Gdzie na weekend w listopadzie?

2,130

Listopad to chyba najmniej lubiany miesiąc w ciągu roku, a przynajmniej niezbyt często wtedy podróżujemy. Ponura, deszczowa pogoda nie zachęca do zwiedzania. Wiosną ciepły wietrzyk, latem przyjemna temperatura, a zimą śnieg są same w sobie atrakcjami turystycznymi, czego nie można powiedzieć o ulewach. Jednak w listopadzie też można podróżować, zwłaszcza że często, z okazji Dnia Niepodległości, wypada długi weekend, a ceny poza sezonem zachęcają.

Listopadem warto wybrać się w miejsce, gdzie nie zabraknie zabytków, muzeów i ośrodków kultury. Wówczas nawet w czasie deszczu nie będziesz się nudzić.

Kraków

Chyba nie ma miasta, które tak świetnie sprawdzałoby się w roli bazy weekendowej. Dobra komunikacja z innymi miejscowościami, duża liczba hoteli, hosteli i pensjonatów oraz liczne atrakcje sprawiają, że nawet listopadowy wypad będzie pełen pozytywnych wrażeń. Kraków tak samo pięknie wygląda w słońcu, jak i w deszczu. Co zwiedzić, jeśli masz tylko 2 dni? Wszystkiego się nie da, ale koniecznie musisz odwiedzić Stare Miasto i Kazimierz oraz przejść się bulwarami nad Wisłą. Czekają na Ciebie Muzeum Narodowe, Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, obowiązkowo wstąp do jednej z dwóch kocich kawiarni.

Toruń

Choć Toruń nie jest tak popularny jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, to jednak ma w sobie wiele uroku, a na dodatek świetnie nadaje się na weekendowy wypad w listopadzie. Uliczki nie będą pełne turystów, a gotycka część miasta wygląda niezwykle w deszczu. Toruń to również świetne miejsce na wyjazd z dziećmi. Planetarium oraz Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy” czekają na najmłodszych podróżników. Oczywiście nie brakuje też muzeów i galerii. Warto wstąpić do Centrum Sztuki Współczesnej. Zgłodniałeś? Nie zapomnij odwiedzić Piccolo, gdzie serwują słynną pizzę, albo do Manekina, restauracji z pysznymi naleśnikami. Toruń słynie także z lodziarni Lenkiewicz. Natomiast fanów serialu „Przyjaciół” przyciąga do tego miasta kawiarnia Central Coffee Perks.

Sandomierz

W ostatnich latach Sandomierz jest znany przede wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”. Jeśli widziałeś choć jeden odcinek, to wiesz, że nie brakuje tam pięknych uliczek i zabytkowych miejsc. Sandomierz leży w województwie świętokrzyskim i położony jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, dlatego bywa nazywany „małym Rzymem”. Nie można się tu nudzić, przez miasto przechodzą aż cztery szlaki turystyczne. Znajdziemy tam kilkadziesiąt zabytków, w tym przede wszystkim budynki sakralne. Na uwagę zasługują zwłaszcza Podziemia Sandomierza, czyli podziemna trasa turystyczna powstała poprzez połączenie dawnych miejskich piwnic i korytarzy.

Kraków, Toruń, a może Sandomierz? Gdzie wybierzesz się w nadchodzący weekend? Pamiętaj, że podróżowanie listopadem też może mieć wiele zalet — mniej turystów, niższe ceny i większe prawdopodobieństwo otrzymania urlopu. Miłego zwiedzania!