Czy warto spędzić wakacje w górach?

10,200

Dlaczego zbliżające się wakacje warto spędzić w górach? Powodów jest wiele. Omówienie ich wszystkich zapewne nie będzie tutaj możliwe, ale przytoczmy chociaż te najpowszechniejsze.

Powód pierwszy – otoczenie w górach

Składają się na nie:

  • górskie krajobrazy;
  • niejaka systematyczność występowania w każdych górach szczytów i dolin bądź też kotlin;
  • klimat,  związany z tym jednym, wybranym przez nas miejscem, nie występujący nigdzie indziej;
  • kultura i historia związana z danym miejscem.

Wszystkie powyższe punkty stanowią o niepowtarzalności wybranego przez nas celu wakacyjnej podróży. Jest on na ogół tak różny od otaczającej nas codzienności, że zwyczajnie nie mamy czasu myśleć o tym, co pozostało za nami. Wtedy siłą rzeczy odpoczywamy.

Przenosimy się na kilka dni w inny świat, pozbawiony codziennego napięcia i stresu. Odmienność otoczenia wymusza to niejako w naszym umyśle.

Powód drugi – aktywny wypoczynek w górach

Wybierając wakacje w górach musimy pamiętać o noclegach w górach. W drodze do hotelu,wyglądając przez okno samochodu czy hotelu – nabieramy ochoty na dotarcie do widzianych miejsc i zobaczenia wszystkiego z tej odległej, innej perspektywy. 

Nawet, jeśli prowadzimy dość stacjonarny tryb życia, chęć maszerowania górskimi szlakami, kiedy znajdziemy się w ich pobliżu, jest bardzo wielka. Chcąc – nie chcąc, nawet przy męczącej, długiej drodze, dotarcie na szczyt wyzwala w nas poczucie szczęścia, satysfakcji i jedności ze światem.

Dla tych niedostępnych nigdzie indziej uczuć, wspinamy się, czasem na kres, naszych fizycznych możliwości.

Zobacz więcej: TOP 10 najlepszych i luksusowych hoteli z Wellness i SPA

Powód trzeci – czynniki zdrowotne wakacji w górach

W całych polskich górach istnieje mnóstwo uzdrowiskowych miejscowości, których klimat jest zbawienny dla naszego zdrowia i pomocny w leczeniu różnych schorzeń.

Wybierając wakacje w górach, łączymy zatem przyjemne z pożytecznym, odpoczynek i relaks z zabiegami polepszającymi jakość naszego zdrowia. Samo górskie powietrze jest zbawienne dla naszych płuc, narażonych codziennie na wdychanie wyziewów naszej cywilizacji: spalin, smogu, ozonu, produkowanego przez urządzenia biurowe.

Tu, wysoko, nie ma takich zanieczyszczeń powietrza, a sam jego zapach: świeży i pachnący okoliczną roślinnością, potrafi oszołomić nas już na początku naszej podróży.

Tanie wakacje w górach
Tanie wakacje w górach

Powód czwarty – wakacje w górach, to wiele atrakcji.

Całkiem naturalna wśród rodzaju ludzkiego. Dzięki niej tworzymy od wieków różne ziemskie cywilizacje. Dzięki niej odkrywamy prawa rządzące naszym światem. Dzięki niej – latamy w kosmos.

Ciekawość prowadzi nas w różne tajemnicze, magiczne zakątki naszych polskich gór. Z każdym pasmem w naszym kraju związane są legendy i różne opowiadania. Powiązane są różne wydarzenia historyczne, czasami niezwykle skomplikowane na przestrzeni wieków.

Nic więc dziwnego, że wakacje w górach, to odkrywanie nowych, ukrytych miejsc. Chcemy zwiedzać zabytkowe okolice, pomniki przyrody, wędrować górskimi szlakami i oglądać świat z wysoka.

Powód piąty – góralska kuchnia.

Dla niektórych powód może się wydać nieco przyziemny, ale kultura kulinarna jest niezwykle ważna w podróżowaniu. Dzięki niej poznajemy, jak żyją inni ludzie, poznajemy ich zwyczaje i zachowania. Nauka ta jest zresztą bardzo przyjemna, ponieważ u jej celu, znajduje się smaczny posiłek, który od czasu pierwszego spożycia, może znaleźć się w naszym domowym menu na stałe.

Zobacz więcej: Czy tanie wakacje w Polsce są w ogóle możliwe?