5 sposobów na oszczędne podróżowanie

1,531

O ile nie masz nieograniczonego budżetu, wakacje czy nawet weekendy za miastem będą wiązały się z oszczędzaniem. Szukamy tanich rozwiązań, aby zmieścić się w kwocie przeznaczonej na wyjazd, co często skutkuje gorszą jakością hotelu albo niewygodną komunikacją. Czy zawsze musi tak być? Udowodnimy, że można oszczędzać z głową, nie tracąc przy tym przyjemności z podróżowania.

1. Jedź na wakacje poza sezonem

Czy naprawdę musisz jechać na wakacje wtedy, kiedy wszyscy? Dzięki urlopowi zaplanowanemu na kwiecień albo październik unikniesz tłumów turystów oraz wyższych cen. Zazwyczaj hotele, ośrodki turystyczne i właściciele domków letniskowych podnoszą ceny na czas wakacji lub ferii zimowych. Zarówno pod koniec wiosny, jak i na początku jesieni możesz złapać dużo promieni słonecznych i cieszyć się okolicznościami przyrody. Bo przecież w lecie wcale nie masz zagwarantowanej pięknej pogody. Ile to już razy byłeś w sierpniu nad Bałtykiem, gdy wiało i padało?

2. Weź pod uwagę różne środki transportu

Podróżowanie własnym samochodem jest wygodne dla pasażerów, choć niekoniecznie już dla samego kierowcy, ale przy tym często to dość kosztowna opcja. Zrób kosztorys i weź pod uwagę różne środki transportu. Sprawdź, czy linie kolejowe nie oferują promocyjnych cen albo biletów grupowych/rodzinnych. Zobacz, czy w Twoim mieście zatrzymują się autobusy taniego przewoźnika. Wejdź na stronę linii lotniczych. Czasami zdarzają się atrakcyjne promocje i bilety z jednego końca Polski na drugi kosztują tylko kilkadziesiąt złotych.

3. Podróżuj w większych grupach

O ile nie zamierzasz samotnie podbić świata, staraj się podróżować w większych grupach. Po pierwsze, noclegi w pokojach kilkuosobowych są tańsze niż w 1-2-osobowych. Po drugie, jeśli zdecydujecie się na transport samochodem, koszt paliwa rozłoży się na kilku podróżujących, a jeśli pociągiem czy autobusem, macie szansę na skorzystanie z promocji przewidzianych dla grup.

4. Poznaj miejsce, do którego jedziesz

Czy wiesz, że w niektórych miastach można kupić bilety autobusowe tygodniowe? Albo korzystne cenowo pakiety biletów wstępu do różnych muzeów i atrakcji? Są także takie dni w tygodniu, gdy instytucje kultury umożliwiają turystom zwiedzanie za darmo. Dobrze poznaj miejsce, do którego jedziesz. Jeszcze przed podróżą zapisz sobie najważniejsze informacje. Przede wszystkim sprawdź, jaki środek transportu będzie najbardziej korzystny. Może okazać się, że taniej wyjdzie wypożyczenie lub zabranie ze sobą roweru niż podróżowanie komunikacją miejską albo samochodem.

5. Nie kupuj pamiątek

Ile razy zdarzyło Ci się na wakacjach kupić podrobioną ciupagę, piasek zamknięty w słoiczku albo maskotkę smoka wawelskiego? Takie pamiątki kurzą się potem w domu i wcale nie kojarzą z wakacjami. Z podróży najlepiej przywozić zdjęcia, filmiki i po prostu dobre wspomnienia. Zależy Ci, by przywieźć coś z każdego wyjazdu? Zacznij kolekcjonować pocztówki, magnesy lodówkowe albo kubki.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zaoszczędzić na swoim urlopie, najważniejszy jest dobry plan. Z góry określ nieprzekraczalny budżet, nie zapominając, by odłożyć część na nieprzewidziane wydatki, i sporządź kosztorys. Wybieraj rozwiązanie tańsze, co wcale nie oznacza, że gorsze.