Przepis na placek po węgiersku
Jak zrobić placek po węgiersku? Przepis
Przejeżdżaliście kiedyś przez Węgry wiosną? Jest to niezapomniane przeżycie. Pierwszym charakterystycznym elementem, który rzuca się w oczy, jest oszałamiająca zieleń, rozpościerająca się aż po horyzont. Jest równie pięknie na płaskich, jak stół równinach oraz na fałdujących się, malowniczych wzgórzach. Po obu stronach drogi przemawia do nas nieziemski wprost spokój okolicy, doskonałej w swoich proporcjach, jak gdyby wyrzeźbiona była ręką artysty.
Taki sam spokój i życzliwość węgierskich włodarzy zastaniemy w każdej miejscowości, do której przyjdzie nam wstąpić. Wszędzie porozumiemy się po angielsku, jeśli nie znamy pięknego, lecz jakże dla nas trudnego, języka węgierskiego.
Siedząc i wspominając wiosenne Węgry, przyszła mi ochota na jakieś węgierskie danie, ponieważ kuchnia tego kraju jest wyśmienita i bardzo smaczna. Dobrze zaadoptowaną do naszych polskich warunków potrawą, wydaje się być placek po węgiersku. Istnieje wiele przepisów na ten pyszny posiłek, ponieważ każdy, kto gotuje, przyzwyczajony jest do innych smaków w swojej kuchni. Kilka rzeczy jednak występuje w każdym przepisie. Są to: ziemniaki, mięso wieprzowe i papryka.
Ja także przyrządzam tę potrawę według reguł panujących w mojej domowej kuchni. Chciałabym się z wami podzielić moim własnym sposobem przyrządzenia placka do węgiersku.
Składniki na placki po węgiersku
Placek po węgiersku to połączenie placków ziemniaczanych i pysznego węgierskiego gulaszu. Placki ziemniaczane na pewno każdy robi na swój sposób, podam jednak przepis na ich wykonanie.
Będziemy potrzebowali:
PLACKI ZIEMNIACZANE
- 1 kg ziemniaków;
- 1 jako;
- 1 cebula;
- 2 łyżki mąki pszennej (ja dodaję mąkę typ 550 lub 650, ale każdy może dodać taką, do której jest przyzwyczajony);
- olej do smażenia (w luksusowej sytuacji może być to oliwa – placki są pyszniejsze);
- przyprawy do smaku: pieprz, sól.
GULASZ
- 1 kg mięsa wieprzowego (np. szynki);
- ½ l rosołu;
- 1 czerwona papryka;
- 1 żółta papryka;
- 1 zielona papryka;
- 2 mniejsze cebule;
- 2 łyżki mąki pszennej;
- 1 łyżka mąki kukurydzianej;
- oliwa z oliwek;
- 1 cytryna lub ocet winny;
- 200 g śmietany 18% lub koncentrat pomidorowy (w zależności od uznania);
- 2 ząbki czosnku;
- olej lub oliwa do smażenia;
- przyprawy wg uznania (w tym przepisie dodajemy: sól, pieprz, słodką paprykę, ostrą paprykę, majeranek, oregano, bazylię, tymianek, rozmaryn, może też być gotowa przyprawa do mięsa wieprzowego).
Sposób przyrządzenia placków po węgiersku
Kiedy mamy wszystko przygotowane, możemy zabrać się za gotowanie.
- Do mięsa wieprzowego przygotowujemy marynatę. Do szklanki wlewamy 5 – 6 łyżek oliwy z oliwek, dodajemy wyciśnięty sok z połówki cytryny lub 2 łyżki octu winnego. Następnie wsypujemy ½ łyżeczki soli, ½ łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczkę słodkiej papryki, ½ łyżeczki (lub mniej) ostrej papryki, 1 łyżeczkę bazylii, ½ łyżeczki oregano, ½ łyżeczki tymianku, szczyptę rozmarynu, 2 rozgniecione ząbki czosnku oraz – opcjonalnie – jedną łyżeczkę przyprawy do mięsa wieprzowego. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na chwilę.
- Mięso wieprzowe kroimy na kostkę o boku mniej więcej 2 cm (może być 1,5 cm – wtedy gulasz będzie delikatniejszy). Pokrojone mięso umieszczamy w salaterce.
- Następnie mieszamy jeszcze raz marynatę i zalewamy mięso wieprzowe. Dokładnie mieszamy mięso, aby marynata dotarła do wszystkich kawałków. Przykrywamy salaterkę i wstawiamy do lodówki, co najmniej na 15 minut.
- W czasie gdy mięso się marynuje, kroimy drobno cebulę, i podsmażamy na patelni, na oliwie lub oleju.
- Gdy cebula się zeszkli, dodajemy do niej, obtoczone wcześniej w mące, zamarynowane mięso wieprzowe. Obsmażamy krótko, około 2 minuty.
- Następnie zalewamy całość rosołem, przykrywamy patelnię pokrywką i zmniejszamy moc palnika. Dusimy mięso około 20 min.
- W czasie, gdy mięso się dusi, kroimy drugą cebulę i smażymy na drugiej patelni. Myjemy papryki, usuwamy gniazda nasienne, siekamy drobno. Do zeszklonej cebuli dodajemy pokrojoną paprykę. Smażymy aż papryka zmięknie.
- Dodajemy paprykę do mięsa i dusimy razem jeszcze przez 20 minut.
- Następnie powstały w trakcie duszenia sos zagęszczamy 1 łyżką mąki kukurydzianej rozrobionej z odrobiną zimnej wody.
- W zależności od tego czy preferujemy gulasz ze śmietaną czy z pomidorami, dodajemy do sosu śmietanę 18% lub koncentrat pomidorowy. Gulasz z koncentratem gotujemy jeszcze chwilę. Natomiast gulasz, do którego chcemy dodać śmietanę, zdejmujemy z ognia. Wlewamy śmietanę i mieszamy delikatnie, ale dokładnie, aż składniki się połączą.
Teraz, kiedy mamy przygotowany gulasz, możemy zabrać się za przygotowanie placków ziemniaczanych.
- Ziemniaki i cebulę obieramy, myjemy, ścieramy na tarce.
- Dodajemy jajko, mąkę i przyprawy, mieszamy.
- Na patelni, na rozgrzanym oleju lub oliwie, smażymy placki ziemniaczane.
Między dwa gotowe placki nakładamy gulasz i podajemy na talerzu.