Jak przetrwać pierwszy lot samolotem?

17,635

 

Zastanawiasz się jak przetrwać pierwszy lot samolotem? Mamy receptę.

Niektórzy ludzie bardzo źle znoszą wszelkie podróże, a gdy pojawia się pierwszy lot samolotem są w głębokim strachu. Samolot to nie jedyny przypadek. Potrzeba przemieszczenia się w inne miejsce zaburza zwykle podstawowy cykl i rytm życia, dlatego bardziej wrażliwsi z nas, mocniej odczuwają wszelki dyskomfort związany z podróżą.

W przypadku lotu samolotem u części społeczeństwa mogą dochodzić inne czynniki, wpływające na zły stan psychiczny i fizyczny organizmu.

Najpowszechniej występującym zjawiskiem jest bardzo wysoki poziom stresu i lęku, związanych ze specyfiką  samego lotu, czyli fizyczną koniecznością oderwania od ziemi statku powietrznego.

Dla osób, które mają już za sobą pierwszy lot samolotem, zazwyczaj najgorsze są wrażenia, przeżywane w ciągu startu i lądowania. Zmienia się wtedy panujące wokół ciśnienie. W związku z osiąganiem lub obniżaniem wysokości możemy czuć zatykanie uszu i mieć ogólnie nieprzyjemne odczucia.

Co zastosować podczas pierwszego lotu?

Skupmy się na kwestii, jak obniżyć do minimum poziom naszego stresu, aby przelot stał się dla nas czymś najbardziej naturalnym, jak to możliwe.

Warto wiedzieć, że zdenerwować możemy się jeszcze na ziemi, na lotnisku, podczas odprawy. Pamiętajmy, aby do swego podręcznego bagażu nie zabierać niedozwolonych przedmiotów, którymi mogą okazać się np. zwykłe nożyczki, jakie nosimy w kosmetyczce. Zostaną one zwyczajnie wyrzucone do kosza.

Kiedy przetrwaliśmy już odprawę, musimy poradzić sobie z czasem, jaki pozostał do odlotu naszego samolotu. W przypadku samotnego podróżowania, czas ten prawdopodobnie będzie się dłużył i rozciągał w nieskończoność. Aby tak nie było, warto zaopatrzyć się przed podróżą w książki lub kolorowe magazyny.

Czas między odprawą a odlotem minął. Wchodzimy na pokład.  Pierwszy lot samolotem nieubłaganie nadciąga. Co będzie teraz? Jak przeżyć, czy zrobić by łatwiej przetrwać lot samolotem?

Pierwszą rzeczą, o której pamiętajmy, będzie wyłączenie telefonu komórkowego i być może innych urządzeń wykorzystujących wi-fi. Ich sygnał może zakłócić kontakt między samolotem a wieżą kontroli lotów. Następnie musimy wysłuchać instrukcji, jak zachować się w czasie awarii. Nie pozwólmy za bardzo folgować w tym czasie naszej wyobraźni.

Zapinamy pasy.

Po chwili samolot startuje.

Jesteśmy w górze.

Jak spożytkować czas na pokładzie samolotu?

Oprócz małych turbulencji, które mogą się przytrafić podczas każdego lotu, nie powinniśmy odczuwać większego dyskomfortu. Zbyt wielu aktywności na pokładzie samolotu podejmować nie możemy. Przede wszystkim podczas lotu samolotem powinniśmy skupić na czymś swoją uwagę. Zwłaszcza, że siedzenia na swoim miejscu, co niektórych bardziej energicznych ludzi, może nieco ograniczać.

Czas ten jednak, możemy spożytkować wyłącznie dla siebie. I to właśnie jest wielkim plusem podróżowania samolotem. Możemy zagłębić się w czytanie lektury, posłuchać muzyki na odtwarzaczu mp3, przekąsić co nieco, lub zwyczajnie się zdrzemnąć.

Jeśli lecimy w dzień i mamy dostęp do widoku z okna, zachwycą nas na pewno widziane podczas przelotu chmury lub krajobrazy w dole. Czasem można zobaczyć też wschód lub zachód słońca ponad szerokim widnokręgiem, a w nocy świetliste sieci wielkich miast.

Na tym właśnie powinniśmy skupić naszą uwagę. Lądowanie to już tylko drobnostka. Samolot właśnie dotknął ziemi i znaleźliśmy się u celu podróży.

___

Jeśli w najbliższym czasie planujesz podróżowanie, zachęcamy cię do odwiedzenia Pragi. Zajrzyj do naszego tekstu, w którym opisujemy jak może wyglądać wymarzona wycieczka do Pragi. Jeśli wybierasz się w podróż po Polsce, warto sprawdzić najpiękniejsze miejsca w Polsce, które znajdziesz w artykule.