Magiczny festiwal lodowy w Chinach

1,839

Każdego roku miasto Harbin w północno-wschodnich Chinach zamienia się w magiczną lodową krainę. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Rzeźb Lodowych i Śniegu. Impreza rozpoczęła się 5 stycznia i potrwa do 25 lutego.

Harbin04

Festiwal odbywa się cyklicznie od 1963 roku. Na obszarze kilkuset tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są niezwykłe rzeźby. Śnieżno-lodowe pałace, świątynie, zamki i inne znane budowle z różnych stron świata osiągają wysokość nawet 50 metrów, są specjalnie iluminowane, a niekiedy zawierają też ruchome elementy.

Harbin05

Podobno tradycja rzeźbienia w lodzie została zapoczątkowana przez lokalnych rybaków, którzy łowiąc zimą na jeziorze tworzyli lodowe latarnie. Część historyków twierdzi jednak, że impreza ma rosyjskie korzenie. W okolicach 19 stycznia, kiedy to w Rosji obchodzi się chrzest Chrystusa, w Harbin wznoszono krzyże wykute z lodu.

Harbin02

Po przekazaniu miasta w ręce chińskie święto straciło rosyjsko-prawosławny charakter, niemniej wkrótce stało się wizytówką Harbin, a zarazem ogromną atrakcją turystyczną.

Fot. Wikimedia Commons, Flickr