Jak aktywować bon turystyczny | 3 proste kroki

6,306

Jak aktywować bon turystyczny? 

Jeśli wybierasz się na wakacje z rodziną i zastanawiasz się, jak aktywować bon turystyczny, poniżej znajdziesz instrukcję w 3 krokach.

#1. Krok 1

Zaloguj się lub zarejestruj na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Ważne, by konto na PUE ZUS, na które się logujemy dotyczyło osoby, składającej wcześniej wniosek o świadczenie rodzinne 500+.

To do konta tej właśnie osoby, system przypisze domyślnie Polski Bon Turystyczny. Aby to zmienić trzeba złożyć pisemny wniosek o ustalenie prawa do bonu turystycznego do Polskiej Organizacji Turystycznej.

#2. Krok 2 – Aktywuj bon

U góry strony wybierasz zakładkę “Ogólny”. Następnie po lewej stronie ekranu wybierz zakładkę “Polski Bon Turystyczny”. Kliknij przycisk “Aktywuj bon”.

W oknie, które się pojawi wpisz aktualny numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail, przeczytaj klauzulę informacyjną RODO. Następnie wciśnij przycisk “Aktywuj bon”.

#3. Krok 3 – Kod obsługi płatności

Jeśli wszystko wykonane zostało prawidłowo, pojawi się informacja “Aktywowano bon”.

Pojawi się też kod obsługi płatności. Będzie on potrzebny przy płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Należy go podać, gdy będziesz płacić za usługę u podmiotów turystycznych, uczestniczących w programie Polski Bon Turystyczny.

Kod i aktualne saldo będzie można sprawdzić w zakładce “Mój bon”. Znajdzie się tam także podany numer telefonu i adres e-mail.

Zarezerwuj nocleg na Noclegi.pl, zapłać bonem turystycznym online i zyskaj dodatkowo 30 zł zniżki

Przy realizowaniu płatności należy podać kod przypisany do bonu, o którym była mowa powyżej. Aby dokończyć płatność, należy podać dodatkowo jednorazowy kod autoryzacyjny, który otrzymasz w wiadomości SMS na swój numer telefonu.

W profilu na PUE ZUS widoczne będzie aktualne saldo bonu turystycznego. Pamiętaj, że możesz bonem płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.


Zainspiruj się: Baza noclegowa ZUS – Gdzie wykorzystać bon turystyczny?


 

Gdzie wyjechać z rodziną?

Bonem turystycznym możesz zapłacić za usługi turystyczne tylko na terenie Polski. Ponadto firma, której chcesz zapłacić musi brać udział w programie Polski Bon Turystyczny. Aktualna lista takich podmiotów jest zawsze dostępna na portalu noclegi.pl.

Kierunek: południe Polski

Na południu jest wiele atrakcji turystycznych z racji tego, że południowa granica naszego kraju oparta jest na szczytach górskich. Znajdują się tam nie tylko kurorty wypoczynkowe i uzdrowiska, ale również Parki Narodowe (np. Ojcowski Park Narodowy lub Tatrzański Park Narodowy).

Jeśli ktoś jest spragniony długich wędrówek, na południu czekają na niego też liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Niezwykłym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd, który obejmuje kilkanaście miejscowości położonych na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej.

Znajdują się w nich ruiny średniowiecznych zamków, które miały bronić południowej granicy naszego kraju. Doskonałym miejscem, z którego można podróżować na Szlak Orlich Gniazd jest Kraków – dawna stolica Polski.

Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd

 

Kierunek: północ Polski

Na północy mamy do czynienia ze zgoła odmiennym krajobrazem, który na północnym wschodzie zachwyca nas Pojezierzami Mazurskim i Iławskim, a w centrum i na północnym zachodzie – wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Piasek, woda i lasy to najbardziej charakterystyczne elementy tego krajobrazu.

Największym miastem północy Polski, z którego można podróżować po pojezierzach i wybrzeżu jest Gdańsk. Można się stamtąd wybrać również w rejs na Morze Bałtyckie.


Zainspiruj się: Wakacje Bon turystyczny – 11 polecanych miast


Kierunek: zachód Polski

Na zachodzie Polski spotkamy dwa duże polskie miasta, które posiadają ponad tysiącletnią historię. Mowa o Poznaniu i Wrocławiu.

Miastach pełnych zabytków, nowoczesności i przeróżnych atrakcji turystycznych. Będąc we Wrocławiu warto zobaczyć np. Afrykarium. natomiast będąc w Poznaniu, nie sposób pominąć Poznańskich Koziołków.

Jak aktywować bon turystyczny? Wrocław idealny na wyjazd
Jak aktywować bon turystyczny? Wrocław idealny na wyjazd

 

Kierunek: wschód Polski

Wschód naszego kraju kojarzy się przede wszystkim z czystym powietrzem, dobrym jedzeniem, pochodzącym z terenów rolniczych i sielankowymi krajobrazami.

Ze wschodem Polski kojarzy się także Puszcza Białowieska – unikalny na skalę światową kompleks leśny o charakterze reliktowym. Są tutaj także ciekawe, pełne historycznych zabytków miasta, jak Lublin, Rzeszów czy Przemyśl.


Spawdź obiekty noclegowe, w których zapłacisz bonem ⇒