Domki letniskowe nad jeziorem – gdzie znaleźć najlepsze?

36,276

Domki letniskowe nad jeziorem – gdzie jechać?

Geograficzne krainy Polski pełne są jezior położonych głównie na Pojezierzach, występujących przeważnie w północnej części kraju. Dlatego też domki letniskowe nad jeziorem cieszą się coraz większą popularnością.

  • Największe polskie jeziora: Śniardwy i Mamry leżą na Pojezierzu Mazurskim, zamieszkałym przez wiele gatunków ptaków, a także ssaków, z których warto wymienić ratowany gatunek żubra.
  • Następnym pojezierzem, stanowiącym 11% obszaru Polski jest Pojezierze Pomorskie, dzielące się na 3 mniejsze jednostki.
  • Na południe od niego leży Pojezierze Wielkopolskie, w którego skład wchodzi ponad 1000 jezior. Największym jego jeziorem jest Gopło.
  • Pomiędzy trzej opisanymi wyżej, leży Pojezierze Chełmińsko – Dobrzyńskie z największym miastem Toruniem. Region słynie z dobrze rozwiniętego rolnictwa.

Znajdź domki letniskowe na Mazurach >>


Mniej znane jeziora

Powyżej wymienione zostały największe pojezierza Polski. Obszar naszego kraju jest pokryty także mniejszymi tego typu regionami. Na uwagę zasługuje np. Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie czy Pojezierze Iławskie. Oprócz nich występują także jeziora w innych częściach kraju, praktycznie w każdym z województw.

Warto znaleźć domki letniskowe nad jeziorem, które nie jest aż tak bardzo uczęszczane przez turystów. Jest ono zwykle usytuowane w niewielkiej stosunkowo odległości od miasta.

W niniejszym wpisie zastanowimy się, jak można spędzić wczasy nad jeziorem. Na co zwracać uwagę, wybierając miejsce na nocleg, a także jakie jeziora są najlepsze do spędzenia nad nimi wakacji.

Domki letniskowe nad jeziorem - gdzie znaleźć najlepsze?
Domki letniskowe nad jeziorem – jakie jezioro wybrać?

 

Jakie jezioro wybrać?

Najbardziej atrakcyjnymi jeziorami są takie, które poza dogodną dla odpoczynku plażą posiadają u swoich brzegów także obszary leśne. Obecne w niedalekiej odległości drzewa są zazwyczaj odpowiedzialne za specyficzny mikroklimat, występujący nad wodą. Są też doskonałym terenem dla pól namiotowych i campingów czy domków letniskowych, ponieważ dając cień, osłaniają nasz wakacyjny „dom” przed zbyt wielkim nasłonecznieniem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jedną z najważniejszych spraw przy wyborze odpowiedniego jeziora, jest także bezpieczeństwo kąpieli oraz istniejąca baza i infrastruktura turystyczna. Jeśli te ostatnie są w pełni rozwinięte, zazwyczaj kąpieliska są pod opieką ratownika, a przybrzeżne plaże są w pełni przygotowane do wypoczynku i bezpieczne.

Rozwinięta infrastruktura to także dostęp do różnego rodzaju wypożyczalni sprzętu pływającego, jak np. rowery wodne czy kajaki. Dodatkową atrakcją nad jeziorem będą także wszystkie obiekty typu molo czy przystanie dla żaglówek i łodzi.

Gdzie znajdziesz najlepsze domki letniskowe nad jeziorem?

Nocleg nad jeziorem większości osób kojarzy się z domkami letniskowymi. Jest to bardzo wygodna forma, zwłaszcza dla rodziny lub pary.

Domki letniskowe nad jeziorem - gdzie znaleźć najlepsze?
Domki letniskowe nad jeziorem – gdzie znaleźć najlepsze?

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze domku?

Dobrze, gdy posiada on swoją łazienkę lub przynajmniej WC. Doskonale, gdy nie musimy dzielić domku np. przez ścianę z sąsiadami. Wtedy mamy zapewnioną na wakacjach podstawową intymność i możemy choć trochę poczuć się, jak w domu.

Znajdź nocleg przy Jeziorze Tarnobrzeskim >>

W dzisiejszych czasach każdy domek letniskowy powinien także posiadać podłączenie do sieci elektrycznej. Dostęp do gniazdka na wakacjach jest równie ważny, jak oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz domku. Ważną kwestią jest także usytuowanie i dostęp parkingu, ponieważ w większości jeździmy na wczasy samochodem.


Czytaj artykuł: [TOP 7] Najlepsze domki letniskowe do wynajęcia poza miastem