Hel atrakcje – TOP 8. miejsc, które warto zobaczyć

20,481

Hel atrakcje turystyczne [TOP 8.]

Hel to bardzo znane miasto turystyczne położone na cyplu Mierzei Helskiej. Znajdują się tutaj nadmorskie kąpielisko, port morski oraz port wojenny. Na północnym zachodzie Hel sąsiaduje z Juratą. Pozostałe strony miejscowości otacza Morze Bałtyckie. Kiedy wybierzecie na miejsce swego wypoczynku Hel atrakcje turystyczne w tym mieście na pewno Was zainteresują. Oto kilka z nich.

Noclegi.pl to jedyny portal, na którym możesz zapłacić bonem turystycznym online

#1. Latarnia morska Hel

Historia latarni morskiej w tym miejscu sięga XVII w., kiedy w 1647 r. zawieszano specjalny kocioł na węgiel na wybudowanym tu drewnianym żurawiu.

Hel atrakcje Latarnia Morska /źródło: www. pomorskie.travel
Hel atrakcje Latarnia Morska /źródło: www. pomorskie.travel

 

Kiedy po 20 latach żurawia pochłonął pożar, nową konstrukcję zbudowano nad samym brzegiem morza i zwiększono zasięg światła. Pierwszą latarnię budowano przez 20 lat i otwarto ją w 1827 r.

Wysadzono ją w 1939 r. w czasie obrony Helu. Odbudowano ją w 1942 r., w czasie trwania niemieckiej okupacji. Z latarni można zobaczyć Zatokę Gdańską oraz inne latarnie morskie.

 

#2. Dom Morświna w Helu

Muzeum to poświęcone jest morświnom występującym w Morzu Bałtyckim. Są to ssaki spokrewnione z delfinami. W muzeum znajdują się gabloty i tablice informacyjne.

Dom Morświna w Helu / źródło: www.popiasku.pl
Dom Morświna w Helu / źródło: www.popiasku.pl

 

Zawierają one dużo informacji z zakresu biologii oraz okoliczności życia tych ssaków w środowisku morskim, które znajduje się w bezpośredniej bliskości człowieka.

Oprócz tego wyświetlane są tutaj filmy oraz animacje poświęcone także innym waleniom, które się pojawiły w polskiej części Morza Bałtyckiego (np. delfinom zwyczajnym czy humbakom).


Zobacz noclegi na Helu ⇒


 

#3. Helskie Fokarium

Niewątpliwą atrakcją w Helu przy Bulwarze Nadmorskim jest Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest częścią placówki naukowo – badawczej.

Hel atrakcje - Foki z Helu / źródło: www.fokarium.pl
Foki z Helu /Hel atrakcje – Foki z Helu / źródło: www.fokarium.pl źródło: www.fokarium.pl

 

W Fokarium Stacji Morskiej znajdują się m.in. trzy baseny hodowlane oraz budynek dydaktyczno – laboratoryjny. Celem działania ośrodka jest odtworzenie populacji foki szarej w południowych wodach Bałtyku.

Losy foki Krystyny, która zdechła w wyniku zatrucia metalami ciężkimi, uwalnianymi z pieniędzy rzucanych przez turystów, które to monety połykała, spowodowała zmiany organizacji fokarium.

Chętni, którzy chcą podarować placówce datek, mogą zostawić go od tej pory w specjalnej skarbonce.

 

#4. Rzeźba Roberta Wyskiela

W Helu znajduje się największa w Polsce drewniana rzeźba. Mierzy ona 14 m. Jej waga wynosi 10 ton. Wykonał ją gdyński artysta Robert Wyskiel. Przedstawia ona bohaterów wiersza Juliana Tuwima pt. “Rzepka”.

Rzeźba / źródło: www.proszewycieczki.wordpress.com
Rzeźba / źródło: www.proszewycieczki.wordpress.com

 

#5. Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum to stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jego siedzibą jest dawny ewangelicki kościół świętych Piotra i Pawła, pochodzący z XV w., znajdujący się w centrum miasta.

Tematyka wystaw Muzeum oscyluje wokół historii rybołówstwa w wodach Bałtyku na terenach związanych z Helem. Znajduje się tutaj także skansen łodzi rybackich.

 

#6. Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Wystawy muzeum prezentowane są w kilku obiektach. Stanowią je dawne niemieckie baterie artylerii nadbrzeżnej “Schleswig Holstein” oraz stanowisko numer 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego.

Hel atrakcje - Helski Kompleks Muzealny / źródło: www.helmuzeum.pl
Hel atrakcje – Helski Kompleks Muzealny / źródło: www.helmuzeum.pl

 

Eksponaty w Muzeum pochodzą m.in. ze zlikwidowanego w 2010 r. Skansenu Broni Morskiej. Można tam zobaczyć np. armaty, działa przeciwlotnicze, torpedy parogazowe, wyrzutnie torpedowe, miotacze bomb głębinowych, miny morskie. Na co dzień w Muzeum można też zobaczyć ponad 15 stałych wystaw.

 

#7. Ulica Wiejska w Helu

W centrum Helu rozciąga się reprezentacyjny deptak. Ma on długość 900 m. Przy deptaku znajdują się najważniejsze budynki w mieście takie, jak ratusz czy poczta.

To także miejsce, w którym można odwiedzić zabytkową restaurację o nazwie “Maszoperia” czy historyczną o nazwie “Lwia Jama”. Mieści się tutaj również wiele innych restauracji czy kawiarni.

Ruch samochodów jest na ulicy Wiejskiej bardzo ograniczony.

ul. Wiejska / źródło: www.polska.org.pl
ul. Wiejska / źródło: www.polska.org.pl

 

#8. Stacja kolejowa w Helu

Przy ulicy Dworcowej znajduje się stacja czołowa oraz koniec linii nr 213. Historia tej stacji jest silnie związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Ruch na stacji jest zróżnicowany w różnych sezonach roku. W okresie letnim ruch pociągów jest wzmożony. Linia kolejowa jest niezelektryfikowana, normalnotorowa, jednotorowa. Linia nr 213 łączy Redę i Hel.

 

Za nami Hel atrakcje. To może Cię zainteresować: