Majówka w Krakowie – przepis na udany urlop

7,557

Dlaczego majówka w Krakowie ?

Do wyboru Krakowa, jako miejsca na spędzenie majówki, chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Wielowiekowa stolica Polski (do 1795 roku), miasto koronacyjne i nekropolia królów. Kraków, to miasto leżące u zbiegu wielu krain geograficznych. Miasto będące siedzibą licznych organizacji, posiadające niezwykłą historię, tętniące życiem, międzynarodowe, drugie, co do wielkości w kraju. Jako wielka aglomeracja miejska, jednocześnie posiadające rezerwaty i pomniki przyrody oraz dwa uzdrowiska.

Kraków posiada liczne wartościowe zabytki architektoniczne. Najstarszy ośrodek osadniczy i obronny znajdował się na Wawelu, był jednym z grodów już w państwie Wiślan.

W granicach państwa Piastów znalazł się około 990 roku, a prawa miejskie otrzymał w 1257 roku. Zespół architektoniczno – urbanistyczny starego Krakowa stanowi jeden z najważniejszych kompleksów zabytkowych w Polsce i znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas II wojny światowej poniósł stosunkowo niewielkie straty i posiada ponad 6 tysięcy zabytkowych obiektów z różnych epok. Najważniejszym z nich jest oczywiście Wawel – siedziba władców wraz z fortyfikacjami i katedrą, miejscem koronacji i spoczynku królów Polski.

Co zobaczyć w Krakowie?

Wśród licznych zabytków, jakie powinniśmy odwiedzić będąc w Krakowie, wymienimy tutaj tylko niektóre, ze względu na ograniczenia, narzucone przez formę artykułu. Nie sposób nie wspomnieć o Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znanym jako Kościół Mariacki z przepięknym, niepowtarzalnym Ołtarzem Wita Stwosza, niezwykłymi witrażami i bogato zdobionymi sklepieniami krzyżowymi.

Następnie jawią się Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, zachowany fragment murów obronnych, kamienice starego miasta, liczne pałace, kościoły, muzea i pomniki, Uniwersytet Jagielloński wraz z Biblioteką, teatry, a także inne pamiątki minionych wieków

Od niepamiętnych czasów Kraków jawi się jako centrum kulturalne i duchowe Polski. Z nim kojarzymy osobę największego polskiego malarza Jana Matejki, któremu absurdalnie, z punktu widzenia historii, nie było dane żyć w Polsce, ponieważ zniknęła z mapy na ponad wiek, a który Polskę przekazał następnym pokoleniom, sporządzając w swoich obrazach, rysunkach i szkicach swoistą kronikę od zarania dziejów państwa polskiego do czasów jemu współczesnych.

Majówka w Krakowie - odkrywaj miasto
Majówka w Krakowie – odkrywaj miasto

Kulturalna majówka w Krakowie

Z Krakowem związana nierozerwalnie jest także poezja, nauka i sztuka. Znajdują się tutaj okazy dziedzictwa światowego, jak np. słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z Gronostajem”. Organizowanych też jest mnóstwo imprez kulturalnych i różnego rodzaju festiwali. Miasto posiada liczne uczelnie i szkoły.

Do miejsc, które warto odwiedzić należą także Muzeum Bursztynu, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Do bardzo popularnych należą także: Fabryka Oskara Schindlera, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Majówka w Krakowie, to możliwość poznania także: Domu Jana Matejki, Muzeum Witrażu oraz wielu, wielu innych.

Z innych atrakcji, którymi możemy zainteresować się podczas naszej majówki, można przedstawić Smoczą Jamę, Ogród Doświadczeń czy Muzeum Inżynierii Miejskiej. Bardzo popularne wśród krakowiaków są Krakowskie Kopce (Kościuszki, Wandy, Krakusa, Piłsudskiego), Park Wodny. Dla pasjonatów aktywnego wypoczynku, rejsy po Wiśle, loty balonem czy pomnik Smoka Wawelskiego.

Majówka w Krakowie, to naprawdę dobry wybór – sprawdź koniecznie noclegi w Krakowie. Miasto stanowi doskonałą bazę jeśli chodzi o wyjazdy w góry, czy też w rejony malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Sąsiaduje z nim Wieliczka z zabytkową kopalnią soli, blisko stąd mamy np. do Olkusza, Pszczyny czy Wadowic.

___

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o atrakcjach w Krakowie, koniecznie sprawdź nasz wpis: weekend w Krakowie lub co zwiedzić w okolicach Krakowa. Majówka w Krakowie, to prawdopobnie idealny przepis na udany urlop.