7 cudów nowożytnego świata

2,646

Jedynym cudem świata starożytnego, który przetrwał do czasów współczesnych, jest Piramida Cheopsa w Gizie. Jednak obecnie również istnieją budowle, uznawane za niezwykle cenne, a tym samym w pełni zasługujące na miano cudu świata nowożytnego.

Wielki-Mur-Chinski

Wielki Mur Chiński, Chiny

Wielki Mur Chiński jest prawdopodobnie największą budowlą, jaką kiedykolwiek wzniósł człowiek. Początkowo mur służył jako wał obronny przed obcymi plemionami, które chciały wtargnąć do Chin, a teraz jest jedną z największych atrakcji tego kraju i obowiązkowym punktem każdej wycieczki. W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. Pixabay

Petra

Petra, Jordania

Petra, leżąca w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii, to ruiny miasta Nabatejczyków, którego największy rozkwit miał miejsce w czasach antycznych. Petra słynie przede wszystkim z licznych budowli wykutych w skałach.

Fot. Wikimedia Commons

Koloseum

Koloseum, Włochy

Słynne Koloseum, będące nie tylko symbolem, ale też jedną z największych atrakcji Rzymu, wzniesiono w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. W Koloseum organizowane były głównie walki gladiatorów, widowiska oraz polowania na dzikie zwierzęta, niemniej od XVIII wieku jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

Fot. Pixabay

Chichen Itza

Chichen Itza, Meksyk

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto na półwyspie Jukatan w Meksyku, założone przez Majów w IV-VI wieku. Największy rozwój miasta datowany jest na X-XI wiek. Zabytki zachowane w południowej i zachodniej części miasta związane są z kulturą Majów, natomiast w północnej – Tolteków. Jedną z najcenniejszych budowli jest El Castillo, Świątynia Kukulkana wzniesiona na piramidzie schodkowej.

Fot. Wikimedia Commons

Machu-Picchu

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu to prawdopodobnie najlepiej zachowane miasto Inków. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w Andach Peruwiańskich. Miasto zbudowano w drugiej połowie XV wieku, kiedy to pełniło funkcję centrum ceremonialnego, gospodarczego i obronnego. Miasto zostało opuszczone około 1537 roku.

Fot. Wikimedia Commons

Taj-Mahal

Taj Mahal, Indie

Taj Mahal znajduje się w mieście Agra w Indiach. To indyjskie mauzoleum zostało wzniesione w XVII wieku przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości i stanowi jeden z głównych celów większości wycieczek zagranicznych.

Fot. Wikimedia Commons

Pomnik-Chrystusa

Pomnik Chrystusa, Brazylia

Słynny Pomnik Chrystusa Odkupiciela wzniesiono na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua, którą odsłonięto w październiku 1931 roku, na przestrzeni lat stał się symbolem Rio, a zarazem jedną z jego najbardziej imponujących atrakcji.

Fot. Wikimedia Commons