone jednemu tylko kontynentowi).

Jeśli poszukujesz doznań kulturalnych, nie mogę nie wspomnieć o Operze Wrocławskiej; Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego; Ogrodzie Japońskim znajdującym się w Parku Szczytnickim; Pałacu Królewskim; Multimedialnej Fontannie;  Aquaparku; Hydropolis – multimedialnym muzeum wody.

Wybierając się na majówkę do Wrocławia, na pewno nikt z nas nie będzie się nudził, odnajdując tutaj cały wachlarz atrakcji, przygotowany dla nas przez miasto, które w 2016 roku odwiedziło około 5 milionów turystów.

__

Jeśli majówka we Wrocławiu przypadnie Ci do gustu, sprawdź także noclegi we Wrocławiu. Nasza szeroka oferta z pewnością przypadnie Ci do gustu. W przypadku, gdy droga będzie się dłużyć, dobrze będzie wziąć ze sobą prowiant – w tekście “Jedzenie w podróży” przygotowaliśmy kilka ciekawych przepisów… Jeśli szukasz kolejnych inspiracji – koniecznie zobacz nasz pomysł, jak może wyglądać majówka w Krakowie.  Dla