Co robić w weekend: wycieczka do Pragi

13,792

Dlaczego wycieczka do Pragi?

Praga – europejskie miasto położone nad Wetławą. Do stolicy naszych południowych sąsiadów – Czechów, możemy łatwo dojechać samochodem, pociągiem lub dolecieć samolotem. To prastare miasto zachwyci każdego turystę. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytkowe centrum, fascynuje budowlami reprezentującymi wszystkie style architektoniczne Europy: od stylu romańskiego po współczesność.

Historia Pragi jest niezmiernie ciekawa. Na jej dzisiejszych terenach około 500 lat p.n.e. osiedliły się plemiona celtyckie. Następnie zostały one wyparte stopniowo przez germański lud Markomanów.

Ten z kolei, po walkach o dominację, trwających ponad 300 lat, zastąpiły plemiona słowiańskie około 800 roku n.e. Wtedy właśnie słowiańska dynastia Przemyślidów założyła tutaj miasto i zbudowała Zamek Praski oraz Wyszehrad.

Mosty w Pradze - wycieczka do Pragi
Mosty w Pradze – wycieczka do Pragi

Co zobaczyć w Pradze?

Z Pragą kojarzymy najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej – Carolinum. Znajdziemy tutaj najbardziej znany na świecie zegar astronomiczny z 1410 roku, składający się z części astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej.

Udając się do stolicy Czech, powinniśmy zobaczyć powstałą w XIV wieku „królewską” dzielnicę Hradczany. Znajduje się tutaj wspominany już Zamek Praski. Nie można pominąć też słynnej Złotej Uliczki, przy której niegdyś mieszkali złotnicy. Znana jest również z tego, że w XX wieku, w jednym z domów przy niej stojących, pisał swoje dzieła Franz Kafka, a w innym zbierali się znani pisarze i poeci.

Następnym obiektem zabytkowym na Hradczanach są Ogrody Królewskie wraz z królewskim letnim pawilonem: Belwederem Praskim, wzniesionym dla Anny Jagielonki. Odwiedzając Pałac, nie zapomnijmy zobaczyć stojącej przed nim Śpiewającej Fontanny. Wymienione zabytki, znajdujące się w Ogrodach, pochodzą z drugiej połowy XVI wieku.

A może majówka w Krakowie? Zobacz przepis na udany urlop

Dla miłośników zwiedzania

Wycieczka do Pragi nie obędzie się bez zwiedzania. Hradczany to także najsłynniejsze praskie obiekty sakralne. Bazylika Św. Jerzego po rekonstrukcji z XIX wieku może nadal zachwycać swym romańskim wnętrzem, w którym często odbywają się koncerty muzyki organowej.

Budowana przez sześć wieków Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha to główny kościół Pragi, siedziba arcybiskupstwa praskiego oraz kościół koronacyjny królów czeskich. Olśniewa swoim gotyckim i neogotyckim stylem, zawierając wewnątrz cenne dzieła sztuki z kilku stuleci (XIV w. – XX w.). Przechowywane są tutaj insygnia koronacyjne wraz z koroną św. Wacława.

Na naszą uwagę zasługuje też kompleks sakralny z okresu baroku znajdujący się na Hradczanach. Te barokowe budowle to Loreta, z centralnym budynkiem, tzw. domkiem loretańskim, umieszczonym w wewnętrznym dziedzińcu, który otoczono piętrowymi arkadami. Do największych atrakcji Lorety należy pochodzący z końca XVII wieku carillon, niecodzienny instrument muzyczny, składający się z dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodię za pomocą specjalnej klawiatury.

 

Wycieczka do Pragi na lato
Wycieczka do Pragi na lato

Nie możesz pominąć

Dzisiejsza Praga powstała z połączenia pod koniec XVIII wieku pięciu oddzielnych, samodzielnych jednostek: opisywanych wyżej Hradczan, Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova i Małej Strany.

Będąc na wycieczce w Pradze nie możemy zapomnieć o Starym Mieście, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się w VIII w. n.e. Do najpiękniejszych zabytków Starego Miasta należy Staromiejski Ratusz pochodzący z XIV wieku, wraz ze wspominanym wcześniej astronomicznym zegarem oraz rynkiem staromiejskim, na którym stoi pomnik Jana Husa.

Innymi pomnikami światowego dziedzictwa są także już wspominane Carolinum z 1348 roku oraz Clementinum: kolegium jezuickie z XVII wieku. Zobaczymy tutaj również słynny Most Karola, miejsce bardzo często uczęszczane przez turystów.

Koniecznie odwiedźmy romański Kościół Świętego Marcina i gotyckie świątynie: Kościół Najświętszej Marii Panny pod Tynem oraz zespół klasztorny św. Agnieszki. Na koniec zostawmy sobie znany  miłośnikom opery na całym świecie, klasycystyczny Teatr Stanowy z XVIII wieku.

Każda podróż zaczyna się od zarezerwowania noclegu. Znajdź nocleg w Pradze

Zabytki Pragi można wymieniać jeszcze długo. Bardzo dużo z nich zostało pominiętych, chociaż, będąc w stolicy Czech, powinniśmy je odwiedzić. Warto wspomnieć także o dziesiątkach muzeów i galerii.

Wycieczka do Pragi na pewno będzie jedną z najbardziej udanych, na jakie się wybraliśmy. Miasto jest atrakcją turystyczną dla milionów zwiedzających je co roku ludzi z różnych stron świata.

___

Zastanawiasz się, jak dojechać do Pragi? Wycieczki autokarowe to idealny pomysł, jeśli chcesz wykorzystać czas podróży na czytanie książki lub relaks. Myślisz o urlopie w Polsce? Poznaj Zalipie, w którym czas płynie wolniej.