Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne – sprawdź, gdzie i jak go wykorzystać

11,258

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne uprawnia do skorzystania z pomocy finansowej o łącznej kwocie 1000 zł, gdzie 500 zł pochodzi z podstawowego świadczenia, a kolejne 500 zł otrzymać możesz po złożeniu specjalnego wniosku do ZUS. 

Zobacz, jak dostać dodatkowy bon turystyczny na niepełnosprawne dziecko. Sprawdź też, gdzie udać się na wakacje z osobą niepełnosprawną i na jakie udogodnienia zwracać uwagę. 

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne – co musisz wiedzieć?

Masz dzieci, które w dniu 18 lipca 2020 roku nie ukończyły jeszcze 18. roku życia? Jeżeli tak, przysługuje Ci bon turystyczny. Dziecko niepełnosprawne (z orzeczeniem o niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym) może mieć przyznane jednak dodatkowy bon turystyczny. Dowiedz się więcej o bonie turystycznym

Podstawowy bon turystyczny, który przyznany został każdemu rodzicowi niepełnoletnich dzieci uprawnia do opłacenia usług hotelarskich lub imprez turystycznych. Na każde dziecko przyznawane jednorazowo rząd przyznał świadczenie w wysokości 500 zł. 

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?

Bon turystyczny dla dziecka niepełnosprawnego to kolejne 500 zł. Aby otrzymać tę dodatkową kwotę, musisz złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem systemu PUE ZUS. Jak to zrobić? 

  1. Przygotuj orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, niezdolności do pracy lub niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. 
  2. Zaloguj się do PUE ZUS. 
  3. W zakładce głównej znajdź „Polski bon turystyczny”, a następnie kliknij „Mój bon”.
  4. Wybierz dziecko, którego będzie dotyczył bon turystyczny na niepełnosprawne dziecko, zaznacz je w systemie i kliknij button „Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie”.
  5. W kreatorze oświadczenia kliknij dalej, a następnie uzupełnij pola danymi swoimi, a następnie dziecka. 
  6. W kolejny kroku musisz wybrać, jakim typem orzeczenia legitymuje się dziecko. 
  7. Przeczytaj i zaakceptuj postanowienia dotyczące programu Polski Bon Turystyczny. 
  8. Dołącz orzeczenie dziecka o niepełnosprawności w formie elektronicznej.
  9. Wyślij wniosek i złóż pod nim podpis elektroniczny (najprościej zrobić to logując się do profilu zaufanego). 

ZUS rozpatrzy Twój wniosek. W razie pozytywnej decyzji przyzna dodatkowe fundusze na poczet pierwotnego bonu. Tak więc 16-cyfrowy kod bonu turystycznego powinien uprawniać Cię do wydania 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. 

1000 zł na wakacje − jak je dobrze wykorzystać?

Każde dziecko zasługuje na to, aby odkrywać świat. Wakacyjne wyjazdy dla dzieci z niepełnosprawnością to nie tylko okazja do poznania nowych miejsc, przeżywania przygód i zbierania wspomnień. Dla wielu osób to szansa na pokonanie swoich słabości i przełamanie barier. 

Jak można wykorzystać bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne w wysokości 1000 zł? Podróże dzieci ze specjalnymi potrzebami nie są ani proste, ani tanie. Choć rządowy program pomocowy, w postaci dodatkowych 500 zł na jednorazowy wyjazd to pewien krok w dobrym kierunku, to nadal kropla w morzu potrzeb. 

Na co zwrócić uwagę, planując podróży z osobą z niepełnosprawnością ruchową?

Wszystko zaczyna się od transportu. Niestety bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne nie pokryje kosztu dojazdu do wybranego miejsca. A środki transportu to niejednokrotnie wydatek największy. Dworce kolejowe i autobusowe, przesiadki, niedostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową przedziały pociągów, siedzenia busów – to tylko niektóre z wyzwań, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania podróży.

Najwygodniejszym rozwiązaniem zawsze będzie samochód, który np. uwzględni potrzeby osoby poruszającej się na wózku. Jeżeli jednak nie posiadasz auta lub nie możesz pozwolić sobie na jego wynajęcie, zawęź promień na mapie i wybierz na wakacje miejscowość, do której podróż nie zajmie Wam wieków. 

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne

Kolejnym krokiem w planowaniu wakacji z dzieckiem z pewnymi ograniczeniami, będzie wybór odpowiedniego miejsca noclegowego. Ośrodek taki powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Architektura hotelu czy pensjonaty powinna uwzględniać możliwość swobodnego poruszania się na wózku inwalidzkim – korytarze powinny mieć odpowiednią szerokość, na terenie ośrodka powinny być rampy i poręcze lub windy.

Sam pokój, który na kilka dni stanie się Waszym domem, musi być przestronny, aby dziecko nie miało problemu z poruszaniem się po nim. Przyjrzyj się także wyposażeniu łazienki – ta także musi być dostosowana do wymogów osoby z niepełnosprawnością ruchową. Najlepiej wybierać więc ośrodki terapeutyczno-wypoczynkowe lub rehabilitacyjno-wypoczynkowe – te najczęściej są dobrze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pamiętaj o tym, że bon turystyczny na niepełnosprawne dziecko wykorzystać możesz jedynie na usługę hotelową lub imprezę turystyczną. 

Podróże z małym dzieckiem – kiedy najlepiej zacząć?

Okres wakacji, a więc przerwy od zajęć szkolnych, to dla opiekunów osób niepełnosprawnych bardzo ciężki okres. Kiedy terapeuci i nauczyciele zwykle odpoczywają, system zawodzi – rodzice niepełnosprawnych dzieci pozbawieni zostają pomocy. A Ci także potrzebują choć odrobiny wytchnienia w ciągu dnia. Kiedy więc wybierasz się na wakacje z dzieckiem niepełnosprawnym, możesz rozejrzeć się za opcją pomocy na miejscu, w postaci zajęć terapeutycznych. 

Tu zrealizujesz bon turystyczny dziecko niepełnosprawne!

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne wykorzystać możesz na 2 sposoby: zamawiając usługę hotelarską lub opłacając imprezę turystyczną. A gdzie wybrać się na wakacje z dzieckiem z niepełnosprawnością?

1. Kudowa Zdrój w sercu gór stołowych

Choć wycieczka na górski szlak może przekraczać Wasze możliwości, nie odmawiajcie sobie wakacji spędzonych w pobliżu polskich gór. Kudowa Zdrój to słynne ośrodek wypoczynkowo-terapeutyczny. Mikroklimat tego wyjątkowego miejsca sprzyja zdrowiu. Spędźcie wspólne wakacje w Hotelu Kudowa, znajdującym się nieopodal domu zdrojowego. Istnieje możliwość zarezerwowania pokoju przyjaznego osobom niepełnosprawnym.

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne

2. Spacery po mieście królów Polski – Kraków

Duże miasta to nie najgorszy pomysł na wakacje z dzieckiem z niepełnosprawnością. Kraków to jedno z miejsc na mapie Polski, których infrastruktura jest odpowiednio przystosowana dla ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich. Bez trudu odwiedzicie więc najciekawsze miejsca turystyczne. A jeżeli będziecie potrzebować wytchnienia, skryjecie się w cieniu drzew na Plantach lub w usiądziecie na bulwarach nad Wisłą. Noclegi zabukować możecie w historycznym hotelu Polonia. Obiekt posiada windę. 

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne

3. Sokołowsko, czyli polskie Davos

Nim świat usłyszał o słynnym ośrodku dla gruźlików w Davos, w Polsce triumfy świecił ośrodek leczniczy w Sokołowsku. Uzdrowiskowa miejscowość położona na południowym-zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji z osobą z niepełnosprawnością. Zanocować możecie w położonej nieopodal Jedlinie-Zdroju, w hotelu Charlotta.

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne

Kochasz polskie wsie? Sprawdź, gdzie uciec za miasto na wakacje. 

4. Boskie Busko Zdrój, czyli odpoczynek w świętokrzyskim

Busko Zdrój to jedno z najstarszych ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Położone na ziemi sandomierskiej miasteczko zapewni Ci upragnioną ciszę i spokój. Jedną z zalet Buska są źródła wód mineralnych, uznane za wody lecznice. Noclegi zaplanować możesz w hotelu Gromada Medical Spa, który znajduje się w sanatoryjnej części miasta. 

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne

5. 1000 zł na wakacje nad morzem – Ustka

Czy wiesz, że przebywanie w środowisku morskim nazywa się talasoterapią? Szum fal, morska bryza, czyste powietrze ukoją Wasze ciała i duszę. Chcesz, aby Twoje dziecko spędziło sporo czasu na świeżym powietrzu? Wybierzcie pobyt w domkach wczasowych Ustecka Osada, które zapewnią Wam intymność, odpowiednią przestrzeń i komfort. 

Hotele realizujące bon turystyczny – znajdziesz je na Noclegi.pl!

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne: ostatnia szansa

Upewnij się, że otrzymałeś bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne. Wykorzystać możesz go tylko do 30 września 2022 roku. Nie przegap okazji i zarezerwuj swój pobyt już teraz, nie zaraz, bo czas ucieka. Największą bazę noclegową w Polsce, gdzie zapłacisz bonem turystycznym przez Internet znajdziesz na Noclegi.pl.

Bon turystyczny – jak wykorzystać go w 2022?