Wakacje z dzieckiem – jakie noclegi wybrać?

2,548

Rodzinne wakacje

Kiedy przychodzi czas urlopów i wakacji, pragnienie pokazania naszemu dziecku świata, który my sami oglądamy już od wielu lat, może być pretekstem do zaplanowania i odbycia naprawdę interesującej podróży.

To właśnie dzieci budzą w nas pierwotną ciekawość oraz uczą od nowa, jak odkrywać  środowisko i naturę wokół nas. Stajemy się dla naszych pociech opiekunami i nauczycielami jednocześnie, przekazujemy im nasze doświadczenia i poznaną przez lata historię, geografię odwiedzanych miejsc.

Walory edukacyjne takich podróży są dla małego człowieka nie do przecenienia, ponieważ wszystkiego dowiaduje się z „pierwszej ręki”, od swoich rodziców. Poznaje zasady na przyszłość, jak przekazywać następnym pokoleniom wiedzę i jak okazywać uczucia.

Miejsce naszej podróży i sposób spędzania wakacji zależne będą od wieku dziecka.

Zobacz więcej: TOP 6 hoteli z Wellness idealnych dla rodziny

Kiedy u naszego boku znajduje się niemowlę, powinniśmy zadbać o panujące wokół nas na wakacjach warunki. Niezbędny będzie bezpośredni dostęp do łazienki, aby można było w każdej chwili umyć dzieciątko lub coś przeprać.

Następną ważną sprawą są okoliczności umożliwiające przygotowanie dla dziecka posiłku, ponieważ malutkie dzieci żywimy w inny sposób niż dorosłych. Najlepiej, gdy będziemy mieli na naszych wakacjach dostęp do kuchni.

Kolejnym elementem, niezwykle ważnym dla maluszka, jest miejsce spania. Najbezpieczniejsze jest łóżeczko. Możemy ze sobą zabrać rozkładane łóżeczko turystyczne, bądź też poprosić o dostawienie łóżeczka w hotelu. W ofertach różnych ośrodków jest to coraz bardziej popularny zwyczaj.

Wakacje z dzieckiem - o czym powinniśmy pamiętać
Wakacje z dzieckiem – o czym powinniśmy pamiętać

Wakacje z dzieckiem – o czym powinniśmy pamiętać

Przemyślmy jednak tę kwestię dokładnie przed wyjazdem, ponieważ niemowlę to nie dorosły człowiek. Nie przystosowuje się tak szybko, jak my do zmiennych warunków. Wręcz przeciwnie, rutyna i znajomość wszystkiego, co dziecko otacza, jest dla niemowlęcia najważniejsza.

Zatem łóżeczko turystyczne, chociaż zajmie trochę miejsca w naszym bagażniku, zdaje się być lepszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy nasze dziecko już w nim przebywało. Zna jego zapach i zakamarki. Zabierze więc ze sobą w podróż trochę domu i obce otoczenie nie będzie już takie straszne.

Następną kwestią jest cel naszej podróży. Wakacje z dzieckiem – niemowlęciem, najlepiej się udadzą, jeśli pojedziemy w jedno miejsce i nie będziemy zmieniać hoteli czy miejsc noclegowych. Kilka dni spędzonych w jednej lokalizacji pozwoli naszemu dziecku oswoić się z otoczeniem i czuć się bardziej bezpiecznie. Pozwoli również nam na chwilę wytchnienia, ponieważ ciągłe przenoszenie dziecięcych bagaży, samo w sobie może być męczące.

Zobacz więcej: 10 pięknych obiektów noclegowych z widokiem na góry

Jeśli nasze dziecko ma więcej niż 4 lata, podróżowanie z nim staje się o wiele łatwiejsze.  Warunki, panujące w miejscu naszego noclegu, są oczywiście nadal bardzo ważne, ale nie muszą już być najważniejszym priorytetem naszych wakacji z dzieckiem. Dziecko będzie jadło takie same posiłki, jakie jedzą dorośli.

Doskonale też poradzi sobie w obcym łóżku, jeśli tylko będzie miało ze sobą swoją ulubioną przytulankę (w przypadku młodszych dzieci). Jeśli udamy się do ośrodka, który posiada różne atrakcje dla najmłodszych, będziemy mogli nawet zostawić dziecko z dorosłym opiekunem i innymi dziećmi. Na pewno nie będzie się nudziło i będzie bezpieczne.

Wakacje z dzieckiem to zarówno wyzwanie, jak też ogromna przyjemność i okazja byśmy sami odpoczęli. Może się tak zdarzyć, że sami nie pojechalibyśmy do niektórych miejsc, z powodu np. braku chęci. Jeżeli natomiast mamy dzieci, mobilizują nas one do spędzania cudownych wakacji w pięknych miejscach i do odpoczynku po wielomiesięcznym wysiłku.