Postanowienia noworoczne – robić czy nie?

830

“Schudnę, zacznę się lepiej odżywiać, rzucę palenie!” – to najpopularniejsze postanowienia noworoczne Polaków.  Chcemy też więcej czasu spędzać z rodziną.  Jeśli zrezygnujemy z używek, możemy zrealizować swoje cele, a nawet zaoszczędzić na wakacje!

 

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że spośród Polaków robiących postanowienia noworoczne, aż 36 proc. osób chce się więcej ruszać, w tym 25 proc. ma zamiar schudnąć. 14 proc. planuje rzucić palenie papierosów.

– Noworoczne postanowienia to dobra okazja do zmierzenia się ze swoimi słabościami. Często brakuje nam samodyscypliny oraz wiary w sens celów. Tymczasem oszczędności, które wydajemy na papierosy czy niezdrowe jedzenie, możemy przeznaczyć na rozwój pasji czy wakacje z rodziną – mówi Karolina Solis z portalu Nocleg.pl.

oszczędzanie na wyjazdy

Rzuć picie i palenie, wyjedź z rodziną na wakacje

Na samym czele noworocznych postanowień Polaków znajduje się również spędzanie czasu z rodziną. Planuje to 35 proc. kobiet i 37 proc mężczyzn. Co ciekawe, u przedstawicieli płci brzydkiej ten plan wyprzedza zrzucenie kilogramów (29 proc.) i palenia (28 proc.).

W 2014 r. 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet w Polsce paliło papierosy. Łącznie z wyrobów tytoniowych korzysta 28 proc. Polaków. Statystyczny obywatel naszego kraju, który pije alkohol i pali papierosy, w ciągu roku wydaje na używki ponad 4,5 tysiąca złotych.

Ta kwota spokojnie wystarczyłaby na wakacje dla rodziny z dwójką czy nawet trójką dzieci nad polskim morzem albo w górach. W ciągu dwudziestu lat może się uzbierać już niezła suma, czyli prawie 100 tys. zł.

Wybierając tanie miejsce noclegowe, pojawia się szansa wyjazdu na wakacje nawet dwa razy w roku, co w perspektywie 20 lat daje możliwość odwiedzenia 40 nowych miejsc.

Pieniądze przejedzone w restauracjach

Przeciętny Polak na jedzenie w restauracjach wydaje średnio 16 zł miesięcznie. Choć kwota nie jest wysoka, przeznaczanie budżetu na posiłki w lokalach to wydatek, bez którego jesteśmy w stanie się obejść.

W ciągu całego miesiąca 4-osobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić na tej przyjemności 64 zł, co w perspektywie całego roku daje prawie 800 zł. To już niezły wkład w wymarzone wakacje.

oszczędzanie na wyjazdy

Oszczędności z ograniczenia picia kawy

W Polsce roczne średnie spożycie kawy na mieszkańca wynosi ok 95 litrów rocznie. Przez to nasz kraj znajduje się na 11 miejscu na świecie pod względem ilości picia tego trunku. Dodatkowo w kawiarniach Polacy zostawiają średnio 21-22 zł, co w ciągu roku łącznie daje kwotę 5 mld zł.

Naukowcy wiążą wysokie spożycie kawy niefiltrowanej ze wzrostem poziomu cholesterolu we krwi. Inne badania mówią o tym, że u osób z mutacją genetyczną, które piją więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie, wzrasta ryzyko chorób serca. To, jak szybko organizm rozkłada kawę, wpływa na zdrowie.

Spożywanie nadmiernej ilości kawy może również prowadzić do pojawienia się objawów niepokoju u zdrowych osób. Wiąże się również z symptomami depresji. Naukowcy z Uniwersytetu w Newadzie mówią również o tym, że kobiety, które regularnie piją kawę, mają mniejsze szanse na zajście w ciążę.

Ograniczając spożycie kawy albo całkowicie eliminując ją z diety, rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych. Nadwyżkę w budżecie można przeznaczyć na zakup karnetu na siłownię czy wyjazd w góry. Wszystko oczywiście z korzyścią dla naszego zdrowia.

Przejadamy słodycze za 5 tys. zł

Dużo wydajemy również na słodycze. Według badania KPMG “Rynek słodyczy w Polsce. Edycja 2014”, słodkie przysmaki kupuje zdecydowana większość Polaków, bo 91 proc. Co dziesiąty Polak je słodycze nawet kilka razy dziennie.

Przeciętnie dla gospodarstwa domowego jest to wydatek 116 zł na miesiąc. 4-osobowa rodzina może na słodycze wydać ponad 5 tys. złotych rocznie! W tej cenie z łatwością może znaleźć zagraniczne noclegi i spędzić urlop w gronie najbliższych.w

Podsumowując, warto robić postanowienia noworoczne, kiedy jesteśmy w pełni przekonani do słuszności obranego celu.

Motywacji do porzucenia złych nałogów, takich jak palenie papierosów czy picie zbyt dużej ilości kawy, może dodać fakt, że za zaoszczędzone pieniądze jesteśmy w stanie wybrać się z rodziną na dodatkowe wakacje.

oszczędzanie na wyjazdy